GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Największy sum na świecie
Największy sum na świecie

Największy sum na świecie

Największy sum na świecie to ciekawy okaz, wzbudzający ludzkie zainteresowanie. Rekord ten został wcześniej ustanowiony w Tajlandii za sprawą miejscowych rybaków. Sumy należą do rzędu sumokształtnych i rodziny sumowatych. Zwierzęta te zamieszkują słodkie wody Europy i Azji, sporadycznie żyją w wodach słonawych.

Największy sum na świecie został wyłowiony w wodach Mekongu w 2005 roku i był wielkim zaskoczeniem. Mierzył 270 cm, a waga jego sięgała 350 kg. Można było porównać go pod względem rozmiarów z niedźwiedziem grizli. Ten gigantyczny sum został oficjalnie uznany za największą słodkowodną rybę na świecie i do dzisiaj figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa. Warto zaznaczyć, że rodzina sumowatych obejmuje ponad 100 gatunków.

Charakterystyczne cechy sumowatych

Największy sum na świecie był wspaniałym okazem, którego imponujące wymiary są trudne do pobicia. Charakterystyczną cechą tych ryb jest nagie ciało, bez łusek. Głowa spłaszczona jest grzbietobrzusznie. Małe płetwy brzuszne suma nie zawsze występują. Silny kolec znajduje się w płetwach piersiowych. Brak jest kolców w płetwach nieparzystych.

Sumowate posiadają bardzo długą płetwę odbytową, ale brak jest płetwy tłuszczowej. Sumy są drapieżnikami i żywią się mniejszymi rybami, ptakami, ssakami, a także padliną. Prowadzą samotniczy tryb życia, spędzając większość czasu w ukryciu. W Polsce ryby te najbardziej popularne są w Wiśle, Odrze, Warcie i Bugu.

Olbrzymich rozmiarów sumy rosną bardzo szybko w Mekongu, która jest najdłuższą rzeką na Półwyspie Indochińskim. W przeciągu 6 lat mogą uzyskać masę ciała nawet do 200 kg. Z rzędu sumokształtnych rekordową rybą jest pangaz czyli „pangazjanodon”, który jest uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.

Populacja tych ryb w skutek przełowienia zmniejszyła się diametralnie, aż o ponad 80%. Jest to ryba roślinożerna, która żywi się tylko glonami i rozmnaża się w górze rzeki. Uznana jest za jedną z największych ryb słodkowodnych. Dawniej występowała w podgórskich rzekach Półwyspu Indochińskiego. Okazy te mogą ważyć do 3 kg i mierzyć do 3 m.

Sumy o gigantycznych rozmiarach

Największy sum na świecie to wspaniały okaz, którego zdjęcia dostępne są w Internecie. W sierpniu 2005 roku włoski wędkarz Dino Ferrari złowił w rzece Pad w Północnych Włoszech suma, który mierzył 267 cm. Jest o 3 cm krótszy od tajskiego giganta, złowionego z wykorzystaniem sieci.

Jednak nie wpisano tego okazu do Księgi Rekordów Guinnessa, ponieważ nie został ponownie wpuszczony do wody, co uniemożliwiało jego identyfikację.  Ogromny sum został też złowiony 29 listopada 2010 roku w tajskim jeziorze. Dokonał tego emerytowany oficer Royal Navy, gdy wyjechał ze swoją żoną na wczasy do Tajlandii.

Złowił go przy użyciu kawałka kukurydzy w momencie, gdy miał już zrezygnować z połowu ryb. Nie była to łatwa zdobyć, ponieważ dopiero po godzinie udało się wyłowić suma z wody. Obecnie tytuł największego suma na świecie i nowy rekord w historii uzyskał okaz o imponujące długości, wynoszącej 285 cm.

Został on złowiony w maju 2023 roku przez włoskiego wędkarza Aleksandro Biancardi w rzece Pad, która jest najdłuższą rzeką Włoch. Stanowi on rekord świata w kategorii sumów złowionych na wędkę. Został on dokładnie zmierzony i wpuszczony z powrotem do wody, ponieważ nie chciano ryby dłużej męczyć.

Trzy tygodnie wcześniej rekord został ustanowiony przez Niemca Stefana Seussa, który wyłowił suma o długości 281 cm.  Łowienie tak ogromnych ryb wymaga specjalistycznego sprzętu i zachowania środków bezpieczeństwa, takich jak maty chroniące ryby przed utratą śluzu. Te dwa złowione sumy, pobiły rekordzistę z 2005 roku.

Największy sum na świecie, który został oficjalnie uznany i wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa ma imponujące rozmiary. Na przestrzeni lat ustanawiani byli wciąż nowi rekordziści. W Polsce regularnie łowi się okazy przekraczające 200 cm długości, a doniesienia o sumach sięgających nawet 3 metrów nie należą do rzadkości.

Scroll to Top