GeoZoo » Ptak » Najmniejsza papuga na świecie
Najmniejsza papuga na świecie

Najmniejsza papuga na świecie

Najmniejsza papuga na świecie to karłówka płowolica. Należy ona do królestwa: zwierząt, gromada: ptaków, rzędu: papugowych. Pochodzi z rodziny i podrodziny papug wschodnich. Gatunek ten żyje w Azji. Zamieszkuje Archipelag Bismarcka i tereny Nowej Gwinei. Jest to bardzo atrakcyjny ptak o ciekawym wyglądzie.

Najmniejsza papuga na świecie najczęściej bytuje na obszarach, które nie przekraczają 400 m n.p.m. Zamieszkuje przeważnie wysokie lasy przyrostu wtórnego, a także nizinne i zalewowe lasy galeriowe. Po raz pierwszy gatunek ten opisał angielski zoolog Philip Lutley Sclater w roku 1866. Zasięg występowania tej papugi zależny jest od podgatunku.

Zostały wyróżnione cztery podgatunki karłówki karłowatej:

  • Micropsitta pusio beccarii bytującej w północnej części Nowej Gwinei.
  • Micropsitta pusio harteri zamieszkującej grupy wysp położonych na Morzu Salomona, blisko południowo-wschodniej części Nowej Gwinei.
  • Micropsitta pusio pusio występującej we wschodniej części Nowej Gwinei i Archipelagu Bismarcka.
  • Micropsitta pusio stresemanni zasiedlającej wulkaniczną Wyspę Nowej Gwinei. Jest ona największa w archipelagu Luizjany.

Wygląd zewnętrzny

Najmniejsza papuga na świecie mierzy około 8 cm i waży w granicach 10-15 g. Jest mniejsza od wróbla zwyczajnego. Dziób jest jasnożółty z końcówką szarobrązową. Posiada krótkie i sztywne sterówki. Podpierając się nimi porusza się sprawnie po pniach drzew. Obie płcie są podobne. W upierzeniu karłówki płowolicej dominuje kolor zielony z żółtawym brzuchem.

Skronie i gardło jest płowo-brunatnożółte. Koloru zielonego jest  tył ciała i skrzydła. Część ciemienia do karku koloru modrego. U samicy część twarzowa i ciemię są bledsze. U młodych osobników ciemię ma barwę zieloną. Ogon tej papugi w centralnej części jest koloru niebieskiego.

Na bokach jest on czarny i posiada żółte plamki na końcach. Wszystkie cztery podgatunki niewiele różnią się pomiędzy sobą pod względem kolorystycznym. Samiec posiada niebieską obwódkę wokół oczu. Podgatunek beccarii ma ciemniejsze ubarwienie.

Styl życia

Najmniejsza papuga na świecie żyje w parach lub małych grupach. Prowadzi nadrzewny styl życia. Karłówka płowolica jest bardzo aktywnym i hałaśliwym ptakiem. Potrafi poruszać się po gałęziach, zupełnie jak wiewiórka. Jest to bardzo towarzyska papuga, która lubi nawiązywać więzi z innymi gatunkami ptaków. Swoim silnym dziobem bez trudu rozłupuje owoce.

W skład pożywienia karłówki wchodzą porosty, pyłek, nektar, owoce. Dietę swoją uzupełnia owadami, takimi jak termity. Pokarmem tego gatunki jest też kora i znajdujące się na niej grzyby. Sezon lęgowy przypada od września do maja. Gniazdo najczęściej budowane jest w pniu drzewa. Samica składa 2-3 jaja. Inkubacja trwa około 18 dni.

Najmniejsza papuga na świecie to bardzo atrakcyjny ptak, który rzadko spotykany jest w hodowli. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem. Wielkość populacji nie jest znana, ale wydaje się stabilna. Ze względu na mały rozmiar i specyficzne potrzeby żywieniowe hodowla karłówek płowolicych nie jest łatwa i wymaga doświadczenia.

Scroll to Top