GeoZoo » Kot » KOT BRYTYJSKI KRÓTKOWŁOSY
Kot brytyjski krótkowłosy

KOT BRYTYJSKI KRÓTKOWŁOSY

W dzisiejszych czasach kot brytyjski krótkowłosy jest jedną z najpopularniejszych ras na całej kuli ziemskiej. Kot brytyjski jest pożądanym domowym ulubieńcem, szczególnie za swoje łagodne usposobienie i przywiązanie, a także za niezwykłą „pluszową” urodę.

Kot brytyjski krótkowłosy to taka sama rasa co kot europejski, ponieważ jego nazwa uzależniona jest od miejsca jego rejestracji, tzn. Wyspy Brytyjskie czy poza nimi. Początek rasy datowany jest około 2000 lat temu w Zachodniej Europie. W tamtym okresie koty pilnowały żołnierzem żywności i umilały im wolny czas.

Kot brytyjski krótkowłosy jest jedną z najstarszych i najwcześniej planowo hodowanych oraz wystawianych ras kota domowego. Przodkowie jego przybyli z Egiptu, gdzie w Cesarstwie Rzymskim koty zostały udomowione. Później sprowadzono je na Wyspy Brytyjskie i w ten sposób zaczęła się historia kota brytyjskiego.

Koty te przyczyniły się do hodowli innych ras.

Pomogły w powstaniu kota o unikatowej lokowanej szacie czyli Selkirk Rex, kota zwisłouchego, tzn. Folda czy „krótkowłosych persów” – kotów egzotycznych. Koty brytyjskie w 1871 roku uczestniczyły podczas pierwszej w historii wystawy kotów rasowych. Natomiast w 1889 roku wspomniano o nich w pierwszej książce na temat rasy kotów.

W Polsce historia kota brytyjskiego rozpoczęła się w 1992 r.

W tym czasie niebieską kotkę tej rasy sprowadziła z Odessy Marzena Mroczkowska-Filipowicz, a następnie do kotki dołączył w 1994 r. kocur z Holandii. W dalszej kolejności zostały sprowadzone koty pręgowate z Czech. Wiele wspaniałych kotów zostało sprowadzonych z różnych stron świata.

Od 1992 r. zarejestrowano kilkadziesiąt hodowli kotów brytyjskich w różnych organizacjach. Trudno jest wymienić wszystkich hodowców, ponieważ każdy organizator zatwierdza własne wzorce. Klub Kotów Brytyjskich powstał w 2003 r. i zaczęły odbywać się specjalistyczne wystawy. Ocena odbywa się według punktacji. Najwięcej można zdobyć 100 punktów.

Preferowane są koty brytyjskie średnie i duże.

Przeciętna masa ciała kotki powinna wynosić w granicach 3-5 kg, zaś kocura wahać się od 4 do 7 kg z możliwymi odchyleniami. Kotki są lżejsze i mniejsze oraz słabiej zbudowane od kocurów. Koty duże i proporcjonalnie zbudowane są najbardziej pożądane. W dużej mierze istotny jest charakter kota, który powinien być łagodny i opanowany.

Koty te charakteryzują się krótką i gęstą sierścią, nieprzylegającą do skóry, która w dotyku powinna być szorstka. Natomiast podszerstek nie powinien być wełniasty ani rzadki. Ubarwienie każdej odmiany jest inaczej oceniane, ale niedopuszczalne są przebarwienia, ponieważ kolor futra tego kota powinien być czysty i jednolity.

Kot brytyjski

Koty brytyjskie występują w kilkuset odmianach barwnych, zarówno posiadają ubarwienie jednolite: czekoladowe, czarne, kremowe, lila, rude czy białe, jak również pręgowane, a także srebrzyste i dwubarwne. Te ostanie są łaciate o różnym rozłożeniu łat.

Najczęściej koty brytyjskie kojarzone są ze swoją niebieską odmianą, ale niezwykle piękne są również koty dymne i szynszylowe.

Nowe odmiany barw sierści stopniowo wprowadzane są poprzez krzyżowanie z innymi rasami kotów, np. z perskimi lub innymi krótkowłosymi. Koty o różnym ubarwieniu mogą różnić się między sobą także kolorem oczu. Koty białe mają przeważnie pomarańczowe lub niebieskie oczy, a nawet kolor każdego oka może być inny.

Typowy kot brytyjczyk jest pogodny, przyjacielski i otwarty do ludzi i zwierząt.

Cechuje go opanowanie i pewna rezerwa do otaczającego świata, dzięki czemu szybko przystosowuje się do różnych warunków, akceptując zmiany. Do późnego wieku przepada za zabawami i toleruje dzieci.

Koty brytyjskie są inteligentne i szybko uczą się obowiązujących w domu zasad oraz korzystania z kuwety, ale potrafią również wykorzystywać swój osobisty urok dla własnych celów. Koty te nie lubią noszenia na rękach ale przepadają za towarzystwem i głaskaniem. Poza tym dobrze znoszą samotność, kiedy pozostają same w domu.

Długość życia kotów brytyjskich waha się w granicach 12-13 lat.

Koty te różnią się pomiędzy sobą wielkością, ciężarem, ubarwieniem, charakterem i temperamentem. Wybierając kota tej rasy powinno dopasować się jego do własnych potrzeb. Kot brytyjski to wspaniały towarzysz dla samotnych czy starszych osób, ponieważ nie okazują potrzeby wychodzenia na zewnątrz.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top