GeoZoo » Ptak » Opieka nad motylikiem fioletowouchym
Opieka nad motylikiem fioletowouchym

Opieka nad motylikiem fioletowouchym

Opieka nad motylikiem fioletowouchym wymaga wiedzy i zaangażowania ze strony opiekuna. Najlepiej, jak jest to miłośnik ptaków egzotycznych. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza, trzeba zapoznać się z fachową literaturą na temat życia motyliów. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane.

Opieka nad motylikiem fioletowouchym nie będzie przysparzać kłopotów, jeżeli został kupiony zdrowy osobnik. Każdego dnia trzeba bacznie obserwować wygląd i zachowanie tych ślicznych ptaków. Decyzja o zakupie motylika powinna być wspólnie podjęta ze wszystkimi domownikami. Na czas wyjazdu na urlop czy w delegację należy znaleźć osobę, która zaopiekuje się naszym podopiecznym.

Bezpieczny dom

Opieka nad motylikiem fioletowouchym polega na stworzeniu mu odpowiednich warunków do funkcjonowania w domowych warunkach. Potencjalny opiekun, który decyduje się na motyliki powinien znać ich potrzeby i zachowanie. Ptaki te najlepiej trzymać w klatce lub pokojowej witrynie.

Do podstawowych czynności, jakie należy wykonywać, żeby podopieczny był szczęśliwy i zdrowy należą:

  • Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki, nie mniej niż dwa razy dziennie w celu sprawdzenie wyglądu i zachowania ptaka.
  • Nie stosowanie w pokoju, gdzie znajduje się podopieczny środków owadobójczych, które mogłyby zatruć ptaka.
  • Upewnienie się, że druty klatki rozstawione są na odpowiedniej szerokości, która uniemożliwi motylikowi włożenie głowy pomiędzy druty lub wydostanie się z niej na zewnątrz.
  • Uniemożliwienie pupilowi dostępu do grzejników, gorącej wody czy toksycznych roślin.
  • Zamknięcie okien lub zabezpieczenie ich specjalną siatką w przypadku wypuszczenia motylika z klatki.
  • Nie wystawianie klatki na promieniowanie słoneczne, w przeciągach i miejscach często uczęszczanych przez domowników, żeby nie stresować podopiecznego.
  • Dostarczanie codziennie świeżej i czystej wody i owoców lub warzyw, a także zieleniny.
  • Zamontowanie poidła w ten sposób, żeby spadające krople nie wpadały do pokarmu.
  • Mycie codziennie naczyń na pokarm i poidła, na którym nie powinien powstawać osad.
  • Pozwolenie motylikowi fioletowouchemu na korzystanie z kąpieli w plastikowym baseniku.
  • Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce czy witrynie pokojowej.

Klatka

Opieka nad motylikiem fioletowouchym polega na zakupie klatki lub witryny pokojowej. Ptaki te mogą być trzymane w dużej klatce lub pokojowej witrynie. Pokaźnych rozmiarów klatki są doskonałym rozwiązaniem dla pary motylików. Klatki w kształcie kuli czy walca nie nadają się do żadnych ptaków, ponieważ działają stresująco i mogą doprowadzić je do choroby nerwowej.

Klatka powinna być estetyczna i funkcjonalna, zrobiona z nierdzewnego drutu, powlekana plastikiem lub nietrującymi farbami. Ptaki najlepiej czują się jak trzy ściany zmontowane są ze sklejki z wyjątkiem frontowej. W klatce drzwiczki powinny znajdować się w bocznych ścianach lub w frontowej w celu wyjmowania naczyń z pokarmem, żerdek i odłapywania ptaków.

Klatki metalowe z plastykowym dnem są dobrym wyborem ze względu na funkcjonalność i łatwość dezynfekcji. Istotną rolę spełnia powierzchnia klatki, która nie powinna przypominać zamknięcia ptaków w ciasnej celi. Klatka powinna posiadać wysuwaną szufladę, co ułatwia jej sprzątanie, a ptaki nie wpadają w panikę. Szufladę lub dno klatki należy wysypać piaskiem.

Klatka powinna stać w widnym miejscu, ale bez przeciągów i bezpośrednio padających na nią promieni słonecznych. Najlepiej jak klatka ma kształt prostokątny. Pojemniki na pokarm powinny być zawieszone od zewnętrznej strony klatki. Motylki będą mogły pobierać pokarm i wodę przez otwory wykonane na frontowej ścianie.

Opieka nad motylikiem fioletowouchym

Witryna pokojowa

Opieka nad motylikiem fioletowouchym jest bardzo ciekawym hobby. Witryna pokojowa nadaje się do trzymania w niej pary motylików lub większej ilości osobników. Witrynę można także skonstruować samodzielnie według własnej koncepcji. Kształty i wielkości witryn może być rozmaita w zależności od kreatywności człowieka i możliwości powierzchniowych mieszkania.

Konstrukcja takiego pomieszczenia dla motylików może być zrobiona z aluminiowych prętów, a także z drewna. Powinna zostać obciągnięta odpowiednio mocną siatką, której oczka należy dostosować do ptasich rozmiarów. Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 cm długość, szerokość 70 cm, a wysokość 140 cm.

Gotową witrynę można też kupić w sklepie albo zlecić jej wykonanie. W sprzedaży dostępne są witryny pokojowe, które wyposażone są w kółka, ułatwiające przesuwanie ich po podłodze, a także na balkon czy taras. Witryny takie są dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania młodych osobników.

Wyposażenie

Opieka nad motylikiem fioletowouchym wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Wyposażeniem klatki czy witryny pokojowej są naczynia na wodę i ziarno, które powinny być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki.

Wszystkie pojemniki należy regularnie myć. Na poidełku nie powinien tworzyć się osad. Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Od ich jakości i rozmieszczenia zależy dobre samopoczucie naszych pupili. Trzeba też posadzić tam nieduży krzak i roślinność trawiastą.

Opieka nad motylikiem fioletowouchym jest bardzo ważna w życiu tych uroczych ptaków. Motyliki są radosne i ruchliwe, jeżeli mają stworzone odpowiednie warunki bytowania i zapewnioną należytą opiekę. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc pupilowi w kłopotach albo skorzystać z pomocy weterynarza.

Scroll to Top