GeoZoo » Ptak » OPIEKA NAD ZEBERKAMI
Opieka nad zeberkami

OPIEKA NAD ZEBERKAMI

Opieka nad zeberkami wymaga fachowej wiedzy i zaangażowania ze strony opiekuna. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza, trzeba się bardzo dobrze zastanowić i zapoznać z warunkami życia i potrzebami zeberek. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie. Hodowla zeberek polecana jest szczególnie miłośnikom tych ptaków.

Opieka nad zeberkami nie jest skomplikowana pod warunkiem, że zostały  nabyte zdrowe osobniki. Trzeba każdego dnia poświęcić pupilom trochę czasu, żeby nie były one w domu uciążliwym dodatkiem. Pomysł zakupu egzotycznych ptaków najlepiej skonsultować ze wspólnie mieszkającymi członkami rodziny. Na czas urlopu czy wyjazdu w delegację należy znaleźć osobę, która zaopiekuje się naszymi pupilami.

Wybór i zakup

Opieka nad zeberkami powinna być przyjemnością dla właściciela tego gatunku egzotycznych ptaków, a nie tylko obowiązkiem. Potencjalny opiekun, który decyduje się na zeberki powinien wiedzieć, co w tym przypadku jest dla nich najbardziej istotne.

Do podstawowych czynności, jakie trzeba wykonywać, żeby ptaki były zdrowe i szczęśliwe należy:

  • Zamontowanie klatki w zacisznym i widnym miejscu pokoju, ale bez przeciągów i padających na klatkę promieni słonecznych.
  • Zaglądanie do klatki, nie mniej niż dwa razy dziennie w celu sprawdzenie czy zachowanie ptaka i jego wygląd nie odbiega od normy.
  • Sprawdzanie codziennie, czy druty klatki są rozstawione na odpowiedniej szerokości, która uniemożliwi zeberce włożenie głowy pomiędzy pręty lub wydostanie się z niej na zewnątrz.
  • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie bytuje skrzydlaty pupil.
  • Uniemożliwienie ptakom dostępu do gorącej wody i grzejników, czy toksycznych roślin.
  • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli pupile wypuszczone są z klatki.
  • Podawanie codziennie świeżej wody oraz czystych i świeżych owoców czy warzyw, nie zapominając o zieleninie i żwirku, z którego ptaki same wybierają niezbędne składniki.
  • Zamontowanie w odpowiednim miejscu poidła kulkowego czy karmników.
  • Mycie codziennie naczyń z przeznaczeniem na pokarm i wodę.
  • Zabranie miękkiego pokarmu, którego ptaki nie spożyły.
  • Pozwolenie zeberkom na korzystanie z kąpieli w plastikowym baseniku czy miseczce.
  • Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce czy wolierze.

Klatka

Opieka nad zeberekami nie jest trudna. Ptaki te mogą być trzymane zarówno w dużej klatce, witrynie czy w wolierze ogrodowej. Pokaźnych rozmiarów klatki są doskonałym rozwiązaniem dla kilku zeberek, jak również pary, im większe wymiary tym lepiej.

Klatki w kształcie kuli czy walca nie nadają się do żadnych ptaków, ponieważ stresują pupili i mogą je doprowadzić do choroby nerwowej.

Klatki metalowe z plastykowym dnem są dobrym wyborem  ze względu na funkcjonalność i łatwość dezynfekcji. Minimalne  wymiary klatki dla liczniejszego grona tych małych ptaszków to witryny o wymiarach: 120 x 60 x 80 cm. Istotną rolę spełnia powierzchnia klatki, która nie powinna przypominać zamknięcia ptaków w ciasnej celi. Klatka powinna posiadać wysuwaną szufladę, co ułatwia jej sprzątanie, a ptaki nie wpadają w panikę. Szufladę lub dno klatki należy wysypać piaskiem.

Ważną rolę w klatce pełnią drzwiczki, które powinny posiadać odpowiednią wielkość z przystosowaniem do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. Dobrze jest, jak drzwiczki znajdują się w najniższej części klatki, a nigdy w górnej, ponieważ zeberki zagrożone od góry przeważnie wpadają w panikę, co jest naturalnym odruchem obronnym. 

Zeberka

Woliera pokojowa

W sprzedaży dostępne są woliery pokojowe, które wyposażone są w kółka, ułatwiające przesuwanie ich na terenie mieszkania, a także na balkon czy taras. Woliery takie są dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania młodych osobników. Szkielet woliery może być metalowy lub drewniany i całość powinna być obciągnięta siatką. Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 cm długość, szerokość 70 cm, a wysokość 140 cm. Jej wielkość dostosowana jest do powierzchni pokoju.

Rozpiętość pomiędzy prętami dostosowana jest do potrzeb określonych gatunków ptaków.

Pięknie urządzona woliera stanowi ozdobę każdego mieszkania. Ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie woliery pokojowej w: konary, dziuplę i żywe rośliny. Kolekcja zeberek, które mogą być trzymane z kanarkami, upiększy wygląd pokoju. Wolierę pokojową można skonstruować samodzielnie, gdzie w miejsce siatki zostanie oszklona przednia ściana, boki będą obciągnięte siatką, a tyłem będzie ściana pokoju.

Woliery zewnętrzne

Zewnętrzne woliery to duże i przestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte metalową siatką i może być wysokie lub niskie. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej, która powinna być zabezpieczona od wiatru i promieni słonecznych. Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym egzotyczne ptaki mogłyby się schronić przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

W przydomowych ogródkach można niekiedy podziwiać woliery dla ptaków.

Pobyt w wolierach zewnętrznych najczęściej trwa od maja do września, co nie oznacza, że okresu tego nie można przedłużyć, jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe. Przy udziale elektrycznego oświetlenia warto jest przedłużyć dzień, co jednocześnie umożliwi zwiększenie życiowej aktywności zeberek w ciągu doby. 

Kształty i wielkości wolier może być rozmaita w zależności od kreatywności człowieka i możliwości powierzchniowych. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i szczurami, a także silnym słońcem czy wiatrem. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową. Możliwości jest wiele.

Wyposażenie

Wyposażeniem klatki czy woliery są naczynia na wodę i ziarno, które powinny być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki. Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Od ich jakości i rozmieszczenia zależy dobre samopoczucie naszych fruwających pupili.

Zeberki podobnie, jak kanarki uwielbiają kąpiele.

W tym celu dobrze jest zawiesić w otworze drzwiczek specjalny basenik, który uniemożliwi rozpryskiwanie wody po całej klatce czy wolierze. Do klatki można również wstawić miseczkę z wodą, ale jej głębokość nie powinna przekroczyć 2 cm. Zeberki największą chęć do pluskania wykazują rano. Po kąpieli basenik lub miseczkę należy zabrać i wymyć.

Opieka nad zeberkami jest bardzo ważna w życiu tych sympatycznych, małych i śpiewających ptaków. Skrzydlaci przyjaciele mogą żyć w zdrowiu i radości, jeżeli będą mieli stworzone odpowiednie warunki bytowania i zapewnioną należytą opiekę. Zeberki nieoswojone są płochliwe, ale swoim melodyjnym śpiewem urozmaicą nam czas, wprowadzając w mieszkaniu przyjazną atmosferę.

Par Keith Gerstung from McHenry, IL, United States — Niagara Falls AviaryUploaded by Snowmanradio, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12814136


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top