Opieka nad koszatniczką nie jest skomplikowana. Obserwacja pupila i wspólna z nim zabawa przyniesie właścicielowi satysfakcję i dużo radości. Koszatniczka stanie się towarzyszem dnia codziennego i zapełni wolny czas jej opiekunowi.
Opieka nad koszatniczką nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ stworzonko samo potrafi zadbać o swoje futerko. Nie trzeba tego gryzonia czesać ani kąpać. Nie wskazane jest takżenobcinanie pazurków, gdyż koszatniczka ściera je skutecznie biegając po konarach.
Opieka nad koszatniczką jest ciekawym i pełnym niespodzianek zajęciem.
Gryzoń ten jest bardzo żywotnym, ciekawskim i ruchliwym stworzeniem. Proces oswajania nie jest czynnością trudną, ale właściciel tego gryzonia powinien uzbroić się w cierpliwości oraz być stanowczy i konsekwentny. Każdy osobnik wymaga innego czasu oswajania. Koszatniczka oswaja się z właścicielem i nowym miejscem przez kilka dni, a nawet miesięcy.
Rodzaj klatki
Koszatniczka jest bardzo ruchliwym i żywotnym zwierzątkiem, dlatego pomieszczenie, w którym jest trzymana powinno być przystosowane do jej potrzeb. Dobre rozwiązanie stanowi piętrowa i duża klatka z metalowych prętów, ponieważ gryzoń może tam swobodnie biegać i skakać zmieniając poziomy. Klatka powinna zawierać, jak najmniej elementów drewnianych i plastykowych, ponieważ koszatniczka potrafi szybko je przegryźć.
Klatka z metalowymi prętami zapewnia znacznie lepszą wentylację, niż szklane akwarium przykryte od góry metalową siatką, która uniemożliwia stworzeniu ucieczkę.
Poza tym akwarium trudniejsze jest do czyszczenia i koszatniczka może poruszać się w nim tylko na jednym poziomie. W akwarium zwierzątko ma ograniczone możliwości, nie może swobodnie biegać czy skakać.
Na kondycję koszatniczki nie wpływa korzystnie ustawienie klatki bezpośrednio przy grzejnikach, w słońcu czy w przeciągu. Gryzoń ten najlepiej czuje się, gdy temperatura powietrza nie jest za wysoka, nie przekracza 200C. Zwierzątko nie lubi przegrzania, jak również zimnego powietrza.
Klatkę wystarczy czyścić raz w tygodniu lub w zależności od potrzeb i ilości osobników.
Wyposażenie klatki
Dno klatki trzeba wyłożyć specjalnym trocinowym granulatem lub warstwą trocin, które można kupić w sklepie zoologicznym. W klatce powinny zostać umieszczone kawałki papieru toaletowego lub ręcznika kuchennego. Koszatniczka szybko porwie papier, przenosząc go w jedno miejsce w klatce i papier będzie wykorzystany do zabawy lub posłuży za budulec gniazda.
Do klatki dwa lub trzy razy w tygodniu należy wstawić kuwetę z piaskiem, która posłuży koszatniczce do piaskowych kąpieli, uwielbianych przez te zwierzątka. Pojemnik z piaskiem nie powinien być za długo pozostawiony w klatce, ponieważ pupil wykorzysta go do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.
Piasek dla gryzoni dostępny jest w specjalistycznych sklepach.
Klatka powinna być wyposażona w gałęzie i konary, które nie tylko służą do wspinania, ale również wykorzystywane są przez to sympatyczne zwierzątko do ścierania siekaczy, które ciągle rosną. Do tego należy dorzucić garść siana, które posłuży pupilowi za budulec legowiska czy gniazda, a część będzie zjedzona.
Do klatki można również wstawić drewniany czy plastykowy domek, którego pupil szybko przerobi na trociny. Lepszym rozwiązaniem będzie szklane naczynie lub odwrócona doniczka z wyciętym kawałkiem ścianki bocznej. Doskonałym dodatkiem w klatce jest także metalowa karuzela, która jest dostępna w sklepach zoologicznych w rozmiarze dla świnek morskich.
Średnica karuzeli wynosi w granicach 20 – 25 cm.
Tego gatunku gryzoń wspaniale funkcjonuje w towarzystwie drugiego osobnika, dlatego najlepiej kupić dwie koszatniczki lub więcej. Te sympatyczne stworzenia, przypominające wyglądem wiewiórki, dostarczają hodowcy wiele radości. Odpowiednia dieta i warunki bytowe pozwolą pupilowi żyć długo w zdrowiu.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie