Opieka nad gupikiem pawie oczko to pełnowartościowe dieta i odpowiednie warunki bytowania. Decydując się na zakup rybich okazów należy sprostać ich wymaganiom i postawionym przed sobą zadaniom. Akwarysta ma za zadanie zapewnić podopiecznym podstawową opiekę.
Opieka nad gupikiem pawie oczko polega na ochronie go przed stresem i przestrzeganie higienicznych warunków życia. Plan założenia hodowli ryb akwariowych należy skonsultować ze wszystkimi domownikami. Ryby powinny mieć zapewnione odpowiedniej wielkości akwarium, pokarm i właściwą opiekę. Trzeba zatroszczyć się o dobrostan ryb, ponieważ są to żywe istoty. Posiadają podobnie, jak ludzie swoje potrzeby i upodobania.
Zakup gupików
Opieka nad gupikiem pawie oczko polega na zakupie zdrowego osobnika, pozbawionego oznak chorobowych. Kupując ten gatunek ryb trzeba ocenić stan ich zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny i zachowanie tych rybich okazów. Dlatego nie należy kupować osobników okaleczonych czy z wadami genetycznymi.
Znając potrzeby gupików możemy stworzyć im w domu odpowiednie warunki bytowania. Gatunek zwierzęcia to głównie jego wygląd i charakter. Kupując ten gatunek ryb musimy sprostać rybim potrzebom.
To od akwarysty zależy zdrowie, samopoczucie, a także życie ryb.
Każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki i troski. Wszystkie zwierzęta trzeba traktować humanitarne. Ryba podobnie jak człowiek odczuwa cierpienie i ból. Taki stan może być wynikiem złej diety, złego stanu zdrowia, stresu czy nieodpowiednich warunków panujących w akwarium.
Mieszkanie gupików
Opieka nad gupikiem pawie oczko to nie tylko pełnowartościowa dieta, ale również odpowiedniej wielkości zbiornik. Akwarium powinno być wyposażone według wymagania gatunkowego.
Dla gupików pawich oczek trzeba przygotować:
- Szczelne akwarium odpowiedniej wielkości w zależności od ich liczby. Po ustawieniu go we właściwym miejscu należy zbiornik urządzić. Minimalna długość akwarium dla gupika pawie oczko to 60 cm. Pojemność zbiornika powinna wynieść około 25 litrów.
- Tło, które trzeba pierwsze zainstalować w akwarium. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
- Piaszczyste podłoże z licznymi gałęziami i korzeniami.
- Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w akwarium po ułożeniu podłoża. Układ dekoracyjny należy urozmaicić licznymi kryjówkami.
- Bujne rośliny akwariowe, którymi trzeba obsadzić akwarium podczas ostatniego etapu prac. Rośliny są często sprzedawane w małych, plastikowych koszyczkach. Najlepiej dla gupików nadają się rośliny epifityczne.
- Urządzenia techniczne, które należy zamontować w akwarium i sprawdzać ich działanie. Urządzeniami akwariowymi są: ogrzewanie, oświetlenie i filtracja. Natomiast termometr potrzebny jest do kontrolowania temperatury wody, która powinna wynosić w granicach 22-30OC.
- Wodę i napełnić nią akwarium po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można nowo założony zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze. Przy zalewaniu akwarium należy zastosować odpowiednią technikę.
Woda dla gupików pawich oczek powinna mieć odczyn pH 7-8,5. Twardość wody powinna być od miękkiej do twardej.
Zapobieganie chorobom
Opieka nad gupikiem pawie oczko to zapobiegania wszelkim rybim schorzeniom i niedomaganiom. Choroby gupików zagrażają prawidłowemu rozwojowi tych ryb, a także mogą doprowadzić do ich śmierci. Najlepszym sposobem unikania schorzeń lub ich minimalizowanie jest profilaktyka. Ryby powinny mieć zapewnione optymalne warunki rozwoju.
Zapobieganie chorobom gupików polega na:
- Obsadzeniu zbiornika dużą ilością roślin i wpuszczenie ryb do niego po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
- Pozyskiwaniu nowych osobników i roślin tylko z pewnych źródeł.
- Poddawaniu kwarantannie nowo zakupionych ryb i roślin, do czego służy oddzielny zbiornik.
- Nie przerybianiu akwarium, co powoduje stres i zmniejszenie układu odpornościowego u gupików pawich oczek.
- Odpowiednim dobieraniu gatunków ryb do gupików pod względem ich wielkości, zachowania i preferowanych warunków.
- Sukcesywnym czyszczeniu filtrów i sprawdzanie sprawności sprzętu akwariowego.
- Regularnym kontrolowaniu składu chemicznego wody i chronieniu jej przed truciznami. Należy pamiętać, że mogą one dostać się do zbiornika z zewnątrz.
- Karmieniu gupików urozmaiconym pokarmem, zapewniając podopiecznym dietę bogatą w witaminy. Sama sucha karma nie jest pełnowartościowym pożywieniem dla rybich okazów.
- Systematycznym kontrolowaniu jakości wody w zbiorniku i regularnym podmienianiu jej części w celu zachowania czystości wody.
Opieka nad gupikiem pawie oczko nie jest trudna, gdy nabędziemy zdrowego osobnika. Przede wszystkim nie wolno jest lekceważyć nietypowego wyglądu czy zachowania gupika pawie oczko. Dlatego warto jest zaopatrzyć się w specjalistyczne podręczniki, które pogłębią naszą wiedzę z dziedziny akwarystyki.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]