Opieka nad bażantem diamentowym żyjącym na wolności niekiedy uzależniona jest od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w środowisku naturalnym często są bezradne. W takiej sytuacji narażone są na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników.
Opieka nad bażantem diamentowym dotyczy ptaków żyjących na wolności i w niewoli. Bażant diamentowy zamieszkuje w Azji na górzystych i zalesionych obszarach. Występuje również w rozległych zaroślach bambusowych. Bytuje tam na wysokości od 2000 do 5000 m n.p.m. Bażant diamentowy z budowy podobny jest do bażanta złocistego, ale jest od niego trochę większy.
Hodowla bażantów diamentowych
Opieka nad bażantem diamentowym to bardzo ciekawe zajęcie. Zwierzęta te nie są wymagające. Jednak należy zapewnić im odpowiednie warunki bytowania i właściwe żywienie. W ten sposób zapobiegamy wszelkim chorobom i niedomaganiom. Ptaki te mogą być hodowane w przestronnych i zadaszonych wolierach, jak również na wybiegu.
Pomieszczenia te powinny porośnięte być bujną roślinnością, najlepiej trawą i krzewami. Woliery powinny być również wyposażone w gałęzie do siedzenia. Bażanty to ptaki całkowicie zimoodporne. Jednak przed mrozami muszą mieć zapewnione ciepłe schronienie. Lepiej nie trzymać tych ptaków z innymi gatunkami bażantów.
W przypadku upałów należy ptakom zapewnić czystą i świeżą wodę oraz pożywienie. Nie należy ich wtedy łapać. Ptaki nie lubią również hałasów, o czym należy pamiętać. Bardzo ważne w hodowli jest pomieszczenie na kwarantannę. Powinna być to osobna woliera dla nowo nabytych ptaków lub osobników z objawami chorobowymi.
Rozmnażanie bażantów
Opieka nad bażantem diamentowym dotyczy również rozmnażania tych atrakcyjnych ptaków. Jest to ptak poligamiczny. W obszernej wolierze najlepiej jest hodować bażanty w haremie czyli łączyć jednego samca z kilkoma samicami. Okres lęgowy zaczyna się najczęściej w maju. Kura znosi do gniazda na ziemi jaja w ilości 6-12 sztuk i wysiaduje je sama.
Jaja mają barwę oliwkową z błyszczącą skorupą. Waga ich wynosi około 30 g. Okres inkubacji trwa w granicach 22-23 dni. Pisklęta powinny przebywać w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Do pokarmu należy dodać białko zwierzęce w celu przyspieszenia rozwoju piskląt. Występuje tylko jeden lęg w roku. Gniazda wyłożone są suchymi liśćmi i źdźbłami traw.
Życie bażantów diamentowych w ZOO
Opieka nad bażantem diamentowym w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego długość życia. Zwierzęta te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny, ziarna, owady i ich larwy oraz bezkręgowce. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania tych ptaków.
W ZOO ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone. Życie bażantów w niewoli dostosowane jest do bytowania ich w naturze. W ogrodach zoologicznych mogą spacerować po dużym terenie i również samodzielnie zdobywać pożywienie. Nierzadko przychodzi tam na świat potomstwo bażantów.
Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem bardzo dobrze przeszkoleni. Wszystkie bażanty diamentowe, zarówno dorosłe, jak i młode mają zapewnione higieniczne warunki bytowania i opiekę medyczną. Pisklęta, które przychodzą na świat objęte są opieką weterynaryjną i otrzymują niezbędne szczepienia.
Polskie ogrody zoologiczne zajmują się rozmnażaniem bażantów diamentowych. Odtworzone jest tam naturalne środowisko tych zwierząt. Podoba się to mieszkańcom ogrodów zoologicznych, jak i osobom zwiedzającym. Bażanty diamentowe w ogrodach zoologicznych żyją dłużej niż na wolności.
Opieka nad bażantem diamentowym przekłada się na jego funkcjonowanie w niewoli i w środowisku naturalnym. Wpływa również na stan zdrowia psychicznego i fizycznego tych zwierząt. Bażanty diamentowe nie przysparzają trudności w hodowli. Z tego względu polecane są poczatkującym hodowcom, a także miłośnikom ptaków ozdobnych.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]