GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Jakie ryby potrafią ogłuszać?
Jakie ryby potrafią ogłuszać?

Jakie ryby potrafią ogłuszać?

Jakie ryby potrafią ogłuszać? Ryby, które potrafią ogłuszać posiadają parzyste narządy elektryczne. Niektóre ich gatunki są niebezpieczne dla człowieka i dużych zwierząt kręgowych. Wyładowaniem elektrycznym oszołamiają ofiarę. W skrajnych przypadkach wyładowania mogą okazać się śmiertelne.

Jakie ryby potrafią ogłuszać? Ryby, które potrafią ogłuszać posiadają nieprzeciętne umiejętności. Elektryczne właściwości ryb znano już w starożytności. W dzisiejszych czasach istnieje kilkadziesiąt gatunków ryb elektrycznych. Mają one zdolności wytwarzania pola elektrycznego lub odbierania jego zmian. Wyposażone są w narządy, które wytwarzają impulsy elektryczne w celu ogłuszenia ofiary lub samoobrony.

Najbardziej niebezpieczne ryby elektryczne

Jakie ryby potrafią ogłuszać? Ogłuszać potrafią ryby z kilku grup kostnoszkieletowych i chrzęstnoszkieletowych.

Do znanych ryb, które wytwarzają wysokie napięcie należą:

  • Sum elektryczny, który reprezentuje gromadę promieniopłetwych i rząd sumokształtnych. Znano go już w Starożytnym Egipcie. Może on wytworzyć napięcie w granicach 300-400 V. Wykorzystując narząd elektryczny, stosuje różne taktyki. Organy elektryczne u suma elektrycznego rozłożone są od  głowy do ogona.
  • Węgorz elektryczny to inaczej strętwa. Jest to słodkowodna ryba z gromady promieniopłetwych i rzędu strętwokształtnych. Węgorz elektryczny nie jest spokrewniony z węgorzokształtnymi. Jedynie wyglądem przypomina węgorze. Nazwa jego wywodzi się od węgorzowatego kształtu ciała i posiadania narządów elektrycznych. Pracę głównego narządu elektrycznego wspomagają jeszcze dwa narządy: Sachsa i Huntera. Ryby te potrafią wyskakiwać z wody, aby atakować ofiarę. Wymierzają swojej zdobyczy silny cios o wysokim napięciu elektrycznym. Strętwa ogłuszając ofiarę bez trudu ją łapie. Może ona wytwarzać napięcie nawet wynoszące 650 V.
  • Drętwa europejska, która wywodzi się z gromady ryb chrzęstnoszkieletowych i rzędu drętwokształtnych. Należy ona do rodziny drętwowatych i rodzaju torpedo. Jest to morska ryba, która dorasta do 1 m długości. Posiada dwa duże narządy elektryczne, które umiejscowione są na głowie. Ryby te zdolne są do wytwarzania napięcia do 200 V. Występują w Oceanie Atlantycki, Spokojnym i Indyjskim. Inne jej nazwy to drętwa: pstra, śródziemnomorska, plamista.

Niektóre gatunki ryb, które wyposażone są w narządy elektryczne wytwarzają słabe prądy o wysokiej częstotliwości. Organy elektryczne służą im głównie do orientacji w terenie i wyszukiwania ofiary. Przykładem takich gatunków ryb są: duch amazoński nazywany także duchem brazylijskim czy mruk nilowy czyli mruk trąbonos. Wytwarza on stałe impulsy o częstotliwości 300 Hz. 

Działanie narządów elektrycznych

Jakie ryby potrafią ogłuszać? Ogłuszać potrafią ryby o silnych wyładowaniach elektrycznych. Narząd ten służy im wówczas do obezwładniania napastnika lub zdobyczy. Siła wyładowania ma różnorodne wartości. Niektóre są bardzo niskie, że ciężko dokonać ich pomiarów. Inne gatunki ryb wysyłają wyładowania bardzo wysokie i jednocześnie niebezpieczne.

Od rozmiarów organów elektrycznych zależy siła wyładowań elektrycznych. W narządzie elektrycznym prąd płynie tylko w jednym kierunku. Natomiast wytwarzane pole elektryczne ma różny zasięg. Silne wyładowania elektryczne występują szybko po sobie, a następnie słabną.

Narządy elektryczne potrzebują czasu, żeby zregenerować siły i znowu przystąpić do działania. Do wytwarzania bardzo wysokiego napięcia są zdolne największe osobniki strętwy. Niektóre gatunki drętw też mogą wytwarzać wysokie impulsy, nawet do 230 V. Strętwokształtne mają ciało w 80% zajęte przez narządy elektryczne.

Jakie ryby potrafią ogłuszać? Błyskawicznie ogłuszać swoją ofiarę lub napastnika potrafią największe osobniki. Stanowią one zagrożenie dla dużych zwierząt, a nawet człowieka. Kilka gatunków ryb elektrycznych stanowi również niebezpieczeństwo dla ludzi. Narządy elektryczne w zależności od gatunku umiejscowione są w różnych okolicach rybiego ciała.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]