GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » RYBY KĄSACZOWATE
Ryby kąsaczowate

RYBY KĄSACZOWATE

Ryby kąsaczowate to rodzina, która jest najliczniejsza w gatunki z rzędu kąsaczokształtnych. Zasiedlają one wyłącznie słodkie wody. Posiadają charakterystyczne sygnały barwne w formie plam i  innych znaków oraz specyficzne zachowanie. Wygląd i charakter pozwala rozpoznać w stadzie rodzinę kąsaczowatych.

Ryby kąsaczowate to rodzina znanych hodowlanych organizmów świata podwodnego. Przystosowane są przeważnie do życia w rozmaitym środowisku. Nie są to ryby specjalnie wymagające. Jednak trzeba pamiętać o odpowiedniej wodzie i filtracji biologicznej. Wiele gatunków jest rybami akwariowymi. Znaczenie gospodarcze kąsaczowatych jest znikome w stosunku do karpiowatych.

Krótka charakterystyka

Ryby kąsaczowate, to rodzina żywych organizmów. Ryby akwariowe nie są wymagające pod względem spożywanego pokarmu. Rodzina ta dzieli się na gatunki roślinożerne, wszystkożerne i drapieżne. Występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Przeważnie żerują w górnej i środkowej warstwie wody i łączą się w stada. Pojedyncze osobniki nie prezentują się wytwornie i są rybami płochliwymi.

Do tej rodziny należy około 1250 gatunków, z których znaczna większość, około 1000 żyje w Ameryce Południowej.

Do życia potrzebują wody miękkiej, lekko kwaśnej i dobrze natlenionej. W większości są to ryby ławicowe, które preferują wyczuwalny prąd wodny. W akwarium rodzinę kąsaczowatych należy trzymać w dosyć dużej grupie. Samica składa ikrę bezpośrednio do wody, a samiec ją natychmiast zapładnia.

Ryby te posiadają charakterystyczną płetwę tłuszczową, która znajduje się pomiędzy płetwą grzbietową, a ogonową. Mają dosyć duże oczy, a gatunki drapieżne posiadają ostre zęby. W środowisku naturalnym żywią się przeważnie małymi bezkręgowcami wodnymi i larwami owadów. Należą do ryb zwinnych i bardzo żywotnych.

Ryby kąsaczowate
Автор: Waugsberg – собственная работа, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=974567

Znane gatunki ryb kąsaczowatych

Ryby kąsaczowate często trzymane są w domowych akwariach. Gatunki ryb z tej rodziny posiadają ciekawe ubarwienie i są mało wymagające w hodowli. Poza tym kąsaczowate w większości są niedużych rozmiarów i łatwe są w rozmnażaniu.

Przykładami znanych gatunków z rodziny kąsaczowatych są:

  • Zwinnik Blehera, który występuje w Ameryce Południowej i jest często trzymany w akwariach domowych. Zajmuje wody płynące, takie jak rzeki i strumienie. Nadaje się do akwariów roślinnych. Ten gatunek ryb jest łagodny i nie niszczy roślinności w zbiorniku. Osobniki obu płci osiągają długość 5 cm. Zwierzęta te są wszystkożerne. Zjadają chętnie bezkręgowce i zooplankton. Można rozmrażać ten gatunek w grupie, w której na jednego samca przypada jedna samica. Zwinnik Blehera dożywa 5 lat.
  • Zwinnik latarnik, który występuje w Ameryce Południowej. Zajmuje obszary zalane w czasie deszczu i rzeki z lekkim prądem wody w strefie przybrzeżnej. Samice są trochę większe od samców. Osiągają one długość 4,5 cm, natomiast samce 4 cm. Ryby te są wszystkożerne. Chętnie zjadają owady, drobne bezkręgowce i rośliny. Jest to gatunek ławicowy, który w akwariach powinien być trzymany w licznej grupie. Zwinniki są bardzo płodnym gatunkiem. Ryby te są spokojne i dlatego nadają się do zbiorników towarzyskich.
  • Zwinnik czerwonousty, który występuje w Ameryce Południowej. Jest on typowym mieszkańcem czarnych wód. Zajmuje on leśne rzeki, rozlewiska i strumienie. Osobniki obu płci osiągają długość około 5 cm. Ryby te są wszystkożerne. Chętnie zjadają drobne bezkręgowce, zooplankton i materię roślinną. Nie jest to gatunek agresywny, dlatego doskonale nadaje się do zbiorników towarzyskich. Rozmnażanie zwinnika czerwonoustego jest skomplikowane.
  • Zwinnik ogonopręgi, który występuje w Ameryce Południowej. Zajmuje wody stojące i wolno płynące. Samice osiągają długość do 6 cm, natomiast samce mają rozmiar 5 cm. Jest to gatunek wszystkożerny. Są bardzo żarłoczne i energiczne. Chętnie zjadają drobne bezkręgowce, owady, detrytus i rośliny. Gatunek ten jest bardzo płodny, ale ikra wrażliwa jest na światło. Nadają się do hodowli dla początkujących akwarystów.
  • Bystrzyk barwny, minor, który występuje w Ameryce Południowej. Żyje przeważnie w wodach stojących, takich jak stawy, jeziora czy rozlewiska. Samica która jest znacznie grubsza i większa od samca osiąga długość 4 cm. Natomiast wielkość samca wynosi 3 cm. Jest on bardziej barwny, niż samica. Jajeczka i narybek są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia wody i światło. Bystrzyk barwny może żyć nawet 7 lat.
  • Barwieniec czerwony, który występuje  w Ameryce Południowej. Zajmuje mniejsze rzeki, nieduże rozlewiska, starorzecza i zalane lasy w porze deszczowej. Osobniki obu płci osiągają długość 4 cm. Samiczki są krępe, a samce mają bardziej okazałe płetwy. Ryby te są wszystkożerne. Chętnie zjadają owady, zooplankton, bezkręgowce wodne, a także owoce i nitkowate glony. Należy uważać ponieważ dorosłe osobniki zjadają ikrę. Jest to ławicowy gatunek, który w akwarium domowym należy trzymać w większej grupie.
  • Żałobniczka, czarna Tetra, która występuje w Ameryce Południowej. Zajmuje wolno płynące rzeki, strumienie i strumyczki, które są nieraz gęsto zarośnięte podwodnymi roślinami. Samice są trochę większe od samców i osiągają długość 6 cm. Natomiast długość ciała samców dochodzi do 5,5 cm. Gatunek ten jest wszystkożerny. Żałobniczki chętnie zjadają owady, bezkręgowce, detrytus i roślinność. Nie ma problemu z ich rozmnażaniem. Nadają się do zbiorników towarzyskich i polecane są poczatkującym akwarystom.  Żałobniczka dożywa do 5 lat.
  • Miedzik obrzeżony, który występuje w Ameryce Południowej. Spotykany jest w białych i czarnych wodach. Zajmuje rzeki i strumienie. Osobniki obu płci dorastają do 5 cm  długości. Jest to ryba wszystkożerna. Zjada chętnie owady, drobne bezkręgowce, zooplankton, glony, a także owoce. Rozmnażanie powinno odbywać się w oddzielnych akwariach, żeby ikra nie została zjedzona przez dorosłe osobniki.
  • Hokejówka amazońska, która pochodzi z Południowej Ameryki. Płeć tych ryb nie jest łatwa do rozpoznania. Samice są bardziej krępe i większe od samców. Długość dojrzałych samic może osiągnąć 7 cm. Natomiast wielkość samca wynosi 6 cm. Najczęściej gatunek ten pływa ukośnie z głową w górze. Zajmują wody stojące i płynące. Na przykład jeziorka i stawy czy rzeki i strumienie. Żywią się bezkręgowcami wodnymi, owadami i zooplanktonem. Rozmnażają się łatwo i dożywają 5 lat.
  • Ślepczyk jaskiniowy, który w naturze występuje w Ameryce Północnej. Zajmuje on podziemne strumienie i rzeki.  Długość samic może osiągnąć 10 cm, a samców 9 cm. Jego pokarm stanowią owady, bezkręgowce i mniejsze ryby. Jak sama nazwa wskazuje jest to ryba niewidoma, która doskonale radzi sobie w akwariach ogólnych. Ślepczyk wykazuje odporność na niesprzyjające warunki  i jest to bardzo płodna ryba. Jedna samica może złożyć do 1000 jaj.  Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. 

Ryby kąsaczowate polecane są miłośnikom świata podwodnego. Akwarysta powinien regularnie opiekować się rybami. Potrzebna jest podstawowa wiedza w zakresie świata fauny i flory. Można również skorzystać z porad doświadczonego akwarysty. Przydatna będzie również wiedza w zakresie urządzeń technicznych, potrzebnych w akwarium. Hodowla wszystkich rybek to ciekawe i przyjemne hobby. 


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top