Mysz należy do królestwa zwierząt, gromady ssaków, rzędu gryzoni i rodziny myszowatych. Podzielić je można na około 460 gatunków. W Polsce żyje 8 gatunków tego rodzaju gryzoni. Myszy występują na całym świecie, tam wszędzie gdzie żyje człowiek.
Człowiek pracując na polu skrupulatnie magazynuje zboże, podczas gdy myszy korzystają z dostępnego pożywienia, wyrządzając szkody w magazynach, na polu czy w domu. Gryzonie te zaliczane są do grupy szkodników, które człowiek zwalcza za pomocą środków chemicznych, biologicznych lub fizycznych. Przeważnie przez podanie zatrutego pokarmu i przy udziale zastawionych pułapek.
Nie w każdym przypadku myszy są szkodnikami, mogą być również pożyteczne, kiedy hoduje się je w celach naukowych, wykorzystując w laboratoriach podczas doświadczeń, tj. biała mysz. Hodowcy zajmują się także rozmnażaniem mysz w celach handlowych, aby mogły towarzyszyć osobie samotnej lub rodzinie. Myszy doskonale nadają się do hodowli domowej, ponieważ są łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu od innych zwierząt.
Myszy są gryzoniami przeważnie hodowanymi w grupie, dlatego świetnie dadzą sobie radę podczas nieobecności właściciela, dotrzymując sobie wzajemnie towarzystwa. W czasach współczesnych są one idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy nie mają dużo czasu wolnego, brakuje im pieniędzy, energii czy miejsca w mieszkaniu.
Japończycy i Chińczycy już w XVIII wieku fascynując się tymi zwierzętami zaczęli badać je i krzyżować, co przyczyniło się do wyhodowania mysz o różnorodnej sierści. Chobei Zenya wydał w 1787 roku broszurę na temat różnic w umaszczeniu myszy, jak również opisy sposobów uzyskiwania danej odmiany kolorystycznej. Jednak dopiero na początku XX wieku mysz coraz częściej wykorzystywane była do badań medycznych.
Doktor Max Theiler w 1937 roku prowadząc badania na myszach opracował skuteczną szczepionkę przeciwko żółtej febrze, która uratowała przed śmiercią walczących w tropikach żołnierzy w czasie II wojny światowej. Za ten cenny wkład w medycynę Max Theiler otrzymał Nagrodę Nobla w 1951 roku.
W dzisiejszych czasach na całym świecie hoduje się miliony tych gryzoni, których życie i zdrowie podporządkowane jest nauce dla dobra ludzkości. Duży sukces naukowy został osiągnięty w 2002 roku, kiedy rozszyfrowano 95% genomu myszy. Podobieństwo genów człowieka i myszy może przyczynić się do opracowania przez naukowców odpowiedniego lekarstwa czy szczepionki w walce z wieloma chorobami, które atakują człowieka. Przykładem może być Alzheimer.
Mysz jest niedużym zwierzątkiem, mając około 10 cm długości bez trudu zmieści się w dłoni. Waga myszy to około 30 g, a jej futerko jest gładkie przylegające do ciała. Długość jej życia wynosi w granicach 1-2 lat, hodowlane mogą przeżyć nawet do 4 lat. Mysz najdłużej przeżyła 1819 dni. Płeć myszy można łatwo rozróżnić, ponieważ u samicy odległość pomiędzy odbytem, a genitaliami jest mniejsza niż u samca.
Mysz osiąga dojrzałość płciową od 4 do 5 miesiąca życia. Pełną zdolność do rozrodu osiąga pomiędzy 6, a 8 tygodnia życia. Ciąża u samiczki trwa około 3 tygodni. Liczebność miotu to średnio od 2 do 10 sztuk, a może nawet być znacznie więcej. Liczba miotów w ciągu roku waha się w granicach około 4 – 8 miotów.
Ze względu na rodzaj włosa i ubarwienie myszy można podzielić na następujące rasy:
- krótkowłosa,
- długowłosa,
- loczkowana,
- satynowa,
- abisyńska.
Formy ubarwienia ze względu na rodzaj dzielone są na kilka grup.
Myszy są gryzoniami żyjącymi przeważnie w grupie. Gryzonie te uwielbiają różne zabawy. Chętnie korzystają z karuzeli czy papierowych tuneli. Przyjemność sprawia im wspinaczka po gałęziak lub drabinkach, specjalnie dla nich przystosowanych.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie