Kuweta dla kota to niezbędne wyposażenie kociej wyprawki. Koniecznie musi być w każdym domu, gdzie trzymany jest koci przyjaciel. Koty są bardzo inteligentnymi zwierzętami, dlatego szybko można nauczyć je korzystania z kuwety. Na rynku nie brakuje różnorodnych kocich toalet.
Kuweta dla kota powinna być łatwa do czyszczenia. Podłożem najczęściej jest koci żwirek. Zawiera on podstawowy składnik wchłaniający, jakim jest ziemia fulerska bądź glina. Te substancje łatwo pochłaniają nieprzyjemne zapach moczu i kału. Niektóre kuwety są już wyposażone w jednorazowe wkłady do wymiany.
Miejsce dla kuwety
Kuweta dla kota powinna stać w zacisznym miejscu pokoju, najlepiej w jego kącie. Trzeba dać kotu trochę prywatności, żeby swoje potrzeby mógł załatwić w spokoju i bez żadnych przeszkód. Nigdy nie należy stawiać jej w ruchliwym miejscu, często uczęszczanym przez domowników. Kuweta powinna znajdować się z dala od innych zwierząt domowych.
Kuweta dla kota powinna być postawiona jak najdalej od kociego legowiska i stołówki. Koty nie lubią załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych blisko miejsca, gdzie spożywają pokarm czy piją wodę. Powinno być to ustronne miejsce, do którego futrzak może bez problemu dostać się w ciągu całej doby.
Kocia toaleta powinna znajdować się poza zasięgiem małych dzieci.
Model kuwety
Kuweta dla kota potrzebna jest dla kotów trzymanych w domu i wychodzących. Dzikie koty tego nie potrzebują. W dzisiejszych czasach znajduje się wiele modeli kocich toalet. Na rynku można zaopatrzyć się w kocią toaletę różnej wielkości i o rozmaitym kształcie. Dobrze jest wybrać taką, która będzie dla naszego pupila wyglądała naturalnie.
Do wybranych rodzajów kocich kuwet należą:
- Odkryta składająca się z odpowiednio dużej miski dopasowanej do rozmiaru naszego kota. Przeważnie do tego rodzaju kuwety dokładana jest łopatka, przeznaczona do codziennego czyszczenia kociej toalety.
- Odkryta z niskim wejściem i przeznaczeniem dla kociąt oraz schorowanych i starszych kotów. Potrzebna jest łopatka do wybierania kocich odchodów.
- Odkryta, składająca się z dwóch misek i jednego sita. Jest łatwa do czyszczenia, ponieważ wystarczy podnieść górną miskę i wysypać żwirek na sito. Po potrząśnięciu sitem zbrylony żwirek łatwo oddzieli się od sypkiego i czystego. Można go powtórnie wykorzystać, co jest bardzo ekonomiczne. Do czyszczenia kuwety nie potrzebna jest łopatka.
- Zakryta, która składa się z misy i pokrywy z uchwytem oraz wahadłowymi drzwiczkami. Często dodatkiem jest filtr węglowy pochłaniający przykre zapachy. Takie kuwety mają różne kształty i rozmiary. Potrzebna jest do nich łopatka.
- Samoczyszcząca z filtrem wychwytującym nieprzyjemne zapachy, w której żwirek wystarczy wymienić raz w tygodniu. Posiada z boku rączkę, którą wieczorem przekręca się w celu przesiana żwirku. Kuweta działa ze wszystkimi rodzajami ściółki. Nie potrzebna jest tu łopatka do wyjmowania zanieczyszczonego żwirku. Tego rodzaju kuwety nie są tanie. Koszt ich wynosi około 500 zł.
- Automatyczna kuweta dla kotów z ekranem LED, pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów i matą. Przeznaczone są również dla dużych kotów i kilku trzymanych w domu. Informuje o zanieczyszczeniu ściółki. Pomieścić może nawet 7 litrów żwirku. Wystarczy wymieniać worek z zanieczyszczoną ściółką raz w tygodniu. Toaleta jest kompatybilna z większością zbrylających żwirków na rynku. W pełni zautomatyzowana, ale kosztowna. W cenie około 3000 zł. Łopatka do wyjmowania żwirku nie jest potrzebna.
Kuweta dla kota powinna być odpowiednio dobrana do jego wielkości, wieku, stanu zdrowia i upodobania czy przyzwyczajenia. Nie wszystkie koty będą chętnie korzystały z zakrytych kuwet. Kocięta można tego nauczyć, ale z dorosłymi kotami może być problem. Kuwety są dostępne na rynku w rozmaitych cenach. Każdy może wybrać odpowiednią dla swojego pupila.
Rodzaj żwirku
Kuweta dla kota musi mieć odpowiednią ściółkę dla kocich potrzeb. Zwykłą toaletę można umieścić na papierze, żeby łatwo było sprzątnąć rozsypany żwirek. Koty wychodzące załatwiają swoje potrzeby w miękkim, piaszczystym podłożu, gdzie bez trudu zakopują odchody. Naturalne środowisko przypomina kuweta, w której żwirek wsypany jest na wysokość około 3 cm.
Kocim żwirkiem jest najczęściej granulowana skała osadowa, która pochłania wilgoć. Podłoże do kuwety niektórych marek zawiera sodę oczyszczoną, która eliminuje przykre zapachy.
Istnieją różnego gatunku żwirki, np. roślinny, który jest:
- odnawialny biologicznie, ponieważ wytwarzany jest z włókna roślinnego lub drewna czy ziaren kukurydzy,
- łatwo pochłaniający przykry zapach moczu i kału,
- prosty w utylizacji ze względu na szybkie rozpuszczanie się
w wodzie, podobnie jak papier toaletowy, - ogranicznikiem kurzu.
Istnieje wiele rodzajów żwirków. Może być z gliny bentonitowej, drewnianej czy sylikonowy. Te ostatni nie jest akceptowany przez wszystkie koty, ponieważ najmniej przypomina środowisko naturalne tych zwierząt. Odpowiedni dobrany żwirek jest gwarancją higieny w kociej toalecie. Może on być zbrylający lub nie.
Kuweta dla kota samoczyszcząca lub automatyczna jest najprostsza w utrzymaniu czystości. Natomiast zwykłe kocie toalety należy sprzątać codziennie, a żwirek całkowicie można wymieniać raz bądź dwa razy w tygodniu. Nie wolno karać kota, który załatwił się poza kuwetą. Często dzieję się tak w przypadku zakażenia dróg moczowych czy reakcji kota na stres.
Jeżeli pupil przestaje korzystać z kuwety należy udać się z nim do weterynarza.
Kuweta dla kota służy do załatwiania kocich potrzeb w jednym miejscu. Koty są czystymi zwierzętami i szybko uczą się korzystać z kuwety. W celu zachowania w domu higienicznych warunków, nieodłącznym zestawem dla kota jest łatwa do czyszczenia toaleta i odpowiedni żwirek. Dla wyeliminowania przykrego zapachu kuwetę należy raz w tygodniu umyć roztworem wody z octem. Na dno wsypać trochę sody i przykryć żwirkiem.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]