Żywienie ryb akwariowych nie jest jednakowe dla wszystkich gatunków. Niektóre gatunki spożywają pokarm zwierzęcy, inne preferują roślinny, ale są również takie, które są wszystkożerne. Odpowiednio dobrana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia ryb.
Żywienie ryb akwariowych to jedna z czynności, jaką należy wykonać, żeby mieszkańcom zbiornika zapewnić odpowiednie warunki do życia. Opieka nad akwarium to również utrzymanie w nim czystości, sprawdzanie sprawności urządzeń technicznych, a także zajęcie się roślinami, które znajdują się w akwarium.
Częstotliwość karmienia
Żywienie ryb akwariowych powinno odbywać się o określonych porach. Karmę należy podawać dwa razy w przeciągu dnia, tzn. rano i wieczorem. Pożywienie należy podawać wolno i dokładnie, sprawdzając jednocześnie czy wszystkie osobniki są najedzone. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut.
Wyjątkowo pokarm roślinny można pozostawić w zbiorniku na nie więcej, niż dwa dni.
Rodzaj rybiego pyska
Żywienie ryb akwariowych odbywa się w zależności od położenia rybiego pyska. Ryby w zależności od gatunku mają różnie ukształtowane pyski, co ma znaczenie z zajmowanym przez nie piętrem w akwarium.
Wyróżnia się trzy rodzaje rybich pysków:
- Położenie górne pyska, co sprawia, że najlepiej zdobywają pokarm na powierzchni wody czy ponad nią. Z takim położeniem pyska ryba może polować na różne owady.
- Położenie pyska końcowe pozwala rybom żyć w środkowym piętrze zbiornika. Ułatwia to rybom zjadanie w koło nich znajdującego się pokarmu.
- Pysk skierowany ku dołowi, pozwala rybom żerować w dolnej części akwarium. Szukają pożywienia wśród roślin lub na dnie zbiornika.
Suche pożywienie
Żywienie ryb akwariowych wiąże się przede wszystkim z podawaniem suchego pokarmu, który przeważnie zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla rybich przyjaciół. Na rynku dostępne są różne rodzaje suchej karmy z przeznaczeniem dla danego gatunku.
Należy zwracać uwagę na datę przydatności do spożycia.
Karma w płatkach doskonale nadaje się dla ryb żerujących przy powierzchni wody, ponieważ przez dłuższy czas utrzymuje się na jej powierzchni. Natomiast karma w tabletkach przeznaczona jest dla ryb zamieszkujących środkowe, jak również dolne piętro akwarium.
Karma w tabletkach szybko opada na dno.
Karmę w tabletkach można przytwierdzić do wewnętrznej szyby zbiornika, co będzie pokarmem dla ryb zajmujących środkowe piętro. W sklepach akwarystycznych dostępna jest również karma sprasowana, w formie brykietów lub pałeczek z przeznaczeniem dla ryb dużych rozmiarów, zamieszkujących czka wodne.
Pokarm roślinny i mrożony
Żywienie ryb akwariowych nie polega tylko na podawaniu gotowego pokarmu. Rybom z rodziny zbrojnikowatych i pielęgnicowatych można podawać świeże warzywa. Nasi podopieczni uwielbiają sparzony wrzątkiem: zielony groszek, sałatę, szpinak, kawałek ziemniaka czy ogórka. Dla ryb takie porcje warzyw są prawdziwym przysmakiem.
Ponadto od czasu do czasu wskazana jest dieta wegetariańska.
Dla ryb w sklepach akwarystycznych dostępny jest pokarm mrożony, który jest pożywieniem pełnowartościowym. Mrożenie nie powoduje utraty substancji odżywczych, jeżeli karma nie będzie częściowo rozmrażana podczas zakupów. W formie mrożonej można kupić pokarm zwierzęcy, np. larwy owadów, mięso ryb i małży czy różne robaki. Pokarm należy rozmrażać dopiero przed podaniem, najlepiej w małej ilości wody akwariowej.
Żywa karma
Wszystkie ryby akwariowe, które są mięsożerne uwielbiają żywy pokarm. Żywa karma dostępna jest w sklepach akwarystycznych, ale można ją również hodować samodzielnie lub łowić w naturze. Do hodowli karmy wystarczy zbiornik, którego należy umieścić w ogrodzie. Do tego można przeznaczyć beczkę z deszczówką. W takim przypadku warto jest do wody dodawać małe ilości substancji odżywczych.
Ryby akwariowe mogą być karmione rozmaitym pokarmem żywym.
Na żywą karmę najlepiej nadają się:
- Rureczniki, które odznaczają się wysoką zawartością tłuszczu i białka. Nie należy podawać je rybom zbyt często.
- Muszki owocówki, które najbardziej nadają się dla ryb żerujących przy powierzchni wody. Muszki bez problemu można wyhodować samodzielnie.
- Czerwone larwy ochotki, które są bardzo lubiane przez gatunki ozdobne. Larwy te w płaskim pojemniku z zimną wodą można utrzymać przy życiu przez pewien czas.
- Skorupiaki planktonowe, gdzie najpopularniejsze są oczliki rozwielitki. Jest to przysmak wielu ryb ozdobnych. Mięso skorupiaków planktonowych zawiera dużo substancji balastowych.
- Wodzeń czyli szklarka jest wspaniałą karmą dla ryb i można ją przechowywać w wiadrze z zimna wodą.
Żywienie ryb akwariowych nie powinno stwarzać problemów. Należy jednak pamiętać, że ryby żerują nocą i trzeba karmić je o zmierzchu, dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Obserwacja żywych organizmów w akwarium jest bardzo interesującym zajęciem spędzania wolnego czasu. Ryby swoim pięknym wyglądem i rozmaitym zachowaniem podziwiane są przez duże grono ludzi i nie tylko przez samych pasjonatów akwarystyki.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]