Żywienie i zdrowie gurami księżycowego wpływa na dobrostan tych atrakcyjnych rybich okazów. Dieta mieszkańców świata podwodnego powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Zdrowe gurami księżycowe jest bardzo szybkie i ruchliwe. Gatunek ten nie sprawia problemu pod względem żywieniowym.
Żywienie i zdrowie gurami księżycowego przekłada się na jego wygląd zewnętrzny i zachowanie. Na dobrą kondycję ryb i ich rozmnażanie duży wpływ oprócz pokarmu, ma prawidłowo urządzone akwarium. Profilaktycznie warto jest sprawdzać stan zbiornika oraz wygląd i zachowanie ryb, nawet dwa razy dziennie.
W dużych zbiornikach łatwiej jest utrzymać równowagę biologiczną niż w małych. Odpowiednie stężenie tlenu w wodzie ma duże znaczenia dla samopoczucia ryb i egzystencji roślin. Ponadto tlen ogranicza rozwój niektórych bakterii chorobotwórczych. Nowo nabyte ryby i rośliny powinny zostać poddane kwarantannie.
Rybi catering
Żywienie i zdrowie gurami księżycowego to podstawa jego prawidłowego rozwoju i dobrej kondycji. Niewłaściwy pokarm może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci ryb. Posiłek dla ryb powinien być zbliżony do życia tych zwierząt w środowisku naturalnym. Pokarm dla gurami księżycowego nie powinien być zbyt duży, ze względu na jego mały otwór gębowy.
Zwierzęta te są wszystkożerne. W naturze spożywają drobne bezkręgowce, zooplankton czy owady. W przypadku utrzymywania ryb w niewoli należy zadbać o odpowiedni pokarm i sposób jego podawania.
Zalecane jest podawanie żywego i suchego pokarmu również w płatkach i granulatach oraz karmy roślinnej.
Dobrze jest również podawać mrożony pokarm. Doskonale do tego nadają się rozwielitki albo muchówki. Najważniejsze, żeby pożywienie było różnorodne. W swym składzie pokarm powinien zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Natomiast narybek można karmić pożywieniem w formie pyłu albo w płynie.
Dobrze jest również gurami księżycowemu podawać inny pokarm, który wprowadzi większe urozmaicenie w rybim cateringu. Do tej grupy zaliczone są wszelkie pokarmy, mające znaczenie w wyżywieniu ryb jako pokarm: podstawowy, uzupełniający oraz przeznaczony do wychowania narybku. Można w ten sposób tworzyć mieszaniny o różnych proporcjach.
Biorąc pod uwagę potrzeby gurami księżycowego do tego rodzaju pożywienia zaliczono:
- Lane ciasto, które należy podawać w małych ilościach. Najlepsze efekty osiąga się karmiąc nim narybek na przemian z innym pokarmem. Najlepiej sporządzić je samodzielnie.
- Serca wołowe i drobiowe, które są jednymi z najlepszych pokarmów, jeżeli podawany jest umiarkowanie. Nie można traktować jako jedynego posiłku. Jest to podstawowy pokarm dla dorosłych i młodych osobników.
- Żółtko jaja kurzego jest pokarmem uzupełniającym. Jest to świetny pokarm dla narybku, jeżeli podajemy go w małych ilościach. Po ugotowaniu kurzego jaja, należy kawałek żółtka rozpuścić w wodzie do formy pylistej. Zawiesinę podaje się do spożycia po wpuszczeniu kilku kropli do wody. W większej ilości może spowodować psucie się wody.
- Liście sałaty i szpinaku, które są pokarmem uzupełniającym ryb. Przed podaniem należy sparzyć je wrzącą wodą.
Metody podawania pokarmu
Żywienie i zdrowie gurami księżycowego przekłada się na jego prawidłowe funkcjonowanie w podwodnym świecie. Karmienie ryb powinno odbywać się o określonych porach. Najlepiej dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem.
Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut. Jedynie pokarm roślinny można pozostawić w zbiorniku do dwóch dni. Pokarm mrożony trzeba rozmrażać bezpośrednio przed podaniem w małej ilości wody akwariowej.
Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Porcjami takiego pożywienia gurami księżycowe nie gardzi. Posiłek dla rybich okazów powinien zawierać pełnowartościowy skład.
Choroby ryb labiryntowych
Żywienie i zdrowie gurami księżycowego to ważne aspekty w życiu tego rybiego taksonu. Chore osobniki należy odizolować od pozostałych ryb i skutecznie leczyć. Prawie każdy gatunek wykazuje wrażliwość na konkretną chorobę. Panuje zasada, że ryby pochodzące z odłowu należy trzymać oddzielnie. Jedną z ryb labiryntowych jest gurami księżycowe.
W każdym, nawet najlepiej utrzymanym akwarium istnieje możliwość pojawienia się chorób. Przede wszystkim bagatelizowanie chorób i odstąpienie od leczenia rybich pacjentów powoduje duże straty w hodowli. Wina często leży po stronie akwarysty. Każdy zaangażowany opiekun powinien poświęcać każdego dnia trochę czasu swym podopiecznym.
Do znanych schorzeń ryb labiryntowych należy zaliczyć:
- Przeziębienie, czyli za niska temperatura wody dla wymagań gurami księżycowego. Objawy to brak apetytu, częściowy zanik ubarwienia i stulenie płetw. Przeziębione ryby pływają apatycznie i chwiejnie. Należy stopniowo podnieść temperaturę wody do wymagań gatunkowych ryb.
- Choroby związane z błędami żywieniowymi popełnianymi przez opiekunów ryb. Są one najczęściej spotykanymi przyczynami pośrednimi pojawienia się różnych schorzeń. Do często spotykanych chorób związanych ze złym karmieniem ryb należą:
- Otłuszczenie narządów wewnętrznych, głównie wątroby u starszych ryb. Otrzymują one zwykle nadmierną ilość pokarmu, który jest mało urozmaicony. Czasami skutkiem ubocznym tej choroby jest bezpłodność. Rozwój tego schorzenia przebiega zwykle bezobjawowo. Sygnałami tej choroby mogą być: wzdęcia brzuszne bądź przekrwienie gałek ocznych.
- Zapalenie przewodu pokarmowego, którego przyczyną jest podawanie wyłącznie suchej karmy albo tylko jednego rodzaju pokarmu. Może nastąpić uszkodzenie ścianek przewodu pokarmowego, jeżeli ryba będzie otrzymywała nadmierną ilość białka. Chorobę może wywołać również niedostatecznie oczyszczony pokarm pochodzący z ziemi. Objawy to obrzęk przedniej części ciała, blednięcie ubarwienia, zaczerwienienie okolic odbytu i ciągniecie się za rybą białawego śluzu z otworu odbytowego.
- Choroby wirusowe i bakteryjne. Jedną z dobrzerozpoznanych chorób wirusowych jest limmfocystoza, która objawia się zmianami nowotworowymi na zewnątrz rybiego ciała. Widoczne są narośla lub białawe guzki. Innymi chorobami bakteryjnymi są:
- Mykobakterioza, którą wywołują różne patogenne bakterie, jeżeli hodowla ryb nie jest właściwie prowadzona. Choroba może rozwijać się od 2 tygodni do 4 miesięcy. Objawy to: apatia, wychudzenie, postrzępione płetwy oraz utrata apetytu i barw. W późniejszym okresie występuje wyraźne zapadanie brzucha.
- Fleksibakterioza, która jest chorobą powłok zewnętrznych, jamy gębowej, skrzeli, a także narządów wewnętrznych. Jest to choroba bakteryjna. Najczęściej bakterie przenoszone są przez chore osobniki. Objawy przeważnie pojawiają się po przeniesieniu ryb do świeżej wody lub po transporcie.
- Wrzodzienica czyli choroba wrzodowa, którą wywołują różne bakterie. Niektóre z nich najlepiej rozwijają się w temperaturze 28oC.
- Choroby grzybicze, do których należy pleśniawka, pleśnienie ikry i bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiofonoza, która występuje rzadko. Powodem pleśniawki jest zbyt niska temperatura dla hodowanych w akwarium ryb.
- Choroby pasożytnicze, do których zaliczane są:
- Choroba welwetowa, która spowodowana jest przez wiciowce, atakujące przeważnie skórę zarażonej ryby i nabłonek listków skrzelowych. Choroba jest najbardziej niebezpieczna dla narybku i podrostków. U dorosłych osobników schorzenie może być ostre lub przewlekłe.
- Gyrodaktyloza i daktylogyroza, które są chorobami wywołanymi przez pasożyty atakujące skórę ryb i skrzela. Przyczyną gyrodaktylozy jest żyworodny płaziniec, natomiast daktylogyrozy jajorodne przywry. Prawidłowe zdiagnozowanie tych dwóch chorób możliwe jest tylko poprzez pobranie wycinka z chorych miejsc i obejrzenie ich pod mikroskopem.
- Choroba neonowa czyli Plistoforoza. Choroba spowodowana jest pasożytami przenoszonymi przez zainfekowane ryby i ich odchody. Zarażenie następuje przez układ pokarmowy. Zakażone ryby powinny być odseparowane od pozostałych. Choroba ta powoduje śnięcie ryb i uznawana jest za nieuleczalną.
- Ospa rybia czyli kulorzęsek, wywołany przez orzęska, który najczęściej umiejscawia się w skrzelach i skórze. Odżywia się komórkami. Po przebyciu ospy ryby nabywają na nią odporność, która ulega osłabieniu przez stres.
- Spironukleoza, którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy ryb. Pasożyty są przyczyną zapalenia i owrzodzenia jelita, a także atakują narządy wewnętrzne ryb.
- Kapilarioza czyli choroba przewodu pokarmowego ryb, wywołaną przez jajorodne nicienie.
Podsumowując żywienie i zdrowie gurami księżycowego w warunkach akwariowych przekłada się na długość życia ryb. Zróżnicowany pokarm wraz z higienicznymi warunkami zapewnią rybom zdrowie i witalność. Żadnym zwierzętom nie wolno podawać lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Akwarystyka to ciekawe hobby, gdzie można obserwować zachowanie rybich gatunków.