Bawełniak szczeciniasty to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni, rodzina: chomikowatych i rodzaj: bawełniaka. Należy on do podrodziny bawełniaków. Jest to małe i sprytne zwierzątko, które żyje w naturze blisko cieków wodnych. Zamieszkuje tereny łąk i pól. Znanych jest kilkadziesiąt podgatunków bawełniaka.
Bawełniak szczeciniasty jest zwierzęciem stadnym i powadzi nocny tryb życia. Gryzoń ten posiada dużą zdolność rozrodczą. Dojrzałość płciową osiąga bardzo szybko. Młoda samice może zajść w ciążę już w 40 dniu życia i trwa ona około 27 dni. Oznacza to, że w ciągu roku może przyjść na świat osiem pokoleń potomstwa. W miocie rodzi się od 5 do 6 młodych.
Zakres występowania
Bawełniak szczeciniasty występuje na obszarze Ameryki Południowej, na terenie Ameryki Środkowej i w południowej części Ameryki Północnej. Zwierzątko to żyje na łąkach, polach pastwiskach i przy drożnych rowach. Zamieszkuje tereny porośnięte roślinnością krzaczastą. W środowisku naturalnym można go spotkać blisko cieków wodnych.
Bawełniak unika terenów górskich.
Żeruje porą nocną. Bawełniak szczeciniasty jest gryzoniem wszystkożernym, ale najchętniej zjada pokarm roślinny. Najczęściej koczuje na plantacjach trzciny cukrowej. Wyrządza tam wiele szkód. W niektórych latach gryzonie te występują bardzo licznie. Stają się wówczas groźnymi szkodnikami niszczącymi uprawy. W naturze ich wrogami są ptaki drapieżne.
Wygląd zewnętrzny
Bawełniak szczeciniasty jest egzotycznym gryzoniem o ciekawym wyglądzie, przypominającym dużą mysz. Długość jego tułowia z głową wynosi w granicach 12 – 20 cm. Natomiast ogon tego gryzonia osiąga długość od 8 do 17 cm. Waga jego wynosi około 22 dag. W naturze żyje krótko, około jednego roku. W warunkach hodowlanych dożywa nawet 5 lat.
Jest również zwierzęciem laboratoryjnym.
Zwierzątko ma niezbyt długie uszy, które są zaokrąglone. Posiada torby policzkowe w celu gromadzenia pokarmu. Ma słabo owłosiony ogon, który pełni rolę termoregulacyjną. Jest on częściowo pokryty łuskami. Gryzoń ten w części grzbietowej posiada futerko w kolorze szarobrunatnym. Natomiast jego podbrzusze jest barwy jaśniejszej. W hodowli są również osobniki albinotyczne. Posiada szczeciniastą sierść. Samiec ma silne tylne kończyny oraz jest większy i cięższy od samicy.
Charakter i temperament
Bawełniak szczeciniasty w ciągu dnia przebywa w wykopanych przez siebie norach, które często tworzą rozległe labirynty. Nory znajdują się wśród bujnej roślinności i kilkanaście centymetrów pod ziemią. Gryzonie te niejednokrotnie zajmują nory innych zwierząt. W norze budują wygodne gniazdo, które jest wyściełane bawełną i trawami.
Samce tego gatunku są terytorialne i bronią swojego rewiru przed innymi zwierzętami. Po drzewach nie wspinają się sprawnie. Jednak w poszukiwaniu pokarmu potrafią przemierzać dalekie tereny. Samce nie hibernują w czasie chłodu i pozostają aktywne przez cały rok. Bawełniaki dobrze pływają.
Strumyki nie stanowią dla nich przeszkody.
Bawełniak szczeciniasty jest stworzeniem wrażliwym na brak wody. Z tego względu umiejscawia się w bliskim jej zasięgu. Jest to bardzo wojowniczy gryzoń w stosunku do innych zwierząt i nawet własnego gatunku. Bawełniak szczeciniasty jest trudnym do oswojenia zwierzęciem i sporadycznie nawiązuje kontakt z opiekunem. Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem.
Podsumowując bawełniak szczeciniasty cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Warto go kupić w sklepie zoologicznym. Przed nabyciem zwierzątka najlepiej zapoznać się z fachową literaturą. Bawełniak szczeciniasty polecany jest miłośnikom zwierząt, a zwłaszcza doświadczonym hodowcom chomików czy myszoskoczków.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]