Opieka nad kormoranami wpływa na ich wygląd i zachowanie. Te piękne okazy prowadzą często wędrowny tryb życia. Nie chorują często, jeżeli otrzymują odpowiednio zbilansowaną dietę i hodowane są warunkach zbliżonych do ich życia w naturze. Ptaki te są pełne energii i sił do życia. Kormorany można podziwiać w ZOO, a także w rezerwatach przyrody.
Opieka nad kormoranami to podstawa ich rozwoju i rozmnażania. Bardzo duży wpływ na sprawność zwierząt ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności. Nadwaga, a tym bardziej otyłość wpływa niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie tych ptaków. Kormorany preferują tereny tropikalne i przystosowane są do życia w wodzie. W naturze często tworzą duże kolonie. W Polsce na wolności można spotkać kormorany zwyczajne.
Kormorany na wolności
Opieka nad kormoranami dotyczy ptaków żyjących w niewoli i na wolności. Niekiedy zwierzęta chore, słabe czy okaleczone będą potrzebowały ludzkiego wsparcia. Ranny osobnik raczej nie poradzi sobie bez ludzkiej pomocy. W takim przypadku specjalista powinien opatrzyć ranę, podać wodę i pokarm. Po rekonwalescencji zdrowy kormoran powinien powrócić do swojego naturalnego środowiska.
Opieka nad kormoranami wpływa na kondycję tych ptaków. Kormoran może mieć zranione skrzydło, co uniemożliwi mu wzbicie się w powietrze, pomimo wielu prób. W takiej sytuacji ptak jest często głodny i wycieńczony. Ptasi pacjent powinien trafić do lekarza weterynarii. Jeżeli spotkamy ranne dzikie zwierzę należy powiadomić o tym odpowiednie służby.
Kormorany w ZOO
Opieka nad kormoranami sprawnie przebiega w ogrodach zoologicznych na całym świecie. Wymaga to od personelu odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i cierpliwości. W ogrodzie zoologicznym przebywa dużo zwierząt, dlatego jeden opiekun nie wystarczy. Pracownicy mają za zadanie dbać o dobrostan zwierząt żyjących w ZOO.
Ogród zoologiczny podzielony jest na sekcje, gdzie kilku pracowników jest odpowiedzialnych za zdrowie, rozwój i samopoczucie zwierząt. Pielęgniarze mają pod opieką określone stworzenia. Na 60 zwierząt powinno przypadać minimum czterech pielęgniarzy i jeden brygadzista. Karmią oni i pielęgnują kormorany i inne zwierzęta.
Opieka nad kormoranami to duża odpowiedzialność. Ważny jest stan zdrowia tych zwierząt i ich samopoczucie. Zatrudnione osoby w ogrodzie zoologicznym pilnują również, aby kormorany nie wydostały się na zewnątrz. W ogrodach zoologicznych często pracują ludzie z wyższym wykształceniem. Studenci odbywają tam również praktyki i poszerzają swoją wiedzę w zakresie żyjących tam zwierząt.
W ZOO zatrudniani są lekarze weterynarii, biolodzy, zootechnicy, oraz absolwenci rybołówstwa i oceanografii. Opiekunowie przeważnie posiadają niezbędną wiedzę w zakresie biologii zwierząt. Najczęściej znają anatomię i powszechne choroby, na które zapadają kormorany. Regularnie kontrolowany jest stan zdrowia i samopoczucie mieszkańców ogrodów.
Wykonywane są również szczepienia oraz zabiegi medyczne i kosmetyczne. W razie choroby ptaki te leczone są przez specjalistów. Często, a nawet codziennie odbywają się treningi medyczne. Mają one na celu wykonywanie poszczególnych czynności, bez stresu dla zwierząt i z zachowaniem bezpieczeństwa dla opiekunów.
Kormorany to zwierzęta rybożerne, dlatego otrzymują w ogrodach posiłki o tym samych porach. Mają tam też dostęp do wody, gdzie ptaki same mogą łowić ryby. Ich dzienne zapotrzebowanie to około ½ kg ryb na dobę. Mają też możliwość budować na drzewach gniazda. Poza tym w ZOO mają stworzone odpowiednie warunki do życia, które zbliżone są do ich środowiska naturalnego.
Podsumowując
Opieka nad kormoranami wpływa na jego dobrostan. W Polsce ptaki te w niewoli są mieszkańcami ogrodów zoologicznych w dużych i małych miastach. Na świat przychodzi tam zdrowe ptasie potomstwo. Kormorany w naszym kraju są pod ochroną. Należy pamiętać, że są to zwierzęta społeczne, potrzebujące towarzystwa innych osobników.