GeoZoo » Ptak » Najstarszy flaming świata
Najstarszy flaming świata

Najstarszy flaming świata

Najstarszy flaming świata mieszkał w ogrodzie zoologicznym w Południowej Australii. Ptaki te należą do rzędu flamingowych i rodziny flamingów, do których zaliczane są gatunki brodzące. Flamingi to piękne i okazałe zwierzęta, dumnie kroczące. Zamieszkują w strefie klimatów ciepłych i gorących.

Najstarszy flaming świata dożył sędziwego wieku i należał do gatunku flaminga różowego. W 2014 roku po skończeniu przez niego 83 roku życia został uśpiony, co było spowodowane przewlekłą chorobą i złym stanem zdrowia ptaka. Zostały wypróbowane wszystkie możliwe sposoby na jego wyleczenie, ale żadne nie powiodły się pomyślnie.

Z tego względu władze ZOO w Adelaide zadecydowały o uśpieniu flaminga różowego, który przyjaźnił się i razem mieszkał z flamingiem chilijskim. W 2014 roku „Chilly” miał 65 lat. Personel ogrodu zoologicznego bacznie obserwował flaminga chilijskiego, aby nie wpadł w depresję po śmierci swojego kolegi.

Ogólna charakterystyka flaminga różowego

Najstarszy flaming świata dożył imponującego wieku, biorąc pod uwagę średnią długość życia tych ptaków, wynoszącą w granicach 20-30 lat. Flaming różowy jest najbardziej rozpowszechniony w Afryce. Występuje również w Europie Południowej i Południowo-Zachodniej Azji. Nie jest gatunkiem zróżnicowanym genetycznie ani geograficznie.

Posiada imponujące rozmiary. Długość ciała sięga do 145 cm, a rozpiętość skrzydeł do 140 cm. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego, choć samice są trochę mniejsze od samców. Charakteryzuje się długą i bardzo cienką szyją. Różowy dziób jest krótki i gruby z czarnym zakończeniem i od połowy silnie zagięty w dół.  

Natomiast długie i cienkie nogi barwy różowej umożliwiają flamingom brodzenie po wodzie. Przednie palce u nóg złączone są błoną pławną. Dominuje upierzenie bladoróżowe. Skrzydła mają kolor czerwony z czarnymi lotkami. Młode flamingi są szarobrązowe z białawym brzuchem. Dorosły ptak elegancki wygląd zawdzięcza ubarwieniu i smukłej sylwetce.

Flaming różowy jest gatunkiem monogamicznym, co oznacza się, że łączy się w pary na całe życie. Jest bardzo towarzyskim i częściowo wędrownym ptakiem, którego można też zaobserwować w Polsce. Wydaje trąbiące i gdaczące dźwięki, podobne do odgłosów wydawanych przez gęsi. Bytuje w dużych koloniach, które czasami liczą tysiące ptaków.

Czynniki wpływające na długość życia flamingów

Najstarszy flaming świata wyróżnił się spośród osobników swojego gatunku długowiecznością. Historia tych niezwykłych ptaków przypomina nam o pięknie i różnorodności świata zwierząt. Długość życia flamingów jest dowodem na to, że natura potrafi zaskakiwać nas swoją odpornością i zdolnością do adaptacji.

Według naukowców na długość życia flamingów wpływają:

  • Genetyka. Niektóre osobniki mogą posiadać genetyczne predyspozycje do długowieczności.
  • Dieta. Flamingi żywią się pokarmem bogatym w beta-karoten, który nadaje im charakterystyczny różowy kolor. Ten pigment może mieć właściwości przeciwutleniające, które spowalniają proces starzenia.
  • Stan zdrowia i kondycja fizyczna. Regularna aktywność fizyczna pomaga wzmocnić mięśnie i poprawia stan zdrowia zwierzęcia.
  • Środowisko. Flamingi żyją w dużych koloniach, co może zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i zmniejszyć stres.

W niewoli swoją długowieczność mogą zawdzięczać opiekunom i odpowiednim warunkom do życia, które zbliżone są do ich bytowania w środowisku naturalnym. Długość życia flamingów jest fascynująca i jest nieustannie przedmiotem badań naukowych. Ważne jest, aby pamiętać, że dane dotyczące wieku zwierząt mogą ulegać zmianom.

Podsumowując najstarszy flaming świata był wiekowym rekordzistą, który w tej kategorii zasłynął na całym świecie i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Odejście najstarszego flaminga świata było smutną wiadomością dla pasjonatów zwierząt na całej naszej planecie. Jednak nowe odkrycia i badania mogą przesunąć granice wiekowe flamingów.

Scroll to Top