GeoZoo » Zoologia » Królik lwi
Królik lwi

Królik lwi

Królik lwi jest rasą królika domowego. Należy on do królestwa: zwierząt, gromady: ssaków, rzędu: zajęczaków z rodziny zającowatych. Królik lwi zachwyca swoim wyglądem i zwłaszcza dlatego chętnie hodowany jest w domowych warunkach. Rozmnażanie tych ślicznych królików zostało zapoczątkowane w Belgii.

Królik lwi nazywany jest też królikiem lwiogłowym lub królikiem brodatym. Został sztucznie stworzony przez człowieka wyłącznie w celu trzymania go dla towarzystwa. Powstał w wyniku połączenia karła belgijskiego i królika angora. Miało to miejsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Od królika domowego różni się przede wszystkim rozmiarowo i masą ciała. 

Wygląd zewnętrzny

Królik lwi jest atrakcyjnym stworzeniem, które w polskich domach trzymane jest z przyjemnością jako zwierzątko domowe. Ten śliczny królik o sympatycznym wyglądzie waży zaledwie w granicach 1,1-2,5 kg. Wyróżnia się małą i okrągła głową i krótszymi uszami w porównaniu do innych króliczych ras.

Królik lwi posiada duże i okrągłe oczy koloru najczęściej ciemnobrązowego, które umożliwiają mu widzenie nawet w ciemności. Ma w szczęce dwie pary siekaczy, co odróżnia go od gryzoni. Kończyny tylne są dłuższe niż przednie. Gatunek ten charakteryzuje się krótkim ogonem.

Królik lwi wokół  głowy i szyi posiada bujną grzywę, o długości w granicach 5-7 cm. Dłuższa sierść widoczna jest także na policzkach i na grzbiecie. Umaszczenie jest w szerokiej gamie, od białego do czarnego, po aguti i łaciate.  

Zachowanie i temperament

Królik lwi jest towarzyski oraz pełen energii o świcie i w nocy. To społeczne zwierzę, dlatego warto trzymać dwa króliki albo więcej. Jest wesołego usposobienia. Zwierzęta te mogą być płoche i nieśmiałe zwłaszcza, jeżeli spotka ich coś nieoczekiwanego. Wykazuje łagodne usposobienie i jest marzeniem wielu dzieci.

Królik lwi to wspaniały kompan w codziennym życiu. Niejednokrotnie te inteligentne zwierzęta, po właściwym szkoleniu lubi pieszczoty i wspólne zabawy z człowiekiem. Po odpowiedniej socjalizacji dogadują się również z innymi zwierzętami. Jednak zdecydowanie króliki lwie wolą osobniki z własnego gatunku.

Królik lwi może szybko zaklimatyzować się w nowym miejscu. Królika należy kupić u doświadczonego hodowcy. Powinien mieć na uszach tatuaże. Na prawym uchu widoczna jest informacja o roku i miesiącu urodzenia, a na lewym uchu oznaczenie siedziby hodowców i farmę. Reaguje na swoje imię i nie lubi krzyku ani żadnych kar. Pokarm rozdrabnia okrężnymi ruchami szczęki.

Jak nie będzie płochliwy to można go głaskać. Długość procesu oswajania królika zależy od naszego zaangażowania i indywidualnej predyspozycji zwierzęcia. Można nauczyć go załatwiania swoich fizjologicznych potrzeb w kuwecie. Samczyk znaczy teren wydzieliną z gruczołów zapachowych, a samiczka często niszczy różne przedmioty w celu zbudowania gniazda.

Temperatura otoczenia najlepiej jak mieści się w granicach 13-21 stopni Celsjusza, ponieważ królik wykazuje wrażliwość na nagłe zmiany temperatury. Łatwo może ulec przegrzaniu z powodu swojego bujnego futra. Królik lwi lubi stawać na tylnych nogach. Jest on wspaniałym słodziakiem, którego wrażliwość należy zrozumieć.

Królik lwi

Królicza dieta

Królik lwi pod względem żywieniowym nie jest zwierzęciem wymagającym, ale jest dość żarłoczny. Posiłki trzeba mu serwować dwa razy dziennie. Musi mieć codziennie podawaną świeżą i czystą wodę. Nie może w paśniku zabraknąć siana, które jest podstawowym pożywieniem królika. Dietę trzeba uzupełniać trawą, gałązkami i ziołami.

Chętnie spożywa różne warzywa. Z ziół można podawać tymotkę, babkę lancetowatą i szerokolistną, a także chaber bławatek. Nie należy karmić królika ziarnami zbóż, które mają szkodliwe działanie na jego organizm, zwłaszcza otłuszczają narządy. Nie są wskazane krótkotrwałe głodówki, ponieważ może się to odbić na zdrowiu zwierzęcia.

Królik lwi, żeby czuł się komfortowo potrzebuje odpowiednich warunków do życia. Jest uroczym i przyjaznym zwierzęciem, który odpowiednio traktowany może stać się towarzyszem człowieka. Troskliwa opieka może zapewnić  mu szczęśliwe i zdrowe życie, które będzie pełne słonecznego blasku. Polecany ludziom samotnym i rodzinom z większymi dziećmi.

Scroll to Top