GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Małże w akwarium
Małże w akwarium

Małże w akwarium

Małże w akwarium są odporne na niekorzystne warunki. Jednak woda w zbiorniku powinna być właściwie natleniona. Małże to świat zwierząt i typ mięczaków. Należą one do podtypu muszlowców i gromady małż. Mają one duże znaczenie gospodarcze i pełnią ważną rolę w ekosystemach wodnych.

Małże w akwarium wyglądają ciekawie. Gromada małż obejmuje około 8000 gatunków, które są osiadłe bądź aktywne. Zwierzęta te żyją tylko w środowisku wodnym i we wszystkich strefach geograficznych. W wodach słodkich i słonych oraz w głębinach morskich występuje mniejsza ilość małży. W Polsce w wodach śródlądowych bytują 34 gatunki. Tylko w samym Morzu Bałtyckim znajduje się 9 gatunków.

Budowa małży

Małże w akwarium nie muszą mieć towarzystwa. Wystarczy zbiornik wypełniony roślinnością. Małże nie posiadają głowy. Pozbawione są także tarki w gardzieli. Małże mają przeważnie ciało wydłużone i bocznie spłaszczone. Ciało zamknięte jest w dwóch symetrycznych połówkach muszli, które połączone są na grzbiecie.

Ciało złożone jest z tułowia zwanego workiem trzewnym i nogi, która jest w różnym stopniu rozwinięta. Zależy to od środowiska w jakim przebywa i od stylu życia. Większość tych mięczaków posiada nogę klinowatą, mocno umięśnioną i bardzo kurczliwą. Niektóre gatunki osiadłe nie posiadają nogi.

Muszle tych mięczaków złożone są z trzech warstw:

  • Zewnętrzną, ochronną czyli konchiolinową.
  • Środkową nazywaną porcelanową.
  • Wewnętrzną czyli perłową, która jest wytworem wewnętrznej strony muszli. Drobne blaszki wapienne tworzą warstwę perłową. Perła powstaje na skutek dostania się  do wnętrza muszli jakieś drobiny i odkładania wokół niej substancji perłowej.

Małże w akwarium są bardzo pożyteczne. Wewnątrz jamy płaszczowej małży umiejscowione są parzyste skrzela. Otwór gębowy wyposażony jest w dwie pary płatów przygębowych, które pomagają przesuwać pokarm. Do żołądka prowadzi przełyk. Długie jelito małży zakończone jest otworem odbytowym. Narząd Bojanusa wraz z narządem Kebera tworzy układ wydalniczy. Układ nerwowy małż jest słabo rozwinięty. Zwierzęta te mają otwarty układ krwionośny z jednokomorowym sercem.

Znaczenie małży

Małże w akwarium żyją przeważnie w podłożu i poruszają się przy użyciu nogi. Są zwierzętami rozdzielniepłciowymi albo obojniakami. Niektóre gatunki małży opiekują się potomstwem. W akwarystyce małże nie są tak bardzo popularne, ponieważ częściej  wybierane są ślimaki. Zbiornik dla małych gatunków małży może być niedużych rozmiarów.

Filtracja

Mięczaki te doskonale nadają się w akwarium do filtracji podłoża z drobin. Zastosowane oświetlenie w zbiorniku nie ma dla małży znaczenia. Podłożem w akwarium powinien być piasek. Jego barwa czy granulacja jest bez znaczenia. Natomiast ważna jest temperatura, która dla egzotycznych osobników waha się w granicach 15-30oC.  

Małże w akwarium są filtratorami wody przydennej. Oczyszczają zbiorniki wodne z nadmiaru substancji organicznych. Są one również pokarmem dla innych zwierząt, takich jak: ptaki, ssaki, skorupiaki czy ryby. Na całej kuli ziemskiej zjadane są hodowane i poławiane jadalne gatunki małż. Istnieją gatunki, które powodują szkody gospodarcze w wyniku niszczenia budowli hydrotechnicznych, statków i urządzeń portowych.

Małże wraz z rybami

Małże w akwarium nie muszą przebywać samotnie. Często dzielą powierzchnię zbiornika razem z rybami czy małymi krewetkami. Małże nie powinny łączone być z rybami dennymi, a także z niektórymi gatunkami ślimaków, jak Krwawa Helena. Ten gatunek ślimaka jest drapieżny i stanowi zagrożenie dla małych małży. 

Nie wszystkie małże nadają się do hodowli w akwarium o czym należy pamiętać.

Najczęściej w akwarystyce wybierana jest małża żółta, ponieważ dorosła mało kopie i nie pasożytuje na rybach. Poza tym są małych rozmiarów, barwy żółtej. Dorastają do 2 cm i żyją około 9 lat. Małża żółta świetnie sprawdza się w akwariach słodkowodnych. Z niektórych małż pozyskiwane są perły. Masa perłowa wykorzystywana jest w kolekcjonerstwie i sztuce oraz do produkcji przedmiotów ozdobnych.

Podsumowując małża w akwarium powinna mieć stworzone odpowiednie warunki do życia. Niektóre małże wykorzystywane są do produkcji pereł i masy perłowej. Długość życia małż zależna jest od gatunku. Może wynosić od kilku tygodni do kilkudziesięciu lat. Istnieją gatunki żyjące100 lat, a nawet więcej, co należy wziąć pod uwagę przy wprowadzaniu małży do akwarium.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top