GeoZoo » Pies » OCHRONA PSA PRZED KLESZCZAMI
Ochrona psa przed kleszczami

OCHRONA PSA PRZED KLESZCZAMI

Ochrona psa przed kleszczami może odbywać się kilkoma metodami, które oparte są na stosowaniu środków chemicznych, działających na układ nerwowy pasożyta. Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą groźne choroby, nawet śmiertelne, żywiąc się krwią ludzi i zwierząt.

Ochrona psa przed kleszczami podobnie, jak szczepienie przeciw wściekliźnie powinno być obowiązkowe, ponieważ przy obecnych zmianach klimatycznych kleszcze mogą być aktywne przez cały rok. Największe ich nasilenie jest wiosną, gdy budzą się z zimowego snu, wystarczy, że przez kilka dni temperatura przekroczy 50C. Kleszcze praktycznie można spotkać wszędzie, np. w lesie, parku, na łące czy w ogrodzie. Często pasożyty te spadają z drzew i wkuwają się w skórę naszego pupila.

Preparaty przeciw kleszczom

Ochrona psa przed kleszczami należy do psiego właściciela, który powinien sprawdzać skórę zwierzęcia po każdym spacerze. Częstotliwość stosowania preparatów przeciwkleszczowych uzależniona jest od: lokalizacji geograficznej, pory roku i stylu życia zwierzęcia. Środki te różnią się między sobą sposobem aplikacji.

Do preparatów przeciwkleszczowych dla psów należą:

  • Doustne, polegające na zażywaniu leku w formie tabletek.
  • Miejscowe, to produkty farmaceutyczne, takie jak krople czy spray.
  • Obroże przeciwkleszczowe, które nasycone są odpowiednimi substancjami owadobójczymi powinny przylegać do szyi czworonoga.

Doustne to inaczej tabletki przeciwkleszczowe do gryzienia i połykania, które powinny być zażywane w możliwe jak najmniejszej ilości, ponieważ żadne lekarstwo nie jest wolne od skutków ubocznych. W tabletce zawarta jest substancja aktywna, która przenika z żołądka do tkanki mięśniowej oraz tłuszczowej, a także do nerek czy wątroby i zostaje uwalniana przez kilka tygodni.

Przy stosowaniu tabletek należy zachować szczególną ostrożność w stosunku do psa cierpiącego na napady padaczkowe czy choroby autoimmunologiczne, a również inne poważne schorzenia. Nie wskazane jest stosowanie ich psom, które cierpią na choroby układu pokarmowego i czworonogom ważącym poniżej 2 kg.

Ochrona psa przed kleszczami

Skutkami ubocznymi stosowania tabletek przeciw kleszczom mogą być: chwilowe zaburzenia żołądkowo – jelitowe, brak apetytu, ślinienie się czy biegunka. Najlepiej w przypadku stosowania preparatów doustnych skontaktować się z lekarzem weterynarii, który wskaże najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze środki na rynku.

Miejscowe to spot – on czyli krople na skórę i specjalistyczne spray. Krople rozprowadza się przeważnie na karku i wzdłuż grzbietu czworonoga. Środek ten przenika do podskórnych naczyń krwionośnych, chroniąc w ten sposób całą powierzchnię psiej skóry przez około 4 tygodni.

Ochrona psa przed kleszczami jest skuteczna w przypadku regularnego powtarzania nanoszenia kropli. Substancje, które zawarte są w kroplach bezpieczne są dla czworonoga i jego właściciela, a ich działanie polega na porażeniu układu nerwowego kleszcza.

Należy pamiętać, żeby dwa dni przed i dwa dni po zastosowaniu kropli nie kąpać pupila.

Spray to preparaty miejscowe o podobnym zastosowaniu, co krople działając na układ nerwowy kleszczy. Środki te stosowane są przeważnie w przypadku szczeniąt i niedużych psów, które ważą nie więcej, niż 2 kilogramy, ponieważ zwierzęta te są za małe na zastosowanie innych preparatów.

Ochrona psa przed kleszczami

Obroże przeciwkleszczowe to również dobre rozwiązanie w przypadku ochrony psa przed kleszczami. Jednak nie należy zapominać, że nie wszystkie mają działanie kleszczobójcze, niektóre tylko odstraszają pasożyty. Zwykle można je stosować u szczeniąt powyżej 7 tygodnia życia i często występują w trzech rozmiarach dla: małych, średnich i dużych psiaków. Okres jej przydatności wynosi średnio w granicach 6 – 8 miesięcy.

Obroża powinna ściśle przylegać do psiej szyi i jest zwykle tak skonstruowana, że nie spowoduje uduszenie psa. Przed kąpaniem pupila i wyjściem na spacer w deszczowe dni należy zdjąć obrożę. W sprzedaży dostępne są również obroże wodoodporne, w których pupile mogą się kąpać. Środki chemiczne  zawarte w obroży są stopniowo uwalniane w dawce bezpiecznej dla czworonoga. Substancje te zabijają kleszcze, zanim one zdążą przekazać psu groźne choroby odkleszczowe.

Obroże przeciwkleszczowe należy czyścić przecierając je wilgotną ścierką, żeby substancje owadobójcze mogły się swobodnie uwalniać.

Niejednokrotnie obroże wydzielają intensywny zapach, którego nie lubią pupile lub wywołuje on u psów reakcje alergiczne. W takim przypadku wskazane są obroże bezzapachowe. Zanim substancje owadobójcze wydostające się z obroży zaczną działać może upłynąć kilka dni, nie mniej niż dwa. Po każdym założeniu i zdejmowaniu pupilowi obroży  trzeba umyć dłonie.

Ochrona psa przed kleszczami

Usuwanie kleszczy z psa

Ochrona psa przed kleszczami  to niewątpliwie zapobieganie wkuciu się pasożytów w skórę zwierzęcia poprze stosowanie preparatów chemicznych, a w przypadku ukąszenia, jak najszybciej powinno się  usunąć kleszcza z pupila. Najlepiej złapać pasożyta jak najbliżej skóry i usunąć pęsetą. Można tę czynność wykonać również palcami.

Kleszcza należy wykręcać energicznym ruchem, nie wyrywać go, ponieważ w takiej sytuacji głowa pasożyta może pozostać w skórze psa, co zwiększa możliwość zagrożenia infekcją. Trzeba pamiętać, aby miejsce ukąszenia  zdezynfekować, a kleszcza najlepiej spalić lub wrzucić do toalety.

Usuwanie pasożyta najlepiej wykonywać w rękawiczkach.

Ochrona psa przed kleszczami ma bardzo duże znaczenia dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia. Preparaty przeciwkleszczowe najlepiej kupować w sklepach zoologicznych lub u lekarza weterynarii, który dobierze nam odpowiedni środek i najbardziej bezpieczny dla naszego pupila. Należy pamiętać, że miejscowe preparaty przeciw kleszczom niejednokrotnie różnią się między sobą nie tylko pod względem skuteczności, ale także potencjalnej toksyczności.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top