Opieka nad konurą czarnogłową wymaga pewnego zasobu wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem ptasiego towarzysza, trzeba się zapoznać z jego potrzebami i stylem życia. Hodowla konury czarnogłowej polecana jest przede wszystkim pasjonatom ptaków ozdobnych.
Opieka nad konurą czarnogłową nie jest skomplikowana, ponieważ należy ona do ptaków niewymagających, odpornych i łatwych do oswojenia. Pomysł zakupu egzotycznego ptaka dobrze jest skonsultować ze wszystkimi domownikami. Nowego ptaka należy zaznajomić ze zwierzętami żyjącymi w domu. Na czas urlopu podopieczny powinien trafić pod opiekę zaufanej osoby.
Bezpieczny dom
Opieka nad konurą czarnogłową sprawi opiekunowi wiele radości i dostarczy ciekawych spostrzeżeń. Bardzo ważne, żeby znać upodobania konur, ich zachowanie i potrzeby. Jeżeli decydujemy się na hodowle papug, to musimy znać i kochać świat zwierząt, a szczególnie ptaków.
Priorytetowe czynności do wykonania, aby ptaki były zdrowe i szczęśliwe to:
- Zamontowanie witryny w zacisznym i widnym miejscu pokoju. Papugi nie powinny znajdować się w przeciągach. Nie jest wskazana również zbyt wysoka wilgotność w mieszkaniu.
- Zamontowanie w pomieszczeniu dla papug poideł kulkowych i karmników, które trzeba codziennie myć. Pojemniki powinny być solidnie przytwierdzone do ścian witryny, żeby konura czarnogłowa nie była w stanie ich wyjąć ani przesuwać.
- Podawanie codziennie świeżej wody, suchego pokarmu oraz czystych oraz świeżych owoców i warzyw. Warto pamiętać także o zieleninie i ulubionych orzechach konur.
- Niezwłoczne usunięcie z klatki miękkiego pokarmu, niezjedzonego przez papugę.
- Poświęcanie trochę czasu na zaglądanie do woliery, co najmniej dwa razy dziennie w celu sprawdzenia zachowania i wyglądu ptaka.
- Regularne przemywanie witryny pokojowej wilgotną gąbką lub ściereczką.
- Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajduje się konura czarnogłowa.
- Zabezpieczenie grzejników, lekarstw czy toksycznych roślin, przed dostępem do nich konury słonecznej.
- Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, w przypadku wypuszczenia z klatki konury czarnogłowej. Zabezpieczenie kabli elektrycznych, żeby nie doszło do porażenia papugi prądem.
- Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w witrynie pokojowej lub wolierze ogrodowej czy w pokoju, który został przeznaczony do hodowli ptaków.
Mieszkanie konury czarnogłowej
Opieka nad konurą czarnogłową to bardzo interesujące zajęcie. Papuga ta może być trzymane w przestronnej witrynie pokojowej czy w wolierze ogrodowej. Można również dla niej przeznaczyć specjalny pokój. Duże witryny są doskonałym rozwiązaniem dla pary papug tego samego gatunku.
Konura czarnogłowa to średniej wielkości ptak, który potrzebuje obszernego własnego mieszkania. Dla pojedynczego osobnika może zostać przeznaczona pokaźnych wymiarów metalowa klatka. Konura czarnogłowa jest inteligentnym i pojętnym ptakiem. Jeżeli kupimy młodego osobnika, to możemy nauczyć go powtarzania kilku słów.
Witryna pokojowa
Witryna pokojowa jest dostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka, co ułatwia przesuwanie jej po mieszkaniu, na balkon czy taras. Witryna taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary konur czarnogłowych. Szkielet woliery powinien być z metalowych prętów i całość należy obciągnąć mocną siatką. Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 cm długość, szerokość 100 cm, a wysokość 150 cm. Witrynę można zmontować samodzielnie i według własnej koncepcji oraz dostosować do wysokości pokoju.
Woliera zewnętrzna
Woliera zewnętrzna to duże i przestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte mocną drucianą siatką i zadaszone. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej, która powinna być zabezpieczona od wiatru i silnych promieni słonecznych. Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym konura czarnogłowa znajdzie schronienie.
Kształty i wielkości wolier może być rozmaita w zależności od inwencji twórczej człowieka i możliwości powierzchniowych. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i gryzoniami. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową.
Pokój dla konury czarnogłowej
Pokój dla konury czarnogłowej może zostać wydzielony w dostatecznie dużym mieszkaniu czy na ocieplanym strychu. Urządzenie pokoju zależy od kreatywności hodowcy. Najważniejsze, żeby pomieszczenie przypominało naturalne środowisko hodowanych papug. Warto jest posadzić w dużych donicach trawę i krzewy. Umieścić konary, przypominające drzewo czy nieduży pień.
Można również ułożyć kilka kamieni, które będą imitowały górskie otoczenie. W tym pomieszczeniu grzejniki, okna i źródło światła powinny zostać zabezpieczone siatką. Natomiast podłogę należy wysypać czystym i drobnym piaskiem. W pokoju powinna być sprawna wentylacja, odpowiednia temperatura i zachowana właściwa wilgotność.
Wyposażenie ptasiego mieszkania
Opieka nad konurą czarnogłową wymaga regularnej obserwacji wyglądu i zachowania ptaka. Wyposażeniem witryny pokojowej lub woliery ogrodowej czy pokoju są naczynia na wodę i ziarno. Powinny one być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na wolierze dozowniki.
Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Najlepiej, jak są to gałązki różnej grubości. Powinny mieć też dostęp do delikatnych gałązek leszczynowych czy brzozowych, które uwielbiają oskubywać. W mieszkaniu konury czarnogłowej nie powinno zabraknąć krzaków, trawy, gałęzi i pni.
Do woliery należy włożyć zabawki, żeby papugi miały zajęcie. W środowisku naturalnym ptaki te budują gniazda w dziuplach. Z tego względu para dorosłych papug powinna mieć wolierę wyposażoną w budkę lęgową o wymiarach 20 x 20 x 35 cm. Otwór w budce powinien mieć średnicę co najmniej 8 cm. Dno budki trzeba wysypać trocinami zmieszanymi ze zwilżonym torfem.
Samica składa do budki 3-6 jaj, które wysiaduje przez 25 dni. Budkę lęgową potomstwo opuszcza po 2 miesiącach. Miskę ze świeżą i czystą wodą można umieścić w wolierze. Woda powinna sięgać maksymalnie do ptasiego brzucha. Nie należy niczym wycierać ptaki.
Wystarczy umieścić je w ciepłym pomieszczeniu i poczekać, jak same wyschną. Konury słoneczne to bardzo towarzyskie papugi. Z tego względu pod nadzorem opiekuna należy wypuszczać je z witryny pokojowej, żeby swobodnie mogły przemieszczać się w mieszkaniu. Konury czarnogłowe bez problemu rozmnażają się w ogrodach zoologicznych i wolierach ogrodowych.
Konury czarnogłowe są stadnymi zwierzętami, które potrzebują kontaktu z innymi ptakami i ludźmi. Każda papuga jest indywidualnością i może mieć nieco inne potrzeby. Z tego względu należy obserwować swojego pupila i dostosować opiekę do jego potrzeb. Trzeba zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu, wyglądzie czy apetycie.
Podsumowując
Opieka nad konurą czarnogłową jest bardzo ważna w życiu tych egzotycznych ptaków. Do hodowli domowej przeważnie trafiają młode osobniki. Dzięki posiadanej wiedzy w zakresie ptasiej natury, możemy pomóc papugom w kłopotach lub skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. W naturze głównym zagrożeniem ptaków jest handel dzikimi zwierzętami i utrata siedlisk.