Nieprawidłowa dieta ryb akwariowych powoduje w krótkim czasie otłuszczenie narządów wewnętrznych. Prowadzi to niejednokrotnie do rozmaitych chorób. Przy złym odżywianiu może również pojawić się u ryb bezpłodność.
Nieprawidłowa dieta ryb akwariowych to nie przestrzeganie podstawowych zasad żywienia. Należy zapobiegać chorobom występującym u ryb, które powinny cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Ryby nie powinny być przekarmiane, ponieważ prowadzi to do różnych schorzeń.
Zapalenie przewodu pokarmowego
Nieprawidłowa dieta ryb akwariowych jest przyczyną występowania różnych chorób u podopiecznych. Przyczyną zapalenia przewodu pokarmowego jest podawanie jednostajnej i zbyt treściwej karmy. Na przykład nieustanne żywienie podopiecznych wazonowcami.
Objawami tej choroby są:
- pociemnienie lub zblednięcie skóry,
- obrzęk ciała,
- przekrwiony odbyt, niekiedy kał z widocznym śluzem.
Leczenie polega przeważnie na profilaktyce.
W przypadku dojścia do zapalenia należy podnieść temperaturę wody, co zwiększy metabolizm ryb. Nie powinno podawać się podopiecznym karmy przez minimum 10 dni. Następnie można podać karmę wzbogaconą w znaczne ilości substancji balastowych. Dobrym pożywieniem jest w tym przypadku szpinak.
Zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego
Nieprawidłowa dieta ryb może doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego. Ta przypadłość najczęściej dotyka popularne welonki. Powodem tego schorzenia jest przekarmianie podopiecznych.
Objawy tej choroby to:
- leżenie na dnie,
- zataczanie się,
- pływanie ryb bokiem, głową w dół.
W przypadku tej przypadłości leczenie ryb akwariowych nie jest skomplikowane.
W łagodnym stanie choroby należy przez kilka dni podawać mrożony i rozgnieciony groszek. Działa on przeczyszczająco i niewiele podnosi temperaturę wody w akwarium. Najlepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Dlatego raz w tygodniu dobrze jest nie podawać rybom pokarmu. Natomiast nie zjedzony niezwłocznie należy usuwać.
Zaparcia
Nieprawidłowa dieta ryb akwariowych powoduje często zaparcia. Powodem tego schorzenia są zbyt duże ilości suchego pokarmu i niska jego jakość. Objawy tej przypadłości to długie i ciągnące się odchody. Leczenie polega na podawaniu żywych pokarmów, np. rozwielitki. Dodatkowo należy podwyższyć temperaturę wody w zbiorniku.
Po wyleczeniu podawać urozmaicony pokarm.
Nieprawidłowa dieta ryb akwariowych to brak rzetelnej opieki nad rybami. Ponadto akwarysta nie przestrzega obowiązujących zasad w hodowli ryb. Prowadzi to często do chorób, a nawet śmierci podopiecznych. Nie należy zapominać, że odpowiednio dobrany pokarm jest gwarancją zdrowia żywych organizmów świata podwodnego.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]