5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej dotyczy gryzonia, który na wolności żyje w Afryce. Występuje na terenach od Maroka do Kenii, najczęściej na obszarach afrykańskiej sawanny. Nazywana jest także afrykańską wiewiórką ziemną. Prowadzi ona dzienny styl życia. Bytuje w norach przez siebie wykopanych.
5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej dotyczy sześciu jej podgatunków. Gryzonie te przeważnie żyją w koloniach złożonych z kilku samic i potomstwa. Jest to żywotne zwierzątko, które nie boi się ludzi. Komunikacja afrowiórek pręgowanych pomiędzy swoim gatunkiem polega na przelotnym muśnięciu warg i fantazyjnych uderzeniach ogonem.
Wybrane ciekawostki o afrowiórce afrykańskiej
5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej skierowanych jest do wszystkich miłośników królestwa zwierząt. Jednak w największym stopniu do pasjonatów wiewiórek. Współcześnie ludzie coraz częściej hodują w domu gryzonie. Wiewiórki to przemiłe stworzenia, które mogą w nieść do domu wiele radości.
5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej przybliży nam ich funkcjonowanie w środowisku naturalnym. Styl życia wiewiórek ziemnych, ich umiejętności i wrodzone cechy są bardzo interesujące.
Do wybranych ciekawostek o afrowiórkach pręgowanych należą:
- Wiewiórki ziemne są zwierzętami poligamicznymi. Zarówno samce, jak i samice mają wielu partnerów. Samiec podczas okresu godowego może współżyć z kilkoma samicami i nie bierze udziału w wychowaniu potomstwa.
- Zwierzęta te nie prowadzą nadrzewnego trybu życia. Doskonale funkcjonują w norach z licznymi podziemnymi korytarzami. Można je spotkać na łąkach, terenach skalistych i suchych murawach.
- Dorosłe samce często prowadzą samotny tryb życia, krążąc pomiędzy koloniami. Tworzą również swoje grupy, które mogą liczyć około 20 osobników płci męskiej.
- Młode afrowiórek pręgowanych przychodzą na świat ślepe i nagie. Po pięciu miesiącach od urodzenia osiągają wymiary dorosłego osobnika i są już całkowicie samodzielne.
- Gryzonie te nie są znane ze znoszenia i gromadzenia zapasów żywności, jak robią to inne wiewiórki. Afrowiórka pręgowana regularnie żeruje w dzień żywiąc się: liśćmi, bulwami, korzeniami, ziołami, owocami, jagodami. Jedzenie poszukuje również na pastwiskach i polach uprawnych.
5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej pozwala lepiej poznać ich potrzeby i wymagania. Niecodzienne umiejętności tych zwierząt i ich zachowanie wzbudzają ludzką ciekawość. Afrowiórki pręgowane można podziwiać w ogrodach zoologicznych. Warto nie zapominać, że nie ma obowiązku szczepienia trzymanych w Polsce gryzoni.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]