GeoZoo » Kot » ŻYWIENIE KOTA
Żywienie kota

ŻYWIENIE KOTA

Kot podobnie jak pozostałe zwierzęta powinien być racjonalnie żywiony. W jego diecie należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach. Kot domowy aby zachować dobre zdrowie powinien spożywać białko zwierzęce.

Do najważniejszych składników w diecie kota należą:

  • Woda, która powinna być w nieograniczonej ilości i zawsze świeża.
  • Białka występujące w organizmach zwierzęcych i roślinnych. Najłatwiej przyswajane są białka występujące w mięsie, jajkach i serze.
  • Tłuszcze, które stanowią stężoną formę energii. Nadmiar energii w pożywieniu kota zostaje przerobiona na tłuszcz, który jest magazynowany w różnych częściach ciała, np. pod skórą. Funkcję składu paliwa pełni zgromadzony tłuszcz, którego można wykorzystywać w razie potrzeby.
  • Węglowodany, które występują w roślinach. Najlepiej przyswajane są cukry proste. Cukier mlekowy zawiera mleko krowie czyli laktozę, którą często dorosłe koty nie są w stanie przyswajać. W takim przypadku należy kupować mleko bez laktozy, które dostępne jest w supermarketach. Dla kotów najlepszym źródłem odżywczym węglowodanów jest ryż.
  • Minerały, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota. Do najbardziej pożądanych minerałów dla futrzaka są dwa: fosfor i wapń, które są niezbędne do uformowania i wzrostu zębów i kości. Minerały istotną rolę odgrywają również w przyroście i regeneracji mięśni, wiązadeł, skóry i włosów. Potrzebne są także w formowaniu czerwonych i białych ciałek oraz w procesie trawiennym. 
  • Witaminy są potrzebne dla prawidłowego przebiegu procesów somatycznych. Witaminy A i D pełnią ważną rolę w rozwoju kości. Witamina E ma duże znaczenie dla funkcjonowania mięśni, dla procesów rozrodczych i wzroku. Witamina C przyspiesza gojenie ran, zapobiega krwotokom z naczyń i w walce ze szkorbutem. Koty jednak podobnie jak psy same wytwarzają witaminę C, dlatego zbędna jest ona w ich żywieniu.

Wszystkie składniki odżywcze występujące w naturalnej zdobyczy kota zawarte są w racjonalnej jego diecie. Kot nawet w przypadku dobrego odżywienia, zgodnie ze swoim łowieckim instynktem lubi od czasu do czasu zapolować.

Kota podobnie jak psa można żywić gotowymi karmami i sporządzonymi samodzielnie w warunkach domowych. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie kotu dodatkowo suchej karmy, ponieważ karma z puszki nie wpływa najlepiej na dziąsła i zęby. W przypadku stosowania tylko domowego menu należy mieć pewność, że jest ono pełnowartościowe.

W świeżej karmie domowej białko zwierzęce pochodzi przeważnie z mięsa czerwonego, wątroby, nerek, sera, drobiu, ryb oraz mleka. Wszystkie rodzaje mięsa czerwonego i białego to witaminy z grupy B. Naszemu pupilowi nie należy podawać częściej wątroby, jak raz w tygodniu, ponieważ nadmiar witaminy A powoduje kłopoty z układem kostnym.

Żywienie kotka

Koty przeważnie lubią pokarm w pokojowej temperaturze lub ciepły. Są również koty, które chętniej spożywają pokarm zimny lub bezpośrednio z lodówki. Posiłek wilgotny, który nie został przez kota doszczętnie zjedzony, należy zabrać po godzinie. Pokarm półwilgotny można trzymać w miseczce przez kilka godzin.

Koty powinny mieć specjalny kącik do spożywania pokarmu, z dala od kuwety i legowiska. Należy używać misek, które wykonane są z materiału łatwego do utrzymania czystości. Po każdym posiłku naczynie należy umyć. Miseczki dla kotów wykonane są z różnorodnego tworzywa. Najczęściej można kupić ceramiczne, plastikowe lub metalowe.

Gotowych karm dla kotów jest bardzo wiele. Można je zamówić w Internecie, kupić w sklepie zoologicznym czy w przychodni weterynaryjnej. Większość kotów woli spożywać różnorodne karmy. Jednak niektóre są wierne tylko jednej wybranej marce. Dobrze odżywiony kot jest żywotny i ruchliwy.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top