Żywienie i zdrowie badylarki pospolitej to bardzo istotne elementy w prawidłowym funkcjonowaniu tego pełnego temperamentu zwierzątka, trzymanego w domu. Stworzenie to jest sympatycznym i spokojnym gryzoniem. Trzeba stworzyć badylarce pospolitej odpowiednie warunki do życia, żeby była zdrowa i radosna.
Żywienie i zdrowie badylarki pospolitej przekłada się na jej kondycję i samopoczucie. Badylarka racjonalnie żywiono i hodowana w higienicznych warunkach nie choruje często. Poza tym żyje nawet dwa razy dłużej od swych kuzynów bytujących na wolności. Gryzoń ten nie jest wybredny, chociaż często podobnie, jak człowiek może mieć swoje ulubione potrawy.
Woda źródłem życia
Żywienie i zdrowie badylarki pospolitej to również woda podawana w nieograniczonej ilości. Pokarm czy wodę dla tych małych zwierzątek powinno podawać się w ciężkich, metalowych lub ceramicznych miskach. Takich naczyń gryzoń nie będzie w stanie przewrócić lub przesunąć. Dobrym rozwiązaniem jest praktyczny pojemnik podwieszany w klatce na odpowiedniej wysokości.
Do życia zwierząt oprócz pożywienia potrzebna jest woda, która powinna być stale dostępna. Najlepiej, jak będzie znajdowała się w kulkowym poidełku z metalową końcówką dozującą. Woda podana w takim naczyniu nie zostanie zanieczyszczona odchodami gryzonia, ani nie zamoczy podłoża.
Wskazówką do umycia poidełka jest osad na jego ściankach.
Jadłospis badylarki pospolitej
Żywienie i zdrowie badylarki pospolitej to potrzebne czynniki do jej prawidłowego rozwoju, rozmnażania i dłuższego życia. Stworzenie to może spożywać mieszankę dla gryzoni, która dostępna jest w sklepach zoologicznych. Jadłospis dla badylarki pospolitej można sporządzić samodzielnie. Posiłek przygotowany dla naszego pupila powinien być świeży i smakowity.
W tym celu należy dokładnie wymieszać ziarna jęczmienia, pszenicy, kukurydzy, ryżu oraz płatków owsianych, pestek słonecznika i dyni, a także siemienia lnianego. W takim składzie można przygotować suchy prowiant na kilka miesięcy, ponieważ te składniki nie ulegają psuciu.
Mieszankę należy wzbogacić warzywami, owocami oraz zieleninę i produktami nabiałowymi.
Natomiast w przypadku wybrania granulatu należy wzbogacić go nasionami. Z pośród gotowych mieszanek najlepiej jest wybrać najbardziej zróżnicowaną pod względem ilości komponentów. Nie powinna ona zawierać barwników i najlepiej jak jest wzbogacona witaminami i minerałami.
Zielone łodygi owsa czy zdrowe kiełki sprawią gryzoniom dużo radości. Jest to cenny pokarm i pożądany posiłek zwłaszcza zimą. Podawane badylarkom gałązki z drzew owocowych pomagają w ścieraniu nieustannie rosnących siekaczy.
Dodatkami, za którymi przepada większość tych stworzeń to:
- nasiona słonecznika,
- chrupki kukurydziane,
- suszone i sprasowane rośliny zielone,
- orzechy.
Nasiona słonecznika czy orzeszki powinny być podawane od czasu do czasu. Te ostatnie w nadmiarze nie są zdrowe, ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Dieta powinna zostać uzupełniona świeżymi owocami i warzywami, a także ziołami. Doskonałym uzupełnieniem diety są liście: rzeżuchy, koniczyny czy babki lekarskiej. Nie należy ich zbierać w bliskiej odległości od dróg.
Czerstwy i pełnoziarnisty chleb jest wartościowym dodatkiem w diecie gryzoni, którym rosną siekacze przez całe życie. Siano, które stanowi źródło błonnika i wspomaga trawienie można podawać bez żadnego ograniczenia. Nie zjedzone siano doskonale nadaje się na budowę gniazda.
Resztki niespożytego pokarmu należy niezwłocznie usunąć z klatki i umyć miskę.
Zdrowy tryb życia
Żywienie i zdrowie badylarki pospolitej to pełnowartościowa dieta, właściwa opieka i higieniczne warunki życia. Przyczyną chorób najczęściej jest brak zbilansowanej diety. Często opiekun podaje pupilowi pokarm zbyt często lub w nadmiernej ilości. Przyczynia się to do nadwagi i otyłości zwierzęcia.
Badylarka pospolita trzymana w odpowiednich warunkach rzadko choruje. Problemy zdrowotne mogą wystąpić w przypadku nieprawidłowej opieki. Gryzoń może być uczulony na niektórą żywność. Nowy pokarm do jadłospisu trzeba wprowadzać ostrożnie. Do każdego zwierzątka należy podchodzić indywidualnie.
Spora część populacji badylarki pospolitej cierpi na nadwagę czy otyłość. Spowodowane jest to niewłaściwym odżywieniem tych zwierząt. Niektóre gryzonie chorują na cukrzycę. W pokarmie zalecana jest mała zawartość tłuszczów. Niedopuszczalne jest samodzielne leczenie gryzoni lekarstwami przeznaczonymi dla ludzi.
Przyczyną przerośniętych siekaczy u gryzoni są zbyt małe ilości suchej karmy. Powoduje to, że zęby nie ścierane są w sposób naturalny. Skrócenia zbyt długich siekaczy powinien wykonać lekarz weterynarii. Niekiedy u badylarki pospolitej może dojść do infekcji oczu, a wydzielina skleić powieki. W takich przypadkach należy udać się z pupilem do lecznicy dla zwierząt.
Podsumowując żywienie i zdrowie badylarki pospolitej przekłada się na jej długość życia. Prawidłowa dobrana dieta daje gwarancję sukcesu w hodowli tych zwierząt. Przede wszystkim gryzonie muszą mieć stały dostęp do wody, która jest źródłem życia. Zadbane badylarki pospolite posiadają doskonałą formę fizyczną i samopoczucie. Poza tym są odporne na choroby i różne dolegliwości. Prawidłowe żywienie i właściwe warunki bytowania to wspaniała kondycja i samopoczucie zwierząt.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]