GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie tapira amerykańskiego
Żywienie i zdrowie tapira amerykańskiego

Żywienie i zdrowie tapira amerykańskiego

Żywienie i zdrowie tapira amerykańskiego wpływają na jego funkcjonowanie w naturze i w niewoli. Ten wspaniały ssak wyróżnia się nie tylko swoim wyglądem, ale również zachowaniem. Młode osobniki to bardzo urocze stworzenia. Tapiry amerykańskie są mieszkańcami ogrodów zoologicznych i występują również w rezerwatach.

Żywienie i zdrowie tapira amerykańskiego to czynniki wpływające na rozwój i rozmnażanie tych zwierząt. W środowisku naturalnym ssaki te same potrafią zadbać o swój posiłek, żerując głównie nocą. W dzień ukrywają się przed drapieżnikami wśród gęstej roślinności. Tapiry są bardzo żarłoczne, ale pokarm nie jest przez nie w całości dokładnie trawiony.  

Jadłospis tapira amerykańskiego

Żywienie i zdrowie tapira amerykańskiego wpływają na jego aktywność i samopoczucie. Przekładają się również na jego wygląd i zachowanie. Tapiry należą do zwierząt roślinożernych i mają dość urozmaiconą dietę, która związana jest z dostępnością roślinności w jego naturalnym środowisku.  

Podstawowy skład diety tapira amerykańskiego:

  • Liście. Zarówno młodych, soczystych liści drzew i krzewów, jak i starszych, twardszych. Tapiry przeszukują roślinność w poszukiwaniu wybranych ich części.
  • Pędy. Młode pędy roślin są chętnie spożywane przez tapiry, zwłaszcza w porze suchej, kiedy inne pokarmy są mniej dostępne.
  • Owoce z roślin pastewnych. Tapiry uwielbiają owoce, które stanowią dla nich ważne źródło energii. Zjadają zarówno owoce leżące na ziemi, jak i wiszą na drzewach, które bogate są w składniki odżywcze. Preferują huito czyli Genipa american, które rodzą duże owoce podobne do jagód, mobiny czyli Spondias mombin, dające owoce podobne do dużych śliwek, a także owoce palmy moriche – Mauritia flexuosa, które są często przez tapiry wybierane. Owoce stanowią średnio 33% diety tych zwierząt, a duże ich ilości zaspokajają zapotrzebowanie energetyczne tapirów.
  • Korzenie. Tapiry używają swojej trąby do wykopywania korzeni, które stanowią wartościowe uzupełnienie diety.
  • Rośliny wodne. Niejednokrotnie żerują w pobliżu zbiorników wodnych, zjadając znajdujące się tam rośliny.

Tapiry jako również zwierzęta owocożerne rozsiewają nasiona wielu drzew owocowych w całym ich zasięgu geograficznym. Ich układ trawienny pozostawia  zwykle spożyte nasiona w stanie nienaruszonym, jak to ma miejsce w przypadku palmy assai czyli Euterpe aleracea. Neotropikalne tapiry są nośnikami dużych nasion, o średnicy większej niż 2 cm.

Na dietę tapirów amerykańskich ma wpływ środowisko, w którym żyją, pora roku i dostępność pokarmu. Dobrze rozwinięty słuch i węch pomaga im w odnajdywaniu pożywienia. W porze deszczowej, gdy obfituje roślinność, tapiry mają większy wybór pokarmów. W porze suchej muszą szukać bardziej pożywnych części roślin, takich jak korzenie.

Tapir amerykański

Choroby tapirów

Żywienie i zdrowie tapira amerykańskiego wpływają na jego tryb życia. Zróżnicowany pokarm i czyste środowisko zminimalizuje choroby tych zwierząt. Tapiry są raczej odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i różne schorzenia, ale na niektóre mogą być podatne. Choroby mają negatywny wpływ na zdrowie i przeżywalność zwierząt.

Znane choroby tapirów amerykańskich:

  • Choroby wirusowe. Wirusy również mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia tapirów. Niektóre wirusy mogą powodować choroby układu oddechowego, nerwowego lub pokarmowego.
  • Schorzenia bakteryjne. Bakterie mogą wywoływać różne infekcje u tapirów, takie jak zapalenie płuc, zapalenie stawów czy choroby skóry.
  • Problemy związane z dietą. Zła dieta, uboga w składniki odżywcze, może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak niedożywienie, choroby metaboliczne czy problemy z układem pokarmowym.
  • Pasożyty zewnętrzne. Tapiry są żywicielami kilku gatunków kleszczy. Natomiast roztocza powodują u nich niekiedy świerzb skórny.
  • Pasożyty wewnętrzne. Tapiry mogą być zarażone różnymi rodzajami pasożytów wewnętrznych, takich jak nicienie, tasiemce czy pierwotniaki orzęsione. Pasożyty mogą powodować osłabienie organizmu, anemię i inne poważne problemy zdrowotne.
  • Urazy. Tapiry mogą doznać różnych urazów w wyniku wypadków, takich jak kolizje z pojazdami, upadki lub ataki innych zwierząt.

Przyczyny chorób

Żywienie i zdrowie tapira amerykańskiego uzależnione są od wielu czynników. Zmiany w składzie gatunkowym lasów, zanieczyszczone środowisko czy fragmentacja siedlisk, mogą negatywnie wpływać na liczebność populacji tych ślicznych gryzoni. Największym zagrożeniem dla tych zwierząt jest człowiek, który poluje na tapiry z powodu mięsa i skór.

Zagrożenia tapirów związane z działalnością człowieka:

  • Zmiany w środowisku naturalnym. Wylesianie, fragmentacja siedlisk i zmiany klimatyczne mogą prowadzić do zmniejszenia dostępności pokarmu i zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób.
  • Zanieczyszczone środowisko. Zanieczyszczenie wód i gleby substancjami toksycznymi może negatywnie wpływać na zdrowie tapirów.

Ochrona zdrowia tapirów jest niezwykle ważna dla zachowania tych zwierząt w naturze. Bardzo ważny jest monitoring zdrowotny populacji tapirów, zapobieganie chorobom i leczenie chorych zwierząt. W przypadku wykrycia choroby należy podjąć odpowiednie leczenie tapira. Najczęściej chorują w wyniku kontakt z dzikimi zwierzętami, przenoszącymi różne zarazki.

Żywienie i zdrowie tapira amerykańskiego wpływają na jego dobrostan. Jest to gatunek chroniony, któremu na niektórych terenach grozi wyginięcie. W Kolumbii i Wenezueli pozostało niewiele tapirów. Jednak największym dla nich zagrożeniem jest człowiek. Poza tym czyhają na nie drapieżniki i giną w wyniku wypadków drogowych.

Scroll to Top