GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie ostronosa rudego
Żywienie i zdrowie ostronosa rudego

Żywienie i zdrowie ostronosa rudego

Żywienie i zdrowie ostronosa rudego to ważne aspekty w funkcjonowaniu tych zwierząt na wolności i w niewoli. Należy stworzyć im odpowiednie warunki bytowania. Powinny być one zbliżone do ich życia w środowisku naturalnym. Ostronosom należy podawać świeży pokarm, żeby posiadały dobrą kondycję i nie chorowały.

Żywienie i zdrowie ostronosa rudego wpływają na jego prawidłowy rozwój. Chore zwierzęta rozpoznaje się po ich wyglądzie i zachowaniu. Ostronosów nie należy leczyć samodzielnie, ani podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Prawidłowo żywione i trzymane w odpowiednich warunkach będą zdrowe i żywotne. Zwierzęta te mają swoich zwolenników na całej naszej planecie.

Catering ostronosów

Żywienie i zdrowie ostronosa rudego przekładają się na jego wygląd, samopoczucie i zachowanie. Dla każdego pasjonata tych ssaków największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiednio zbilansowanego pożywienia. Ostronosy rude pomimo, że należą do drapieżników są zwierzętami wszystkożernymi.

Spożywają pokarm pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz drobne kręgowce i bezkręgowce. Konsumowanie pokarmu ułatwiają im zęby, które przystosowane są do rozdrabniania  pokarmu. W środowisku naturalnym zjadają różnorodne posiłki. Polują również na małe ssaki i ptaki. Pożywienie zdobywają na drzewach i ziemi.

Ostronos rudy w naturze żywi się bezkręgowcami, owadami i drobnymi kręgowcami. Dietę swoją uzupełnia jajami jaszczurek i żółwi oraz dojrzałymi owocami. Swoje ulubione smakołyki wygrzebuje przednimi łapami z ziemi. W żerowaniu pomaga mu również jego długi pysk, którym przeszukuje ściółkę leśną. Pożywienia szuka także w dziuplach spróchniałych drzew.

Zwierzęta te chętnie jedzą kurze jaja, świerszcze i skorupiaki, które należy zapewnić im w domowych warunkach i w ogrodach zoologicznych. Ostronosy rude nie pogardzą również mięczakami i warzywami. Można też podawać suchą karmę, którą spożywają psy. Jednak żadne gotowe karmy komercyjne nie zastąpią przyrządzonego świeżego posiłku.

Zdrowie ostronosów

Żywienie i zdrowie ostronosa rudego w niewoli zależy od ich opiekunów zarówno w domowych hodowlach, jak i w ogrodach zoologicznych. Ostronos mający pełnowartościową dietę i właściwą opiekę nie będzie częstym pacjentem w lecznicy dla zwierząt. Chorego ostronosa najlepiej zabrać do weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu zwierząt egzotycznych.

Żywienie i zdrowie ostronosa rudego to zapobieganie schorzeniom i po ich zdiagnozowaniu leczenie chorego zwierzęcia. Ostronosy mogą zapadać na podobne choroby, które atakują psy czy koty. Oprócz chorób, które atakują ostronosy, istnieją także błędy w utrzymaniu tych zwierząt z rodziny szopowatych.

Jednak najbardziej niebezpieczne dla ostronosów rudych są:

  • Wścieklizna, która jest chorobą kończącą się śmiercią i nie podlega leczeniu.
  • Nosówka, która jestbardzo zaraźliwa i szerzy siępoprzez bezpośredni kontakt.
  • Pasożyty, które mogą atakować skórę i narządy wewnętrzne.
  • Leptospiroza spotykana najczęściej w ciepłej porze roku.
  • Parwowiroza,  która atakuje przede wszystkim przewód pokarmowy.
  • Wirusy atakujące narządy wewnętrzne i skórę zwierzęcia.

Żywienie i zdrowie ostronosa rudego wymaga od jego opiekuna obserwacji zwierzęcia. W razie pojawienia się niepokojących objawów chorobowych należy, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Jest to konieczne w przypadku, gdy podopieczny oprócz przyspieszonego oddechu ma gorączkę.

Żywienie i zdrowie ostronosa rudego

Potrzebne szczepienia

Żywienie i zdrowie ostronosa rudego to zapobieganie groźnym chorobom poprzez szczepienie zwierząt. Ostronosa rudego w niewoli należy szczepić przeciwko wściekliźnie i nosówce nie wcześniej niż w 8 tygodniu życia. Natomiast pierwsze szczepienie przeciw leptospirozie w wieku 12-14 tygodni życia zwierzęcia. Szczepienia powinny zostać powtórzone co roku.

Dobrym rozwiązaniem jest produkcja jednej szczepionki przeciwko kilku chorobom, co zmniejszy liczbę szczepień. Tym samym zostanie zminimalizowana liczba wizyt, stresujących dla każdego zwierzęcia. Szczepionki mogą być podawane ostronosom w formie zastrzyków, jak również kropli do nosa. Dokonuje tego lekarz weterynarii.

Żywienie i zdrowie ostronosa rudego wpływają na ich dobrostan i długość życia. Ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania ostronosa. Oznaką dobrego żywienia zwierzęcia jest jego aktywny tryb życia. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wagi i wyglądu zewnętrznego ostronosa rudego.

Scroll to Top