GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie bobrokształtnych
Żywienie i zdrowie bobrokształtnych

Żywienie i zdrowie bobrokształtnych

Żywienie i zdrowie bobrokształtnych przekłada się na ich wygląd i zachowanie. Zwierzęta te w środowisku naturalnym występują w Eurazji i Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Bobrokształtne można również podziwiać w ogrodach zoologicznych.

Żywienie i zdrowie bobrokształtnych wpływa na ich funkcjonowanie w naturze i niewoli. Należą do nich gatunki małe, średnie i duże. Bobrokształtne obejmują trzy rodziny: bobrowate, gofferowate i karłomyszowate. Zwierzęta te posiadają nieustannie rosnące siekacze, które muszą ścierać. Bobrokształtne z rzędu gryzoni żerują zwykle nocą.

Bobrokształtne różnią się między sobą wyglądem i stylem życia. Bobrowate są zwierzętami ziemnowodnymi. Gofferowate posiadają worki policzkowe do przenoszenia pokarmu i prowadzą podziemny styl życia. Natomiast karłomyszowate posiadają torby po bokach głowy do przenoszenia pożywienia i mieszkają w wykopanych przez siebie norach.

Catering bobrokształtnych

Żywienie i zdrowie bobrokształtnych wpływa na ich funkcjonowanie. Przekłada się także na rozwój i stan zdrowia potomstwa. Zwierzęta żyjące na wolności same muszą zadbać o siebie i swoje pożywienie. Bobrokształtne są gryzoniami roślinożernymi. Catering tych zwierząt jest urozmaicony. Często żerują na polach uprawnych.

W naturze odżywiają się rozmaitą roślinnością w zależności od potrzeb gatunkowych. W skład ich jadłospisu wchodzą: liście roślin, bulwy, korzonki i uprawy rolnicze. Bobrowate spożywają przeważnie: korę i łyk z miękkich drzew liściastych. Preferują takie drzewa jak: topole, wierzby, klony, brzozy i olchy. Gofferowate prowadzą podziemny trym życia, ale pokarmu szukają na powierzchni ziemi.

Gryzonie z tej rodziny żywią się najczęściej nasionami i roślinami uprawnymi. Głównym posiłkiem karłomyszowatych są również nasiona i zielone części roślin, które zdobywają przednimi łapkami. Spożywają też owoce, pąki, korzenie i kawałki młodych pędów. Pokarm zbierają w pobliżu swojej nory. Niektóre gatunki karłomyszowatych nie piją wody, gdyż wystarczą im płyny znajdujące się w roślinach.

Żywienie i zdrowie bobrokształtnych ma znaczenie dla ich prawidłowego funkcjonowania. Przygotowując się do zimy robią zapasy żywności, którą gromadzą w podziemnych spiżarniach. Gofferowate przenoszą pokarm w torbach policzkowych. Podobnie postępują karłomyszowate. Niektóre gatunki bobrokształtnych dokarmiane są przez ludzi. Dotyczy to głównie bobrów.  

Bobrokształtne w ogrodach zoologicznych

Żywienie i zdrowie bobrokształtnych w grodach zoologicznych przekłada się na ich długość życia. Mieszkańcami ZOO są niektóre gatunki tych zwierząt. Gryzonie te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania bobrokształtnych.

W ZOO ich pożywienie podobnie, jak innych zwierząt jest różnorodne. Mają tam przede wszystkim podawane posiłki roślinne, marchew, sałatę, ziemniaki, a także bataty. Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem odpowiednio przeszkoleni. Wielu z nich ma ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i posiada kilka specjalizacji.

W ogrodach zoologicznych bobrokształtne poza systematycznie podawanymi posiłkami mają zapewnioną opiekę medyczną i właściwe warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat objęte jest opieką specjalistyczną i otrzymuje potrzebne szczepienia. W ZOO odtworzone jest naturalne środowisko tych gryzoni.

Niejednokrotnie budowana jest duża otwarta przestrzeń. Takie rozwiązanie podoba się mieszkańcom ZOO i osobom zwiedzającym. Znajdują się tam stawy oraz zasadzona jest roślinność, żeby bobrokształtne mogły same wędrować i zdobywać pożywienie. Jest to wspaniały raj dla żyjących tam zwierząt.

Żywienie i  zdrowie bobrokształtnych wpływa na ich dobrostan. Największym zagrożeniem dla tych gryzoni są ludzie i ich działalność oraz zwierzęta drapieżne. Często bobrokształtne uważane są za szkodniki, ponieważ niszczą uprawy. Niektóre gatunki tych zwierząt zagrożonych jest wyginięciem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top