GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryby do dużego akwarium
Ryby do dużego akwarium

Ryby do dużego akwarium

Ryby do dużego akwarium to przeważnie duże okazy, ryby terytorialne lub towarzyskie, które wymagają obszernego zbiornika. Mogą to być gatunki ryb słodkowodnych i żyjących w wodach słonawych. Niektóre z nich mają wygórowane wymagania i nadają się tylko dla doświadczonych akwarystów.

Ryby do dużego akwarium to najczęściej gatunki o pokaźnych rozmiarach, które powinny swobodnie poruszać się w toni wodnej. Niektóre z nich prowadzą samotny tryb życia i należy hodować je pojedynczo lub ewentualnie w parach. Przed zakupem ryb powinniśmy poznać ich wymagania hodowlane. Duży zbiornik jest łatwiejszy w utrzymaniu niż małe akwarium.

Duże akwaria

Ryby do dużego akwarium dobrze jest wybrać przy pomocy doświadczonego akwarysty. Ważne jest, żeby w dużym zbiorniku bytowały ryby zgodnie ze swoimi wymaganiami. W sprzedaży dostępne są różnej wielkości i rozmaitych kształtów akwaria. Mogą mieć one pojemność od kilku do kilkuset litrów.

Do dużych akwariów zaliczane są:

  • Biotopowe, które mogą być zupełnie małe od 20 litrów, ale również ogromne powyżej 500 litrów. W takim zbiorniku hoduje się ryby i rośliny z jednego obszaru. Ryby dobrze się w nim czują, rzadko chorują i zwykle dłużej żyją. Zbiornik taki jest znacznie droższy od dekoracyjnego.
  • Towarzyskie, które przeznaczone są do ryb z różnych regionów świata. W tego rodzaju zbiornikach trzeba zadbać o zbliżoną wielkość hodowanych ryb. Akwarium to nie jest drogie w utrzymaniu pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednie gatunki. Wielkość takiego zbiornika zaczyna się powyżej 50 litrów.
  • Morskie, które przeznaczone jest do chowu i hodowli ryb, a także bezkręgowców słonowodnych. Założenie, wyposażenie i utrzymanie tego typu zbiornika nie jest łatwe. Polecane jest doświadczonym akwarystom. Odpowiednio zaplanowane i prawidłowo utrzymane może być bardzo atrakcyjne i dekoracyjne. Wielkość morskiego akwarium to przeważnie powyżej 100 litrów.

Ryby do dużego akwarium często mają specyficzne wymagania. Duży zbiornik ma kształt prostokąta. Decydując się na założenie akwarium, powinniśmy bardzo dokładnie przemyśleć jego lokalizację w domu. Duże akwarium wymaga stabilnego miejsca i wytrzymałego stropu. Każdy zbiornik powinien być wyposażony w urządzenia techniczne z dostępem do prądu.

Ryby do dużego zbiornika

Ryby do dużego akwarium trzeba umiejętnie wybrać spośród dostępnych w sprzedaży lub nabyć od zaawansowanego akwarysty. Wielkość i kształt akwarium odgrywa istotną rolę w hodowli poszczególnych gatunków ryb. Do priorytetowych parametrów należy zawartość tlenu. Nie wpływa na to głębokość zbiornika, ale w największym stopniu powierzchnia lustra wody.

Wielkość akwarium ma również dominujące znaczenie podczas hodowli gatunków terytorialnych. Akwarium zbyt małe może być przyczyną rybich walk o terytorium. Przerybienie zbiornika jest częstym błędem początkujących akwarystów. Do wybranych rybich okazów, które najlepiej czują się w pokaźnych zbiornikach należą:

Gurami olbrzymi

Ryby do dużego akwarium - Gurami olbrzymi

Gurami olbrzymi z rodziny guriamowatych wymaga obszernego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Ryba ta dorasta do 70 cm. Zbiornik dla jednego osobnika powinien mieć minimalną długość w granicach 180-200 cm z kilkoma kryjówkami. Jest to ryba odporna na nieodpowiednie warunki środowiskowe.

Jest wszystkożerna i nie ma specjalnych wymagań pokarmowych. Można ją karmić małymi rybami i suchą paszą dla ryb. Tarło jest możliwe w warunkach sztucznych. Potomstwem całkowicie opiekuje się samiec. Gurami olbrzymi w domowych warunkach dożywa do 20 lat.

Zbrojnik lamparci

Ryby do dużego akwarium - Zbrojnik lamparci

Zbrojnik lamparci z rodziny zbrojnikowatych wymaga bardzo dużego zbiornika. Ryba ta dorasta do 50 cm długości. Z tego powodu należy przygotować akwarium powyżej 200 cm długości z kilkoma kryjówkami. Tylko w takim zbiorniku można podziwiać jego swobodne ruchy.

Jest to ryba terytorialna, która nie akceptuje inne zbrojniki. Zbrojnikowi lamparciemu należy podawać gotowy pokarm roślinny dla tego gatunku. Jedzenie można również własnoręcznie przyrządzić z mieszanek roślinnych. Nie jest możliwe rozmnażanie zbrojnika lamparciego w warunkach akwariowych.

Zbrojnik czarnopasy

Ryby do dużego akwarium - Zbrojnik czarnopasy

Zbrojnik czarnopasy z rodziny zbrojnikowatych jest gatunkiem terytorialnym. Z tego względu wymaga pokaźnego zbiornika, jak również ze względu na swoje rozmiary. Dorasta do 45 cm długości. W zbiorniku o minimalnej długości 200 cm można trzymać parę zbrojników czarnopasych. Nie jest zagrożeniem dla innych ryb, dlatego może być hodowany w dużych akwariach towarzyskich.

Ryba tego gatunku powinna mieć podawany pokarm roślinny. W jej jadłospisie najlepiej jak znajdą się: gotowane warzywa, bób, a także karmy suche przeznaczone dla glonożerców. Pożywienie musi być tonące. W jego diecie nie może zabraknąć drewna, które błyskawicznie przerabiane jest na wióry. Nie jest to łatwy gatunek do rozmnażania. Zostały odnotowane tylko pojedyncze przypadki dotyczące rozrodu zbrojnika czarnopasego.

Bocja wspaniała

Bocja wspaniała

Bocja wspaniała z rodziny Botidae jest rybą słodkowodną. Dorasta do 30 cm długości. Jest to gatunek towarzyski, który nie może być trzymana pojedynczo ani parami. Przynajmniej od 6 do 8 osobników należy hodować w dużym zbiorniku. Akwarium powinno mieć minimalną długość w granicach 180-240 cm, aby nie doszło do przerybienia. Wskazane są liczne kryjówki w rurkach bambusowych lub ceramicznych, a także pomiędzy skałami.

Pokarm dla tego gatunku powinien być urozmaicony. W jadłospisie nie może zabraknąć drobnych bezkręgowców ani pokarmów roślinnych. Mogą bytować w akwarium towarzyskim wraz z innymi gatunkami, gdyż nie są agresywne. W warunkach sztucznych ich rozmnażanie jest prawie niemożliwe. Bocje wspaniałe są rybami późno dojrzewającymi i jednocześnie długowiecznymi.

Pyszczak nóż

Pyszczak nóż

Pyszczak nóż jest z rodziny pielęgnicowatych. Samce  dorastają do 25 cm, a samice do 15 cm. Ryby te powinny być trzymane w grupie z przewagą samic. Długość minimalnego akwarium powinna wynosić w granicach 150-200 cm z kilkoma kryjówkami i piaszczystym podłożem. Pokarmem tych ryb powinny być głównie ryby i bezkręgowce wodne.

Chętnie spożywają również suchy pokarm. Po stworzeniu odpowiednich warunków ryby te mogą rozmnażać się w akwarium. Przed tarłem samce kopią duże i okrągłe wgłębienie w dnie. Ikra  i młode przez około trzy tygodnie noszone są w jamie gębowej samicy. Samiec nie opiekuje się potomstwem.  


Podsumowując ryby do dużego akwarium są często wymagające pod względem spożywanego pokarmu. Czystą wodę, dobre samopoczucie ryb i wzrost roślin gwarantuje równowaga biologiczna. Można doprowadzić do jej zachwiania, popełniając błędy w urządzeniu i pielęgnacji akwarium. W dużych zbiornikach utrzymanie czystości czy równowagi biologicznej raczej nie jest kłopotliwe.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top