Coton de tuléar to mały, biały pies ozdobny o nieprzeciętnej urodzie. Należy do rodziny bichonów. Jest to rzadka rasa, zdobywająca coraz większą popularność. Zaliczany jest dla zwierząt reprezentacyjnych. Jest typowym czworonogiem rodzinnym i do towarzystwa. Coton de tuléar swoim nietuzinkowym wyglądem przyciąga ludzki wzrok.
Coton de tuléar jest uroczym zwierzątkiem domowym, potrzebującym ludzkiego towarzystwa. Jego inna nazwa to królewski pies z Madagaskaru. Polecany jest ludziom średnio aktywnym i starszym oraz rodzinom z dziećmi. Nadaje się również dla alergików. Jest psem małych rozmiarów, ale o „wielkim sercu”. Należy poświęcać mu codziennie dosyć dużo czasu na zabawę, spacer i pielęgnację.
Krótka historia rasy
Coton de tuléar pochodzi z Republiki Madagaskaru. Znany jest od XIX wieku. Dokładne pochodzenie tej rasy nie jest znane, ale rozsławia je wiele legend. Najbardziej znana głosi, że rasa pochodzi od psów ocalałych z katastrofy statku żeglarzy francuskich. Wraz z upływem czasu stał się domowym pieskiem.
W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia hodowcy z Madagaskaru krzyżowali ze sobą tylko najmniejsze osobniki w celu uzyskania małych psów. Wiele czworonogów zostało przywiezionych do Francji, gdzie kontynuowana była ich hodowla i rozwój.
Okazało się, że rasa madagaskarska znacznie różni się od już ulepszonego cotona europejskiego. Rasa oficjalnie uznana została w 1971 roku przez Międzynarodową Federację Kynologiczną czyli Fédération Cynologique Internationale (FCI).
Nazwa tego psa pochodzi od nazwy dawnego portu Tuléar, który znajduje się w południowej części Madagaskaru. Obecnie miasto to nazywa się Toliara i zamieszkane jest licznie przez te psy. Współcześnie jest oficjalnym psem Madagaskaru, a jego wizerunek widnieje na znaczkach pocztowych.
Wygląd zewnętrzny
Coton de tuléar jest ślicznym czworonogiem, który wyglądem przypomina pluszaka. Jest niedużym czworonogiem, gdzie suka jest trochę mniejsza od psa. Wysokość psa wynosi 25-30 cm, a waga mieści się w granicach 4-6 kg. Natomiast suka ma 22-27 cm wysokości, a masa jej ciała mieści się w przedziale 3,5-5 kg. Psy te żyją 10-14 lat, a niekiedy dłużej.
Coton de tuléar posiada tułów dłuższy niż wyższy, podciągnięty brzuch i dobrze rozwiniętą klatkę piersiową. Ma krótką i trójkątną głowę z solidnymi wąsami i brodą. Zgryz cęgowy lub nożycowy. Nos jest czarny lub czekoladowy, a kufa prosta. Szyja jest umięśniona, bez podgardla. Oczy są ciemne, okrągłe i szeroko rozstawione. Ma wysoko osadzone, trójkątne i wiszące uszy.
Natomiast ogon jest nisko osadzony, a w ruchu wywinięty nad grzbietem. Szata jest bujna i gęsta, bez podszerstka. Włos jest delikatny, miękki i powiewny o strukturze bawełny. Dopuszczalny jest falisty, ale nie może być szorstki ani twardy. Umaszczenie białe, tylko na uszach mogą występować płowe lub jasnoszare, ale nieliczne pasemka.
Charakter i temperament
Coton de tuléar jest inteligentnym i energicznym psem. Jest wesoły i skory do zabawy. Szybko biega i dobrze sprawdza się w agility. Uwielbia towarzystwo człowieka. Dobrze dogaduje się z psami i innymi zwierzętami. Jednak może pojawić się u niego instynkt myśliwski. Jest pojętny i bardzo podatny na szkolenia. Nie jest zbyt hałaśliwy.
Wykazuje słaby instynkt stróżowania. Średnio toleruje upały i mrozy. W domu nie potrzebuje dużo ruchu, ale uwielbia długie spacery. Trzeba przemawiać do niego spokojnym i opanowanym głosem. Nie lubi krzyków. Poza tym jest bardzo obrażalski. Podobnie jak yorkshire terrier odwraca się tyłem od opiekuna, który okazuje gniew. Jest posłuszny i skłonny do szkoleń.
Socjalizacja powinna przebiegać umiejętnie od wieku szczenięcego. Zbyt rozpieszczony może stać się dominującym czworonogiem. Jest bardzo przyjazny dla domowników i reaguje błyskawicznie na komendy ze strony swojego właściciela. Coton de tuléar wyglądem przypomina trochę kłębek bawełny.
Coton de tuléar nie jest psem zbyt popularnym w polskich domach. Jednak zainteresowanie nim rośnie ze względu na jego atrakcyjny wygląd. Nie jest Czworonogiem chorowitym. Zdarzają się jednak schorzenia oczu, zwichnięcie rzepki i dysplazja stawów biodrowych. Coton de tuléar wymaga codziennego i dokładnego czesania, gdyż włos jego szybko się kołtuni.