5 Ciekawostek o myszoskoczku mongolskim przybliży bardziej życie tych sympatycznych gryzoni. W hodowli występują różne odmiany barwne. Najbardziej popularny w sklepach zoologicznym jest myszoskoczek mongolski. Nazywany jest on często suwakiem mongolskim. Zdrowe myszoskoczki mongolskie są aktywne w dzień i w nocy.
5 Ciekawostek o myszoskoczku mongolskim pokaże ich interesujące umiejętności i potrzeby. Istnieje 12 gatunków myszoskoczków na terenach Europy Wschodniej i Afryki Północnej. Gryzonie te często trzymane są jako zwierzęta domowe. Stworzenia te w środowisku naturalnym żyją na suchych stepach i pustyniach stepowych. Można je spotkać również na terenach użytkowanych rolniczo.
Wybrane ciekawostki o myszoskoczku mongolskim
5 Ciekawostek o myszoskoczku mongolskim jest przeznaczonych dla wszystkich miłośników zwierząt. Jest to gatunek monogamiczny. Para myszoskoczków wraz z potomstwem tworzą dużą rodzinę. Myszoskoczki rozpoznają się na podstawie swoistego dla rodziny zapachu. Zamieszkują one nory do 1,5 m pod ziemię, gdzie budują liczne i rozgałęzione korytarze.
Latem spędzają upalne dni w norach. Natomiast w porze zimowej przebywają w nich podczas mrozu. Po gorącym piasku mogą poruszać się dzięki częściowo owłosionym stopom kończyn miednicznych. Zwierzęta te same potrafią zadbać o swoją higienę i czyszczą sobie nawzajem futerka.
Myszoskoczki pobierają niewiele wody, ale powinny mieć do niej stały dostęp.
5 Ciekawostek o myszoskoczku mongolskim warto jest poznać i zapamiętać, gdyż mają te zwierzęta interesujące i pełne wrażeń życie. Posiadają jak wszystkie gryzonie bezkorzeniowe siekacze, rosnące przez całe życie. Z tego względu siekacze powinny ulegać naturalnemu ścieraniu.
Do wybranych pięciu ciekawostek o myszoskoczku mongolskim należą:
- W środowisku naturalnym myszoskoczki wystawiają dla bezpieczeństwa swojej rodziny wartowników. Mają oni za zadanie w razie najmniejszego zagrożenia głośno piszczeć i tupać kończynami miednicznymi. Po takich sygnałach ostrzegawczych wartownicy chowają się do nory. Wymaga to zdolności słyszenia niższych częstotliwości. Dźwięki alarmowe wydają w zakresie 2-5 kHz. Może je usłyszeć człowiek. W przypadku intruzów z innej rodziny, natychmiast atakowane są obce myszoskoczki.
- Myszoskoczek mongolski spożywa pokarm w różnych porach dnia, średnio osiem razy na dobę. Ich głównym pożywieniem jest ziarno, w małej ilości mięso czy owady. Niedobór jedzenia prowadzi do utraty masy ciała i zjadania własnego kału. Niezbędne w ich wyżywieniu są warzywa i owoce oraz zielonki, a także kostka wapienna.
- Myszoskoczek na nowe otoczenie, które nie jest jemu znane może reagować silnym podnieceniem. Objawia się to drżeniem, a nawet napadem padaczkowym. W takiej sytuacji natychmiast powinien zostać włożony do klatki w celu zminimalizowania stresu.
- Dorosłe samce można rozpoznać po jądrach już po ostrożnym podniesieniu ogona. Niezależnie od wieku, płeć można rozpoznać na podstawie odległości pomiędzy zewnętrznymi narządami płciowymi, a odbytem. U samców jest ona wyraźnie większa niż u samic.
- Myszoskoczek mongolski powinien być trzymany w pomieszczeniu o względnej wilgotności powietrza w przedziale 30-50%. Wyższa wilgotność powoduje zakażenie grzybicze. Brudne i tłuste futerko może wskazywać a zbyt wysoką wilgotność, wynoszącą ponad 50%. Gryzonie te mało wrażliwe są na wahania temperatury.
Podsumowując 5 ciekawostek o myszoskoczku mongolskim pozwala lepiej poznać potrzeby gryzonia i różne zachowania. Jest to niezbędna wiedza w hodowli tych zwierząt. Przede wszystkim pomaga dostosować dietę i warunki życia do ich wymagań. Niezwykłe umiejętności tych zwierząt są ciekawymi informacjami dla pasjonatów gryzoni. Myszoskoczek mongolski chętnie hodowany jest w polskich domach.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]