GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryby rozdymkowate
Ryby rozdymkowate

Ryby rozdymkowate

Ryby rozdymkowate to znana rodzina ryb głównie morskich. Należą do gromady promieniopłetwych i rzędu rozdymkokształtnych. Nie często bytują w wodach słonawych i słodkich. Niektóre gatunki występują w hodowlach akwarystycznych. Ryby te są wysokorozwiniętymi kręgowcami.

Ryby rozdymkowate to jedne z najbardziej trujących zwierząt świata. Głównie w  wątrobie i jajnikach umiejscowione są groźne toksyny o nazwie tetrodotoksyny. W mniejszych ilościach ich stężenie znajduje się w skórze, mięśniach i jelitach. Toksyna ta jest zawsze zabójcza dla ludzi. Najwięcej rozdymkowatych bytuje w wodach klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Można je spotkać w rejonach oceanów: Spokojnego, Indyjskiego i Atlantyckiego.

Krótka charakterystyka

Ryby rozdymkowate to rodzina żywych organizmów o owalnym ciele, niemal okrągłym i przeważnie bez kolców. Znanych jest 27 rodzajów i około 200 gatunków rozdymkowatych. Z tego około 30 gatunków żyje tylko w wodach słodkich. Niektóre gatunki zamieszkują strefę umiarkowaną. Występują przeważnie u ujścia rzek i w wodach przybrzeżnych.

Zwierzęta te są często powolne, ale dzięki płetwie ogonowej potrafią rozwinąć prędkość. Ryby te wystraszone zwiększają znacznie powierzchnię ciała, napełniając żołądek powietrzem albo wodą. Posiadają bulwiastą głowę z dziobatym pyskiem. Mają mocny zgryz z czterech zębów pomagające rozgniatać pancerze skorupiaków. Zęby ich podobnie, jak u gryzoni ciągle rosną.

Ryby rozdymkowate są małych, średnich i dużych rozmiarów. Długość ich ciała wynosi w granicach od 1-67 cm. Niektóre osobniki mogą nawet osiągnąć 100 cm. Waga ich waha się w przedziale 4-14 kg. Posiadają rozmaite ubarwienie.

Niektóre gatunki mają jaskrawe kolory, a inne stonowane barwy w celu w topienia się w środowisko.

Wiele gatunków potrafi zmienić intensywność ubarwienia, dopasowując kolory na ciele do otoczenia podobnie, jak czynią to kameleony. Najczęściej spożywają glony i bezkręgowce. Wiele z nich bez trudu przebije muszlę skorupiaka czy małży. Ryby rozdymkowate wyróżniają się bardzo dobrym wzrokiem. Oczy wykonują ruchy wzajemnie od siebie niezależne.

Najbardziej toksycznym narządem  w ciele rozdymkowatych jest wątroba. Płetwy grzbietowa i ogonowa są słabo rozwinięte, co spowalnia poruszanie ryb. Nie posiadają płetwy piersiowej. Rybom tym w poruszaniu pomagają głównie płetwy boczne, które potrafią szybko zmieniać kierunek ruchu.

Znane gatunki ryb rozdymkowatych

Ryby rozdymkowate nie wszystkie nadają się do trzymania w domowych zbiornikach. W sprzedaży dostępne są rozdymkowate słodkowodne i rzeczne. Ryby z tej rodziny posiadają ciekawe ubarwienie. Długość ich życia w zależności od gatunku wynosi od 3 do 15 lat.

Najbardziej znany gatunkami rozdymkowatych, które można trzymać w akwariach to:

Kolcobrzuch zielony

Ryby rozdymkowate - Kolcobrzuch zielony
By H. Zell – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81894478

Kolcobrzuch zielony to ślicznie ubarwiona ryba o przewadze koloru zielonego, która występuje w Azji. Jej siedliskiem są słodkie i słonawe wody stojące i płynące. Zwłaszcza rozlewiska i ujścia rzek. Najczęściej bytują w miejscach zarośniętych podwodną roślinnością. Dorasta do 17 cm długości. Na przykład dorosłe osobnika maja barwę zieloną z ciemnymi plamami i jasnym brzuchem. Pojedynczą rybę należy trzymać w zbiorniku o minimalnej długości 120 cm.

Nie powinna hodowana być z innymi rybami, ponieważ może obgryzać im płetwy.

Należy stworzyć jej w zbiorniku kryjówki, a dno pokryć piaskiem, w którym lubi się zagrzebywać. Kolcobrzuchowi zielonemu najlepiej podawać do jedzenia ślimaki i skorupiaki. Musi mieć ona twardy pokarm, żeby ścierała stale rosnące zęby. Należy nie zapominać, że jest to ryba mocno toksyczna. W warunkach akwariowych jest bardzo trudna do rozmnażania. Kolcobrzuch zielony dożywa 15 lat.

Kolcobrzuch nilowy

Ryby rozdymkowate - Kolcobrzuch nilowy
By Earedien – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5542540

Kolcobrzuch nilowy to duża ryba, występująca w Afryce. Długość jej sięga 45 cm. W akwarium jest trochę mniejsza. Ten gatunek w miejscu łusek posiada małe kolce. Może mieć zabarwienie oliwkowe bądź żółte z ciemnymi pasami i jasnym brzuchem. Jest to agresywna ryba, która w zbiorniku powinna być trzymana pojedynczo. Należy jej podawać pokarm żywy i mrożony, zwłaszcza ślimaki i skorupiaki. Akwarium powinno być przestronne o pojemności 450 litrów. W warunkach akwariowych nie jest znane ich rozmnażanie.

Kolcobrzuch dwuplamy

Ryby rozdymkowate - Kolcobrzuch dwuplamy
Por I, ColdmachineUK, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2460588

Kolcobrzuch dwuplamy to mała rybka, która jest ciekawie ubarwiona. Jest ona koloru zielonkawo-brązowego w ciekawe wzory. Zamieszkuje Południowo-Wschodnią Azję. Preferuje ujścia rzek, strumienie, a także zalane tereny lasów mangrowych. Najczęściej występuje w wodach słodkich, ale również słonawych. Osiąga długość do 8 cm. Jest bardzo aktywna, pomimo słabo wykształconych płetw. W akwarium można trzymać pojedynczą rybę albo w grupie. Na przykład jej pożywieniem są bezkręgowce, mięczaki i skorupiaki.

Dorosłym osobnikom można podawać raki czy kraby. Dietę można uzupełnić pokarmem roślinnym, np. sałatą. W ich jadłospisie powinny znaleźć się ślimaki w muszlach, które pomagają w ścieraniu ciągle rosnących zębów. Dla singla wystarczy 70 litrowy zbiornik. Ryby te są trudne do rozmnażania. Może żyć nawet 15 lat. Nie jest rybą wymagającą i polecana jest początkującym akwarystom.

Kolcobrzuch karłowaty

Kolcobrzuch karłowaty

Kolcobrzuch karłowaty to malutka i zwinna rybka. Występuje w Południowo-Zachodnich Indiach. Długość jej ciała dochodzi zaledwie do 2,5 cm. Posiada żółto-złote ubarwienie z ciemnymi plamami. Pożywieniem jej są skorupiaki, pokarm żywy i mrożony. Ryby te nie są zadowolone z suchego pokarmu. Koniecznie w diecie ich nie powinno zabraknąć ślimaków, ponieważ kolcobrzuchy karłowate na ich skorupach ścierają cały czas rosnące zęby.

Ryby te w zbiorniku można trzymać pojedynczo lub w grupie. Akwarium powinno być  obsadzone gęstą roślinnością z kamieniami, korzeniami i kryjówkami. Nie nadają się do akwarium towarzyskiego, gdyż innym rybom lubią podgryzać płetwy. Na przykład można je rozmnażać w haremach, gdzie na samca przypadają dwie samice lub w dużych grupach. Najlepiej jednak parami. Nie żyją długo, zaledwie 2 lub 3 lata.

Jeżówka amazońska

Jeżówka amazońska
De Neale Monks – Trabajo propio, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2577779

Jeżówka amazońska czyli brazylijska, która występuje w północnej części Ameryki Południowej. Zamieszkuje tam na rozległych terenach dorzecza Amazonki. Jest to nieduża ryba o kolorowym ubarwieniu. Długości jej ciała dochodzi do 14 cm. Jest ono wydłużone i trochę walcowate. Są to ryby bardzo aktywne i wścibskie.

Powinny mieć zapewnioną przestrzeń do pływania i dużą ilość roślin posadzonych w zbiorniku. Akwarium powinno być przykryte i oświetlone. Należy im podawać do spożycia bezkręgowce, np. ślimaki czy kraby. Ich naturalną dietą są glony. Można również podawać nieduże dżdżownice, żywe bądź mrożone larwy komarów czy posiekane skorupiaki. Nie jest znane ich rozmnażanie w warunkach akwariowych.


Podsumowując ryby rozdymkowate po liściołazu żółtym są drugimi najbardziej trującymi kręgowcami na kuli ziemskiej. Przede wszystkim rybami akwariowymi należy opiekować się regularnie. Przede wszystkim potrzebna jest podstawowa wiedza w zakresie świata fauny i flory. Na przykład w akwarystyce niezbędna jest wiedza w zakresie urządzeń technicznych, potrzebnych w zbiorniku. Hodowla ryb rozdymkowatych to ciekawe hobby, która zapewnia akwarystom ciekawe wrażenia.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top