Ryby do małego akwarium to przeważnie okazy ryb słodkowodnych, które nie potrzebują specjalistycznych urządzeń i nie mają wygórowanych wymagań. Nie każdy rybi gatunek nadaje się do hodowania w dużych zbiornika.
Ryby do małego akwarium to ryby o niedużych rozmiarach, które powinny swobodnie poruszać się w toni wodnej. Z tego względu przed zakupem ryb należy poznać ich wymagania hodowlane. Małe zbiorniki są trudniejsze w utrzymaniu. Czystą wodę oraz dobre samopoczucie ryb i wzrost roślin gwarantuje równowaga biologiczna. Można ją łatwo zniszczyć popełniając błędy w pielęgnacji akwarium.
Małe akwaria
Ryby do małego akwarium najlepiej wybrać przy pomocy doświadczonego akwarysty. Bardzo ważne jest aby do naszego niedużego akwarium odpowiednio dobrać wielkość ryb. W sprzedaży dostępne są różnej wielkości i rozmaitych kształtów zbiorniki. Mogą mieć one od kilku do kilkuset litrów.
Do małych akwariów należy zaliczyć:
- Biotopowe, które mogą być zupełnie małe od 20 litrów, ale również ogromne powyżej 500 litrów. W takim zbiorniku hoduje się ryby i rośliny z jednego obszaru. Ryby dobrze się w nim czują, rzadko chorują i zwykle dłużej żyją. Jest to jednak akwarium znacznie droższe od dekoracyjnego.
- Towarzyskie, które przeznaczone są do ryb z różnych regionów kuli ziemskiej. Należy zadbać w tych zbiornikach o zbliżoną wielkość hodowanych okazów. Akwarium nie jest drogie w utrzymaniu, ale należy właściwie dobrać gatunki. Wielkość takiego zbiornika zaczyna się powyżej 50 litrów.
- Hodowlane, które przeznaczone jest do rozrodu ryb. Czasami potrzebna jest duża precyzja i szczególne parametry wody. Takie akwarium nie zdobi mieszkania, gdyż często trzeba je zaciemnić bądź umieścić w nim specjalistyczne wyposażenie. Rozmiary tych zbiorników są różne i zależą od wymagań gatunkowych. Wielkość takiego akwarium to powyżej 15 litrów.
Ryby do małego akwarium nie mogą mieć specyficznych wymagań. Małe akwarium najczęściej ma kształt prostokąta. Nie wolno kupować zbiorników w kształcie kuli, które zwykle są zbyt małe do hodowania ryb czy roślin. Ryby pływając w kółko mogą przechodzić dolegliwości zdrowotne. Ponadto obserwację rybich okazów utrudnia zniekształcone wnętrze. W niektórych krajach Europy akwaria tego typu zostały prawnie zakazane.
Ryby do małego zbiornika
Ryby do małego akwarium należy umiejętnie wybrać spośród dostępnych w sprzedaży. W niedużych zbiornikach woda natychmiast reaguje na wszelkie zmiany. Z tego względu trzeba ją nieustannie sprawdzać i często podmieniać. Tego rodzaju akwaria wymagają więcej nakładu pracy i są zwykle czasochłonne.
Do wybranych gatunków ryb z rodziny kąsaczowatych, piękniczkowatych i karpiowatych, które najlepiej czują się w małych zbiornikach należą:
- Bystrzyk czerwony z rodziny kąsaczowatych, którego należy hodować co najmniej w ilości 6-8 osobników. Samice są większe o długości 2,5 cm, a samce osiągają długość 2 cm. Akceptują każdy rodzaj pokarmu. Są to bardzo spokojne ryby. Akwarium dla tych ryb powinno mieć długość co najmniej 60 cm. Nadają się doskonale do akwarium towarzyskiego.
- Gupik pawie oczko z rodziny piękniczkowatych o pięknym, przyciągającym ludzki wzrok ubarwieniu. Jest bardzo popularną rybą wśród akwarystów. Występuje on w wielu odmianach hodowlanych, np. dwumiecz, paletka czy płomyk. Wśród odmian wyróżnia się liczne formy barwne. Należą one do ryb towarzyskich, dlatego trzymane są w grupach liczących nie mniej, niż 6 czy 8 osobników. Akwarium nie powinno być krótsze niż 60 cm.
- Zmiennik wielobarwny z rodziny piękniczkowatych występuje w kilku odmianach hodowlanych. Gatunek ten akceptuje każdy rodzaj pokarmu. Najlepiej jest trzymać samice z mniejszą ilością samców, które potrafią być agresywne wobec samic. Samicę na czas porodu należy odizolować, aby młode nie zostały zjedzone przez dorosłe osobniki. Samice są większe od samców i osiągają 7 cm, a samce 4 cm. Wymagają akwarium o długości co najmniej 60 cm.
- Kardynałek chiński z rodziny karpiowatych, który nie jest rybą agresywną i nie niszczy roślin. Najlepiej hodować je w grupach, minimum 10 osobników. Samce są nieco mniejsze, szczuplejsze i bardziej kolorowe, niż samice. Ich długość wynosi 3 cm, a samic 4 cm. Ryby te akceptują każdy rodzaj żywności. Długość akwarium nie powinna być mniejsza niż 60 cm. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem.
- Danio perłowy z rodziny karpiowatych, który jest rybą towarzyską i nieagresywną. Samce osiągają długość 2 cm i są trochę mniejsze od samic, których długość wynosi 2,5 cm. Zalecane jest trzymanie tych ryb w grupach liczących od 8 do 10 osobników. Akceptują każdy rodzaj pokarmu, najchętniej pływający. Akwarium nie powinno być krótsze niż 50 cm. W zbyt małym zbiorniku może dochodzić do bójek pomiędzy samcami.
- Danio pręgowany z rodziny karpiowatych, który jest rybą towarzyską, bardzo ruchliwą i nieagresywną. Najlepiej czuje się w niedużej grupie. Akceptują każdy rodzaj pokarmu. Długość ciała samicy wynosi 5 cm, natomiast samca 4 cm. Są rybami łagodnymi, ale bardzo żarłocznymi. Jest to gatunek skoczny, dlatego akwarium powinno być przykryte. W Polsce znane są przeważnie czerwone. Akwarium nie powinno być krótsze niż 60 cm.
Ryby do małego akwarium nie są wymagające pod względem spożywanego pokarmu. W akwarystce popularne są zbiorniki od 25 litrów, gdzie wymiary takiego akwarium wynoszą 40x25x20 cm. Dla niedoświadczonych osób najlepiej nadaje się zbiornik o pojemności 50-100 litrów. W mniejszych akwariach utrzymanie czystości czy równowagi biologicznej może być kłopotliwe.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]