GeoZoo » Ptak » ŻYWIENIE I ZDROWIE KANARKÓW
Żywienie i zdrowie kanarków

ŻYWIENIE I ZDROWIE KANARKÓW

Żywienie i zdrowie kanarków to podstawa prawidłowego rozwoju ptaków, które posiadają wrażliwe żołądki i mogą źle reagować na nieświeży pokarm. Kanarki racjonalnie żywione i trzymane w czystych, przestronnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach nie chorują często.

Żywienie i zdrowie kanarków przekłada się na długość życia tych pięknie śpiewających ptaków. Należy pamiętać, że zdrowe kanarki zawsze śpią na jednej nodze, natomiast druga wraz z głową schowana jest w pióra. Śpiące wyglądają z przodu, jak puszyste kulki. Kanarki są ptakami śpiewającymi, szczególnie doniosły głos mają odmiany kolorowe, a inne śpiewają bardziej melodyjnie. Wszystkie samce śpiewają, tylko w innej  tonacji.  

Żywienie

Żywienie i zdrowie  kanarków ma wpływ na wspaniały śpiew tych miłych ptaszków. Żywienie nie stawia problemów tym bardziej, że w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby kanarków śpiewających i kolorowych. Reguły karmienia kanarków wielokrotnie zmieniano wraz z rozwojem ich hodowli.

W dzisiejszych czasach podstawą żywienia kanarków jest ziarno.

Typowa mieszanka dla tych ptaków to:

  • rzepik w 30%,
  • kanar w 30%,
  • owsik w 18%,
  • proso, konopie i siemię lniane oraz słonecznik w czarnej odmianie, gdzie każde w 5%,
  • mak w 2%.

Można również dodawać w 20 % murzynek, w miejsce rzepiku, który przez hodowców uważany jest za podstawowe ziarno dla kanarków śpiewających. Pokarm można wzbogacić składnikami mineralnymi, mieszając 20 g oleju słonecznikowego z kilogramem ziarna i posypać 10 g Roboranu H, który zawiera cenne witaminy dla zdrowia tych ptaków. Ziarno powinno być czyste, wole od kurzu i innych zanieczyszczeń. Wielu hodowców samodzielnie sporządza mieszanki dla kanarków.

Urozmaiceniem diety są nasiona i listki roślin dziko rosnących. Jest to np. gwiazdnica pospolita, babka zwyczajna i lancetowata, lebioda, mniszek lekarski czy krwawnik i tasznik pospolity. Ziarna można podawać namoczone lub skiełkowane, co dodatkowo zwiększa ich walory smakowe.

Pokarm jajeczny

W żywieniu tych skrzydlaków niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką lub kaszą kukurydzianą oraz drobno startą marchewką i jabłkiem.

Do mieszanki można dodać tranu w ilości od 18 do 20 kropli. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka.

W przypadku, gdy ptaki otrzymują dużo zieleniny, to wówczas jajko można podawać wyłącznie ze skorupką bez tranu i innych dodatków. Pokarm jajeczny dorosłym osobnikom wystarczy podawać raz lub dwa razy w tygodniu, częściej w okresie pierzenia.

Kanarki

Owoce i warzywa

W środowisku naturalnym kanarki uwielbiają dojrzałe figi, które można zastąpić innymi owocami bogatymi w cukry i witaminy. Słodkie i dojrzałe owoce są dodatkiem pokarmowym, w których znajdują się potrzebne składniki mineralne dla zdrowia ptaków. Figi można zastąpić jabłkami, gruszkami, winogronem, bananem czy morelami, które bogate są w karoten podobnie, jak słodka papryka czy marchew. Ptaki lubią również ogórki i pomidory.

Kanarki czerwone powinny otrzymywać pokarm bogaty w karoten.

W przeciwnym przypadku ich kolor blednie po każdym pierzeniu. Dodatek barwników jest skuteczny podczas wzrostu piór. Natomiast typowe kanarki śpiewające nie należy żywić tak urozmaiconą dietą, jak w przypadku kanarków kolorowych.

Zielenina i dodatki mineralne

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Ulubioną zieleniną kanarków są liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego, który rośnie w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia.

Ptaki te chętnie również jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty i liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać ptakom liście koniczyny, białej kapusty, cykorii czy pietruszki. Podawanie zieleniny ważną rolę odgrywa zwłaszcza w okresie wyrastania kanarkom nowych piór.

Kanarki powinny mieć regularne podawane dodatki mineralne.

Doskonałym rozwiązaniem są drobno zmielone skorupki kurzych jaj. Wapń jest szczególnie potrzebny w okresie rozmnażania. Natomiast do prawidłowego trawienia niezbędne  są ziarna piasku, z których ptaki same wybierają odpowiednie kamyczki wspomagające rozcierane pokarmu w żołądku. W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe kostki wapienne. 

Zdrowy kanarek posiada różową skórę i dobrze wykształcone mięśnie mostka, a podbrzusze lekko wklęsłe. Wypukłe podbrzusze występuje tylko u samic w okresie lęgowym. O schorzeniu wątroby może świadczyć skóra o zabarwieniu żółtym.

Zdrowy kanarek ma prawie niezauważalny oddech i pióra jego są błyszczące i dokładnie przylegające do ciała.

Żywienie i zdrowie kanarków ma wpływ na wygląd i zachowanie ptaków. Menu kanarków powinno być prawidłowo ułożone i składać się z czterech rodzajów karmy: ziarna, pokarmu jajecznego, owoców i warzyw oraz zieleniny. Te składniki zapewniają prawidłowy rozwój ptaków wraz ze świeżą wodą i zachowaniem warunków higienicznych w klatce. Nie trzeba również zapominać o właściwym otoczeniu, które powinno być pozbawione głośnych hałasów.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top