GeoZoo » Zoologia » Hodowla kameleona lamparciego
Hodowla kameleona lamparciego

Hodowla kameleona lamparciego

Hodowla kameleona lamparciego jest legalna pod warunkiem spełnienia określonych wymagań tych zwierząt i dostosowania się do obowiązujących przepisów. Niektóre gatunki zostały udomowione i można je kupić w zarejestrowanej hodowli. Kameleon lamparci zdobywa na naszej planecie coraz więcej zwolenników.

Hodowla kameleona lamparciego wymaga wiedzy i doświadczenia ze strony terrarysty. Należy pamiętać, że gady te mają swoje indywidualne wymagania. Zwierzęta te są dzikie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Do nowych warunków życia łatwiej przyzwyczajają się młode kameleony, niż starsze osobniki.

Bardzo ważny jest zakup zdrowego kameleona, bez oznak chorobowych. Koszt kameleona lamparciego kształtuje się w granicach 350-600 zł w zależności od odmiany barwnej. Cena niektórych osobników, które są rzadko spotykanych może wynosić powyżej 1000 zł. Kameleony posiadają nietuzinkowe wzory i kolory, co czyni te gady nieziemsko piękne.

Terrarium kameleona lamparciego

Hodowla kameleona lamparciego powinna być dobrze zaplanowana wraz z pozostałymi członkami rodziny. Należy stworzyć tym zwierzętom bezpieczne warunki do bytowania, dostosowane do ich potrzeb w naturze. Trzeba założyć, wyposażyć i właściwie utrzymywać terrarium. System ogrzewania i wystrój tego pomieszczenia zależy od potrzeb jego mieszkańców.

Dla kameleona lamparciego potrzebne jest pokaźne terrarium z jak największą ilością ścian wykonanych z siatki. Do tego doskonale nadają się duże i prostokątne klatki dla ptaków o odpowiednio rozstawionych  prętach. Odległość między nimi powinna wynosić 1,3 cm, żeby kameleon nie uciekł i nie zaklinował się czy nie złamał sobie kończyny.

Szklane pomieszczenie dla tego gatunku powinno być bardzo dobrze wentylowane. Jednak najbardziej bezpieczne są obszerne klatki, które chronią zwierzęta przed przegrzaniem, równie niebezpiecznym co wychłodzenie. Terrarium może być wykonane ze szkła lub najlepiej z siatki.

Ściany boczne i tylne powinny być obciągnięte siatką w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Jednak przednia ściana dobrze jak jest szklana, co wygląda estetycznie i ułatwia obserwację zwierzęcia. Temperatura dla tego gatunku powinna wynosić w granicach 24-32oC w ciągu dnia i 23-26oC w nocy.

W terrarium oświetlenie powinno być włączone 12-13 godzin. Do tego celu dobrze nadają się żarówki energooszczędne i naturalne promienie słoneczne, wpływające korzystnie na funkcjonowanie tych zwierząt. Wystarczy wilgotność powietrza w granicach 50-60%, która nie może wynosić poniżej 35%.

Według hodowców amerykańskich wymiary terrarium powinny wynosić 60 x 60 x 120 cm dla dorosłego samca, a według Niemców 50 x 50 x 100 cm. Samica może być trzymana w terrarium o wymiarach 45 x 45 x 90 cm, ponieważ jest mniejsza od samca. Obszerne terrarium wpłynie dodatnio na samopoczucie zwierzęcia.

Hodowla kameleona lamparciego jest dość kosztowna i wymaga odpowiedniego przygotowania. Minimalne wymiary zbiornika: najdłuższy bok powinien odpowiadać 1,5-2 krotnej długości całkowitej gada. Na rynku dostępne są różne terraria dla kameleonów wraz z wyposażeniem. Jednak mieszkanie dla tego gatunku najlepiej zaprojektować samodzielnie.

Prawne aspekty hodowli kameleonów

Hodowla kameleona lamparciego w Polsce wiąże się z koniecznością zapoznania się z obowiązującymi przepisami prawnymi. Każdy kupiony kameleon lamparci i nowo narodzony we własnej hodowli powinien zostać zarejestrowany w odpowiednim urzędzie. Jest to bardzo ważne w legalnym prowadzeniu hodowli tych gadów.

Bardzo ważnym aspektem wprowadzeniu hodowli kameleonów jest posiadanie odpowiednich dokumentów potwierdzających legalne pochodzenie zwierząt. W każdym przypadku zabronione jest wspieranie przemytników. Kameleon lamparci jest zwierzęciem chronionym przez wiele organizacji.

Gatunek ten objęty jest Konwencją Waszyngtońską (CITES), która reguluje międzynarodowy handel zwierzętami egzotycznymi. Włączony jest w dodatku II do Konwencji. Zwierzętom tym najbardziej zagraża wycinanie lasów deszczowych i liściastych, wyłapywanie ich z natury, choroby, zanieczyszczone środowisko i drapieżniki: węże, ssaki i ptaki.

Podstawowe wymagania do spełnienia w hodowli kameleonów:

  • Posiadanie dokumentacji potwierdzającej legalne pochodzenie kameleona lamparciego, w tym ich zakup od licencjonowanego hodowcy.
  • Hodowanie zwierząt w terrariach i zapewnienie im odpowiednich wymagań żywieniowych.
  • Posiadanie certyfikatu zdrowia dla każdego sprzedawanego zwierzęcia, które powinno być wystawione przez lekarza weterynarii.
  • Zarejestrowanie nowo narodzonego potomstwa w przypadku rozmnażania kameleonów.
  • Przestrzegania przepisów dotyczących transportu zwierząt w specjalnych boksach, które mają na cele zapewnienie im bezpiecznych i humanitarnych warunków przemieszczania.
  • Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży kameleonów lamparcich.
  • Dokonywanie sprzedaży młodych osobników po osiągnięciu przez nich, co najmniej 2 miesięcy życia.
  • Dokonywania sprzedaży zwierząt na targach handlowców i na lokalnych portalach ogłoszeniowych dotyczących zwierząt egzotycznych.

Hodowla kameleona lamparciego może być bardzo ciekawym zajęciem, jeżeli jesteśmy pasjonatami tych zwierząt. Własna hodowla kameleonów i ich rozmnażanie zaliczona jest do działalności rolniczej. Zwierzęta te nie zostały zakwalifikowane do działów specjalnych produkcji rolnych. Nie jest to również działalność gospodarcza wymagająca opodatkowania.

Z tego względu sprzedaż kameleonów rozmnażanych we własnej hodowli zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych, bez względu na osiągnięty dochód. Konkretne wyłączenie z opodatkowania następuje na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku.

Hodowca na tej podstawie może korzystać z ulg i zwolnień podatkowych przewidzianych dla działalności rolniczej i nie musi posiadać gospodarstwa rolnego. Sprzedaż dokonywana jest na podstawie umowy kupna-sprzedaży, która jest czynnością cywilnoprawną. Kupujący musi odprowadzić do Urzędu Skarbowego podatek w wysokości 2%.

Podsumowując

Hodowla kameleona lamparciego może być dodatkowym dochodem w domowym budżecie i jednocześnie wspaniałym hobby. Polecana jest miłośnikom gadów, a zwłaszcza jaszczurek z rodziny kameleonowatych. Warto jest w tym celu pogłębić swoją wiedzę o fachową literaturą. Można również skorzystać z porad doświadczonych hodowców kameleonów.

Scroll to Top