GeoZoo » Gryzoń » OPIEKA NAD MYSZOSKOCZKIEM
Myszoskoczek

OPIEKA NAD MYSZOSKOCZKIEM

Opieka nad myszoskoczkiem nie jest kłopotliwe ani czasochłonna, ponieważ zwierzątko samo potrafi zadbać o swoją higienę, myjąc się, a ząbkami czyszcząc pazurki. Myszoskoczek nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

Opieka nad myszoskoczkiem wiąże się z zakupem klatki, którą należy utrzymać w czystości, co zapewni gryzoniowi komfort, a właścicielowi nie sprawi trudności. Zwierzątko powinno mieć w mieszkaniu stworzone odpowiednie warunki. Nie jest wskazana kąpiel, która może być przyczyną przeziębienia zwierzątka.

Klatka i wyposażenie

Myszoskoczek czuje się komfortowo, kiedy żyje w domu w warunkach, zbliżonych do środowiska naturalnego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup terrarium czy klatki i wybór miejsca, w którym będzie ona stała. 

Klatka powinna zostać umieszczona w miejscu pozbawionym przeciągów, ponieważ myszoskoczek źle je znosi i szybko może się przeziębić.

Dobrym wyborem będzie klatka z metalowymi prętami lub akwarium, które na górze należy zabezpieczyć metalową siatką, żeby uniemożliwić wydostanie się gryzonia na zewnątrz. Praktyczne są pręty ułożone w poprzek, ponieważ ułatwiają myszoskoczkowi przemieszczanie, a także zawieszanie na nich poidełek, w których woda nie jest narażona na zanieczyszczenie ani wylewanie.

Na rynku nie brakuje klatek z wyposażeniem z tworzyw sztucznych, np. pojemnikami, kryjówkami czy tunelami. Kryjówką może być domek z grubymi drewnianymi ściankami czy nieduża ceramiczna doniczka, odwrócona dnem do góry i z wyciętym bokiem. Tam może odpocząć lub schronić się myszoskoczek.

W sklepie zoologicznym sprzedawane są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać. Dobrym rozwiązaniem są także rolki po papierze toaletowym czy papierowym ręczniku.

W klatce można umieścić naczynia z czystym piaskiem, w którym będą tarzały się myszoskoczki, co jest to ich ulubionym zajęciem. Natomiast otrzepane futerka gryzoni po piaskowej kąpieli nie wymagają szczotkowania.

Nie można zapomnieć o ściółce, która powinna pokryć dno klatki lub terrarium. Najlepszym rozwiązaniem są dla gryzoni trociny ze znanego źródła lub kupione w sklepie zoologicznym. Podłożem może być również granulat z drewnianych włókien, który ulega brylowaniu pod wpływem wilgoci. Myszoskoczki należą do jednych z najczystszych gryzoni, które nie wydzielają niemiłych zapachów, dlatego klatkę nie trzeba często czyścić. Wystarczy sprzątnąć ją raz na tydzień.

Żywienie i zdrowie myszoskoczka

Domowe zagrożenie

Opieka nad myszoskoczkiem nie wymaga dużo obowiązków. Można jednak umilić mu bytowanie, wypuszczając z klatki, żeby mógł biegać po mieszkaniu. Taka sytuacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli lub stoją one blisko ściany, aby zwierzątko nie zaklinowało się pomiędzy nimi.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych, żeby gryzoń nie miał możliwości ich przegryzienia, co grozi porażeniem pupila prądem.

Drzwi pomieszczenie, gdzie biega myszoskoczek należy zamknąć, uniemożliwiając w ten sposób ucieczkę zwierzątka, które trudno byłoby znaleźć w całym domu.

W pomieszczeniu, w którym wypuszczony został myszoskoczek, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie, żeby nie doszło do nieumyślnego nadepnięcia zwierzątka. Jeżeli w domu jest również pies czy kot, to w tym przypadku należy je izolować od gryzonia, który jest delikatnym zwierzątkiem i szybko może się przestraszyć.

Opieka nad myszoskoczkiem przeprowadzana w sposób prawidłowy, uchroni zwierzątko przed chorobami i dolegliwościami. Myszoskoczek zdrowy jest radosny i bystry oraz szybko skacze i biega. Gryzoń ten lubi zabawy i zwiedzanie nieznanych miejsc.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top