GeoZoo » Ptak » Opieka nad koliberkiem hawańskim
Opieka nad koliberkiem hawańskim

Opieka nad koliberkiem hawańskim

Opieka nad koliberkiem hawańskim polega na ludzkiej pomocy w razie potrzeby. Nie wszystkie zwierzęta żyjące w środowisku naturalnym są w stanie same zadbać o pokarm i swoje bezpieczeństwo. Ludzkie wsparcie niejednokrotnie ratuje życie zwierząt żyjących na wolności. Osobniki chore, okaleczone czy głodne są często bezradne.

Opieka nad koliberkiem hawańskim wpływa na stan jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Koliberki są ptakami migrującymi. Pokonują bardzo duże odległości. Potrafią przelecieć 8 tysięcy kilometrów. Nie wszystkie osobniki tego gatunku umieją zadbać o siebie. Kiedy nie trafią w odpowiednim czasie na kwitnące rośliny czeka ich głodówka, a nawet śmierć. W ostatnich latach ludzie w Stanach Zjednoczonych postanowili dokarmiać koliberki hawańskie.

Karmniki dla koliberków.

Opieka nad koliberkiem hawańskim polega na ratowaniu im życia również poprzez dokarmianie, zwłaszcza wówczas gdy brakuje pożywienia. W Stanach Zjednoczonych ludzie wywieszają podajniki na nektar dla koliberków. Są to wysokie naczynia, które na końcu mają kształt i kolor naturalnych kwiatów.  

Każdy kwiatek ma otwór do spijania sklepowego nektaru bądź wody z cukrem. W południowej części Stanów Zjednoczonych najlepiej jest wystawić karmniki w marcu, a w części północnej w kwietniu. Woda z cukrem to dobre rozwiązanie dla koliberków. Nie należy stosować żadnych zastępczych produktów, ponieważ dostarczą ptakom zbyt mało kalorii.

Koliberki do przydomowych ogródków przyciągają czerwone i różowe kwiaty. Dla tego dobrze jest, aby w takich barwach były poidełka.  Koliberki hawańskie mają bardzo szybką przemianę materii, dlatego często spożywają kaloryczny pokarm. Karmniki powinny być utrzymane w należytej czystości, bez żadnych oznak pleśni.

Trzeba je myć co najmniej dwa razy w tygodniu, aby nie doszło do rozwoju bakterii. Koliberki osłabione i głodne potrzebują ludzkiego wsparcia. Okaleczonego ptaka trzeba opatrzyć i nakarmić. Kiedy nabierze sił może powrócić do swojego naturalnego środowiska. Ptaków zdrowych nie wolno przetrzymywać, ponieważ kochają one wolność i przyrodę. Nie właściwym postępowaniem można wyrządzić im krzywdę.

Opieka nad koliberkiem hawańskim
Opieka nad koliberkiem hawańskim

Koliberek hawański w ZOO

Opieka nad koliberkiem hawańskim polega na stworzeniu im odpowiednich warunków bytowania i zatrudnieniu wyszkolonej kadry. W niewielu ZOO na świecie można podziwiać koliberki hawańskie. Wykwalifikowany personel odpowiednio zajmuje się mieszkańcami ogrodu zoologicznego.

Często opiekunowie w ZOO posiadają wyższe studnia na kierunku weterynaryjnym i właściwą specjalizację. Powinni również charakteryzować się cierpliwością i empatią. Pracownikami ZOO powinni być miłośnicy zwierząt. W ogrodach zoologicznych koliberki mają dostęp do nektaru w podajnikach, który odzwierciedla rosnące kwiaty w przyrodzie.

Opieka nad koliberkiem hawańskim w ZOO to także zapewnienie opieki medycznej i odpowiednich warunków bytowania. Potomstwo przychodzące na świat ma zapewnioną opiekę weterynaryjną. Opieka w ogrodach zoologicznych nie polega na oswajaniu zwierząt. Lepiej jest trzymać je na dystans.

W ogrodach zoologicznych jak najwierniej powinno być odtworzone naturalne środowisko koliberków. Potrzebna jest duża zamknięta przestrzeń w formie woliery o tropikalnym klimacie. Nie może brakować zasadzonych tam kwiatów, żeby ptaki mogły je zapylać i spijać z nich nektar. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ogrodów zoologicznych. Takie rozwiązaniem zachwycone są koliberki i odwiedzający ZOO ludzie.

Opieka nad koliberkiem hawańskim to duże wyzwanie dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych i pracowników ZOO. Raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować corocznie w tych samych miesiącach. Ptaki mają wspaniałą pamięć i odwiedzają te same miejsca. Koliberki są bardzo uroczymi i łakomi ptakami.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...