Opieka nad kanarkiem wymaga wiedzy i zaangażowania ze strony opiekuna. Najlepiej, jak jest to miłośnik przyrody, który kocha zwierzęta. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza, trzeba się bardzo dobrze zastanowić i zapoznać z fachową literaturą na temat życia kanarków. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie.
Opieka nad kanarkiem nie jest kłopotliwa pod warunkiem, że został kupiony zdrowy osobnik. Każdego dnia trzeba poświęcić mu trochę czasu, ponieważ nie może być on uciążliwym domowym dodatkiem. Decyzja o zakupie skrzydlaka powinna być skonsultowana ze wszystkimi członkami rodziny wspólnie zamieszkującymi. Na czas wyjazdu na urlop czy w delegację należy znaleźć osobę, która zaopiekuje się naszym kanarkiem.
Wybór i zakup
W zależności od oczekiwań, powinien zostać wybrany kanarek wspaniale śpiewający lub kolorowy o pięknym upierzeniu, ale którego śpiew jest głośny i nie tak melodyjny, jak w przypadku kanarków śpiewających. Należy również pamiętać, że latem i wiosną kanarki śpiewają już o świcie, co nie wszystkim może to odpowiadać. Człowiek który decyduje się na kanarka powinien wiedzieć, co w tym przypadku jest dla niego najważniejsze.
Do podstawowych czynności, jakie należy wykonywać, żeby ptak był szczęśliwy i zdrowy należą:
- Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki, nie mniej niż dwa razy dziennie w celu sprawdzenie czy wygląd ptaka nie odbiega od normy, a zwłaszcza czy nie uległ skaleczeniu.
- Nie używanie w pokoju, gdzie znajduje się podopieczny środków owadobójczych, które mogłyby zatruć ptaka.
- Upewnienie się, że druty klatki rozstawione są na odpowiedniej szerokości, która uniemożliwi kanarkowi włożenie głowy pomiędzy druty lub wydostanie się z niej na zewnątrz.
- Uniemożliwienie kanarkowi dostępu do grzejników, gorącej wody czy toksycznych roślin.
- Zamknięcie okien lub zabezpieczenie ich specjalną siatką w przypadku wypuszczenia kanarka z klatki.
- Nie wystawianie klatki na promieniowanie słoneczne, w przeciągach i miejscach często uczęszczanych przez domowników, żeby nie stresować pupila.
- Dostarczanie codziennie świeżej wody oraz czystych i świeżych owoców czy warzyw, nie zapominając o zieleninie.
- Zamontowanie poidła w ten sposób, żeby spadające krople nie wpadały do pożywienia.
- Mycie każdego dnia naczyń z przeznaczeniem na pokarm i poidła.
- Pozwolenie kanarkowi na korzystanie z kąpieli w plastikowym baseniku.
- Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce czy wolierze.
Klatka czy woliera
Potrzeby kanarków nie są wygórowane, ponieważ czują się dobrze w małych klatkach, jak również w dużych, gdy trzymane są pojedynczo oraz w obszernych wolierach pokojowych lub zewnętrznych w przypadku egzystowania stadka tych ptaszków. Małe klatki są doskonałym rozwiązaniem dla samców śpiewających.
Klatki metalowe z plastykowym dnem i szufladą są dobrym wyborem ze względu na funkcjonalność i łatwość dezynfekcji. Minimalne wymiary klatki dla jednego kanarka to: 35 cm długość, 20 cm szerokość i 25 cm wysokość. Rozstaw pomiędzy prętami powinien być nie mniejszy, jak 1,3 cm i nie większy niż 1,5 cm.
Najpopularniejsze są klatki otwarte. Używane dawniej w hodowli kanarków klatki skrzynkowe i półotwarte zastąpiono klatkami z plastykowymi ekranami, które wkładane są z góry i z boków. Najwięcej rozpowszechnione są klatki czworokątne z urozmaiconą konstrukcją dachu. Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, topoli i klonu.
Ważną rolę w klatce pełnią drzwiczki, które powinny posiadać odpowiednią wielkość z przystosowaniem do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. Najlepiej, jak są dwie pary drzwiczek.
Niedopuszczalne są klatki okrągłe, ponieważ źle wpływają na psychikę ptaków i mogą doprowadzić do choroby nerwowej kanarka.
Woliera to duże iprzestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte metalową siatką i może być wysokie lub niskie. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej, która powinna być zabezpieczona od wiatru i słońca. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie jej z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym ptaki mogłyby się schronić przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Kształty i wielkości wolier może być rozmaita w zależności od kreatywności człowieka i możliwości powierzchniowych. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami czy szczurami. Kolekcja różnorodnych kanarków, które przebywają w mieszkaniowej wolierze bardzo upiększa i urozmaica wygląd pokoju. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową. Możliwości jest wiele.
Opieka nad kanarkiem związana jest z posiadaniem wiedzy na temat żywienia, opieki i chorób kanarka, żeby zapewnić pupilowi odpowiednie warunki życia.
W przypadku posiadania w domu innego zwierzęcia, nowego przybysza należy z nim zapoznać. Jeżeli będzie to kot trzeba się zastanowić czy nasz drapieżnik zaakceptuje ptaka w klatce, który będzie nowym domownikiem. Zawsze jednak istnieje niebezpieczeństwo, że kanarek po wypuszczenia z klatki może stać się ofiarą kota.
Opieka nad kanarkiem jest bardzo ważna w życiu tych małych i ślicznych ptaków. Kanarek może żyć nawet ponad 10 lat, jeżeli będzie miał stworzone odpowiednie warunki bytowania i zapewnioną należytą opiekę. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc pupilowi w kłopotach albo skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. W nagrodę za właściwe traktowanie, kanarek odwdzięczy się pięknym śpiewem.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie