GeoZoo » Zoologia » Opieka nad świnką miniaturową
Opieka nad świnką miniaturową

Opieka nad świnką miniaturową

Opieka nad świnką miniaturową wymaga wiedzy, czasu  i zaangażowania. Specjalistyczne podręczniki pomogą poznać świat tych zwierząt. Oswojona i dobrze traktowana mikroświnka nadaje się na domowego pupila. Gatunek ten najlepiej kupić bezpośrednio w hodowli. 

Opieka nad świnką miniaturową jest miłym i satysfakcjonującym zajęciem. Jednak wymaga odpowiedzialności ze strony hodowców i opiekunów w ogrodach zoologicznych. Nie wolno niepokoić mikroświnki, która może stać się nerwowa i nieufna. Dzieci należy nauczyć właściwego zachowania w obecności wszystkich zwierząt. Mikroświnki rozwijają się szybko, co ułatwia ich rozmnażanie. Krewnymi świnek miniaturowych są świnie domowe.

Mieszkanie mikroświnek

Opieka nad świnką miniaturową dotyczy zwierząt hodowlanych i mieszkających w ogrodach zoologicznych. Miniświnkę można trzymać w domu z ogrodem jako zwierzę towarzyszące. Stworzenie to nie nadaje się do mieszkania w bloku. Świnka musi mieć ogrodzony teren do rycia w ziemi, co wynika z jej naturalnych potrzeb. Bez tego nie będzie szczęśliwa, może być agresywna i mieć zaburzenia behawioralne.

Mikroświnki trzymane na zewnątrz powinny mieć wybieg i suche, dobrze izolowane przed wiatrem oraz zimnem pomieszczenie. Trzeba dostarczyć im dużą ilość słomy, w której chętnie się zakopią. W bardzo zimne i wilgotne dni świnka powinna przebywać w ogrzewanym pomieszczeniu. Temperatura optymalna otoczenia dla świnek powinna wynosić w granicach18-22oC.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Opieka nad świnką miniaturową polega na wykonywaniu najważniejszych i niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Decydując się na posiadanie miniświnki trzeba liczyć się z dużą za nią odpowiedzialnością. Jest to długowieczne stworzenie, które może żyć 15 lat, a nawet dłużej. Trzeba stworzyć zwierzęciu warunki zgodnie z jego wymaganiami.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanym u świnek miniaturowych należą:

  • regularne czyszczenie oczu i uszu,
  • skracanie kiełków,
  • czyszczenie skóry i sierści,
  • korekcja raciczek.

Czyszczenie oczu powinno być przeprowadzane regularnie od najmłodszych lat życia zwierzęcia. Oczy świnek czasami łzawią, a wokół oczu widoczna jest brązowa wydzielina, którą należy usunąć. Najlepiej dokonać tego miękkim i wilgotnym wacikiem.

Czyszczenie uszu należy dokonywać systematycznie od najmłodszych lat życia. Czyszczenie uszu dotyczy małżowin usznych i wnętrza ucha. Zewnętrzną i wewnętrzną część ucha wystarczy delikatnie przetrzeć miękką ściereczką. Nie wolno przemywać uszu pod bieżącą wodą ani czyścić patyczkiem kosmetycznym.

Skracanie kiełków. Dorosłe świnki posiadają 44 zęby. Kiełki powinny być skrócone, gdyż zagrażają innym zwierzętom i ludziom. Przede wszystkim chodzi o skrócenie kłów u samców, które wystają poza jamę ustną. Nie wolno wyrywać tych zębów, ponieważ mogłoby dojść do uszkodzenia szczęki.

Zabieg taki powinien być dokonany do czwartego miesiąca życia. Kły można skracać za pomocą metalowej żyłki bądź metalowych obcęgów. Podczas zabiegu świnka powinna leżeć na plecach z nogami zwróconymi ku górze. Najlepiej dokonać tego u specjalisty.

Czyszczenie skóry i sierści. Świnka powinna być codziennie czesana szczotką o miękkim włosiu. Skórę i sierść należy pielęgnować przy użyciu  specjalnych hipoalergicznych szamponów. Właściwie przeprowadzana higiena sierści i skóry zapobiega pasożytom zewnętrznym i innym chorobom.

Korekcja raciczek polega na ich podcięciu albo spiłowaniu. W domowych warunkach najlepiej jest spiłować nadmiar martwej tkanki rogowej. Zabieg podcięcia powinien dokonać lekarz weterynarii. Zaniedbanie skutkuje stanami zapalnymi bądź kulawizną u świnki.

Opieka nad świnką miniaturową

Pielęgnacja świnek podczas upałów

Opieka nad świnką miniaturową polega również na prawidłowej pielęgnacji zwierzęcia podczas upałów. Optymalna temperatura ciała miniświnki wynosi 38,4oC. W czasie snu lub po przebudzeniu jest niższa, wynosi około 36oC.  Niebezpieczna dla świnek jest temperatura ciała wynosząca 41oC. W takiej sytuacji zwierzę należy schłodzić pod zimnym prysznicem i umieścić w chłodnym pomieszczeniu.

Po godzinie temperatura ciała powinna ulec obniżeniu. Jeżeli stworzenie nadal będzie gorączkowało, to trzeba skorzystać z pomocy weterynarza. Regulacja temperatury ciała w upalne dni jest utrudniona, gdyż świnki nie mają gruczołów potowych. W takiej sytuacji może łatwo dojść do przegrzania organizmu.

Z tego względu należy zapewnić mikrośwince wanienkę z wodą lub kąpiel błotną do schłodzenia i zacienione miejsce. W czasie upałów skórę świnki dobrze jest posmarować specjalnym kremem z filtrem. Powinna mieć również ciągły dostęp do wody pitnej. Można do niej dodać trochę soku owocowego. Pragnienie zwierzęta dobrze jest ugasić arbuzem lub melonem.

Podsumowując opieka nad świnką miniaturową wymaga dużo cierpliwości i fachowej wiedzy. Młode miniświnki nadają się do oswojenia. Stymulacja tych zwierząt jest czasochłonna. Każde zwierzę domowe potrzebuje ludzkiego dozoru i opieki. Mikroświnki polecane są miłośnikom zwierząt z rodziny świniowatych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top