GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie dudka
Żywienie i zdrowie dudka

Żywienie i zdrowie dudka

Żywienie i zdrowie dudka dotyczy ptaków, żyjących na wolności i w ogrodach zoologicznych. Rodzina dudków obejmuje jeden współcześnie żyjący gatunek, którym jest dudek zwyczajny. Ptaki te zamieszkują tereny Europy, Afryki i Azji.

Żywienie i zdrowie dudka ma wpływ na jego rozwój i kondycję. Ptaki te można spotkać w środowisku naturalnym. Przylatują do Polski w połowie kwietnia. Większość swojego życia spędzają w krajach tropikalnych. Zwierzęta te są ciepłolubne i wędrowne. Najczęściej ich siedliskiem są stare rozległe sady, a także lasy liściaste i mieszane.

Dieta naturalna

Żywienie i zdrowie dudka ma duży wpływ na jego funkcjonowanie w naturze i w niewoli. Przekłada się również na wygląd i zachowanie. Dudki żerują często parami wraz z dziećmi. Grzebią w glebie swoim długim i zakrzywionym dziobem. Szukają tam smakowitego kąska. Sporadycznie łapią swoją zdobycz w locie.  

W środowisku naturalnym głównym pokarmem dudków są:

  • duże owady i ich larwy, takie jak motyle, szarańczaki czy chrząszcze,
  • mięczaki – ślimaki,
  • pierścienice – dżdżownice,
  • płazy – żaby,
  • gady – jaszczurki.

Poczwarki wyciągają długim dziobem z odchodów bydła i z ziemi. Schwytany przez dudka owad jest miażdżony dziobem. W okresie lęgowym ptaki te zdobywają pokarm w zasięgu 2 km od gniazda. Pisklęta karmione są pokarmem gromadzonym w rodzicach dziobie.

Żywienie i zdrowie dudka

Dudki w ogrodach zoologicznych

Żywienie i zdrowie dudka zależy od personelu, który zatrudniony jest w ogrodach zoologicznych. Podawanie posiłku o stałych porach jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania dudków zwyczajnych. Pracownicy ZOO są pod tym względem odpowiednio przeszkoleni.

W ogrodzie zoologicznym oprócz jedzenia i wody zwierzęta mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia. Opiekunowie nie oswajają zwierząt, zajmują się nimi na dystans. Pracownicy ZOO karmią zwierzęta i zapewniają im opiekę.

W ogrodach zoologicznych dudki przebywają w ptaszarni, gdzie stworzone mają warunki na podobieństwo ich naturalnego środowiska. Ptaki te mają postawione liczne budki lęgowe, z których bez problemu korzystają. Gniazdowanie dudków jest regularnie kontrolowane. Tam przychodzą na świat pisklęta.

Wykwalifikowana kadra w ogrodach zoologicznych musi zadbać o czystość pomieszczeń, a także o kwestie administracyjne i techniczne. Dudki w naturze narażone są na wiele niebezpieczeństw ze strony zwierząt drapieżnych i człowieka. Rodzina dudków w Polsce zagrożona jest wyginięciem.

Podsumowując żywienie i zdrowie dudka przekłada się na długość jego życia i prawidłowy rozwój potomstwa. Okaleczony czy chory osobnik powinien być leczony w domowych warunkach. Po odzyskaniu zdrowia zwierzęta te powinny powrócić do swojego naturalnego środowiska. Niekiedy ptaki te żyjące na wolności bez ludzkiego wsparcia mogą nie przeżyć.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top