Dieta kawii domowej powinna zawierać zarówno pasze objętościowe, jak i pokarmy wysokoenergetyczne. Prawidłowe żywienie i zdrowie świnek morskich decyduje o sukcesie hodowli.
Żywienie
Świnki morskie są gryzoniami roślinożernymi. Należy karmić je specjalistycznymi karmami i świeżym sianem oraz zielonkami, które nie są pryskane środkami owadobójczymi. Dieta świnek morskich powinna być bogata w kwas askorbinowy czyli witaminę C i nie posiadać wysokiej zawartości wapnia.
Do pokarmów wysokoenergetycznych zaliczyć szczególnie trzeba: ziarna pszenicy, owsa, kukurydzy czy lnu inaczej siemienia lnianego.
Wartościowym przysmakiem świnek morskich są także nasiona słonecznika. Produkty te można kupować w sklepach zoologicznych lub mieszać samemu.
Świnki morskie w dużych hodowlach karmione są specjalnym granulatem paszowym. W skład takiej mieszanki wchodzi również suszona zielonka. Takie rozwiązanie zaoszczędza czas i jest mniej pracochłonne.
Dorosła świnka powinna dziennie zjadać około 30 gramów różnego rodzaju ziaren. Z czego 15 gram powinna stanowić zielenina.
Do pasz objętościowych zaliczane są w pierwszym rzędzie: siano i zielonka. Pełnowartościową zieleninę można poszukać w lesie. Jest to miejsce pozbawione spalin i zanieczyszczeń. W lesie dla tych zwierząt można oprócz trawy narwać babki i mniszka lekarskiego czy koniczyny. Proporcja pożywienia i jego skład stanowią o : tempie wzrostu, płodności, o odporności na choroby oraz długości życia świnek morskich.
To czego gryzonie nie zjedzą można przechować w lodówce. Ważnym uzupełnieniem diety są owoce i warzywa bez kapusty. Pasze objętościowe powinny stanowić nie mniej niż połowę całej dziennej dawki pokarmu. Przede wszystkim w okresie wiosennym i letnim urozmaiceniem codziennych posiłków powinny być gałązki: wierzby, topoli, klonu czy drzew owocowych. Z gałązek gryzonie z przyjemnością obgryzają korę.
Cennym dodatkiem do posiłków jest suchy chleb, który nie tylko jest wartościowym pożywieniem, ale również pomocny jest w ścieraniu siekaczy u tych zwierząt. Karmienie świnek morski powinno odbywać się 1 lub 2 razy dziennie. Nie trzeba zapominać o codziennym podaniu świeżej wody.
Zdrowie
Odpowiednie żywienie i prawidłowa opieka to ważne czynniki, które w dużym stopniu decydują o zdrowiu świnek morskich. Należy pamiętać, że nawet najbardziej zadbane kawie domowe czasami mogą zachorować. Codzienna obserwacja ich wyglądu i zachowania pozwala na szybkie zauważanie zmian. Zwierzę chore jest mniej ruchliwe i nie jest zainteresowane jedzeniem, a sierść jest nastroszona i traci naturalny połysk.
Do najczęstszych chorób świnek morskich należą:
- Biegunka, która jest przeważnie konsekwencją nagłej zmiany jadłospisu lub niewłaściwej diety. Wszystkie zmiany w diecie powinny być wprowadzane stopniowo. Biegunka powyżej 2 dni wymaga natychmiastowej konsultacji z weterynarzem.
- Zaparcie, które spowodowane jest zbyt małą ilością wilgotnych pasz w pożywieniu. Niedobory należy uzupełnić. Szybka reakcja przynosi oczekiwaną poprawę.
- Stany zapalne dziąseł powstające w wyniku niedoboru witaminy C. Objawami choroby są krwawienia i opuchlizna dziąseł. Szybki powrót do zdrowia powoduje podanie odpowiedniej dawki kwasu askorbinowego.
- Przeziębienie w wyniku niskiej temperatury. Dorosła świnka morska nie może przebywać na świeżym powietrzu w temperaturze poniżej 10oC, zaś małe poniżej 15oC.
- Skaleczenia, które może powstać w wyniku zranienia o drucianą klatkę czy niekiedy w skutek wzajemnych konfliktów. W przypadku małego krwawienia wystarczy rankę przemyć wodą utlenioną.
Tylko nieliczne dolegliwości świnek morskich można leczyć we własnym zakresie. W większości przypadków należy z chorym gryzoniem udać się do przychodni weterynaryjnej po poradę. Samodzielne leczenie kończy się często śmiercią zwierzęcia. Zdrowie i życie świnki morskiej uzależnione jest od jej opiekuna.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie