Zdrowe żywienie kotów przełoży się na ich dobrostan. Kot podobnie jak pozostałe zwierzęta powinien być racjonalnie żywiony. W jego diecie należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Kot domowy aby zachować dobre zdrowie powinien spożywać białko zwierzęce.
Zdrowe żywienie kotów wpływa pozytywnie na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie kotom posiłków sporządzanych samodzielnie. W przypadku gotowych karm najlepiej kupować jedzenie renomowanych firm. Natomiast jeżeli stosujemy tylko domowe menu należy mieć pewność, że jest ono świeże i pełnowartościowe.
Niezbędne składniki w kocim cateringu
Zdrowe żywienie kotów ma bardzo duże znaczenie w rozwoju i kondycji kociąt. Pokarm kota powinien być pełnowartościowy i posiadać prawidłowy skład. Najlepiej jak posiłek złożony jest z naturalnych składników, które są najbardziej wartościowe dla zwierząt.
Niezbędnymi składnikami w kocim cateringu są:
- Woda, do której powinien być nieograniczony dostęp. Zawsze powinna być świeża i czysta, którą częściej należy zmieniać podczas upałów.
- Białka występujące w organizmach zwierzęcych i roślinnych. Najłatwiej przyswajane są białka znajdujące się w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego.
- Tłuszcze, które stanowią stężoną formę energii. Nadmiar energii
w pożywieniu kota zostaje przerobiona na tłuszcz. Funkcję składu paliwa pełni zgromadzony tłuszcz, którego można wykorzystywać w razie potrzeby. - Węglowodany, które występują w roślinach. Najlepiej przyswajane są cukry proste. Cukier mlekowy zawiera mleko krowie czyli laktozę, która nie jest tolerowana przez większość dojrzałych kotów. Dla futrzaków najlepszym źródłem odżywczym węglowodanów jest ryż.
- Witaminy są potrzebne dla prawidłowego przebiegu procesów somatycznych, zarówno te rozpuszczalne w tłuszczach jak i w wodzie. Witamina C zbędna jest w cateringu kotów, ponieważ zwierzęta te samodzielnie ją wytwarzają.
- Minerały, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota. Do najbardziej pożądanych minerałów należą dwa: wapń i fosfor. Są one niezbędne do uformowania oraz wzrostu zębów i kości.
Pożywienie powinno zawierać odpowiednią proporcję wody, białek, tłuszczu, węglowodanów, witamin, a także składników mineralnych. Podawane posiłki należy koniecznie dopasować do: wieku, występujących chorób, stanu fizjologicznego i stopnia aktywności. Przekąski, gryzaki i smakołyki nie powinny przekraczać 10-15% dziennej dawki pokarmowej kota.
Zasady kociego żywienia
Zdrowe żywienie kotów wpływa korzystnie na instynkt łowiecki. Dieta kota powinna zostać odpowiednio zbilansowana. Na kondycję kota, jego rozwój i rozmnażanie wpływa jakość pokarmu. Dieta kota powinna być bogata w białko pochodzenia zwierzęcego, ponieważ kot jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym. Futrzaki nie nadają się na wegetarianów.
Kot nie powinien otrzymywać samej suchej karmy, która odwadnia koci organizm. Rynek karm dla zwierząt oznacza przetwarzanie odpadów, które nadają się do sprzedania. Nie należy oszczędzać na pożywieniu, ponieważ może odbić się to na kocim zdrowiu. Zbyt duże porcje lub nieodpowiednia dieta może doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości kota.
Zdrowe żywienie kotów to również dostęp do surowego mięsa, które powinno być świeże. Zawiera ono niezbędną dla kociego organizmu taurynę. To również dodatkowe źródło wody. Jest to bardzo ważny składnik w kociej diecie. Odpowiada on za jakość wzroku, właściwe trawienie i odpowiednią pracę mięśnia sercowego.
Surowe mięso można włączyć do diety na dwa lub trzy posiłki tygodniowo.
Zdrowe żywienie kotów to zapewnienie im specjalnego kącika do konsumowania posiłku. Powinien on znajdować się z daleka od kuwety i legowiska. Wiele kotów lubi aby źródła pokarmu i wody znajdowały się z dala od siebie. Wskazane są miski porcelanowe lub metalowe, ponieważ nie są toksyczne. Po każdym posiłku naczynia powinny zostać umyte.
Zdrowe żywienie kotów może przedłużyć ich życie nawet o kilka lat. Nie brakuje gotowych karm dla kotów. Trzeba zwracać uwagę na ich skład. Żadna karma nie jest jednak w stanie zastąpić świeży domowy posiłek, który przyciągnie kota już swoim zapachem. Prawidłowo odżywiany koci przyjaciel jest zwierzęciem wesołym, żywotnym i szczęśliwym.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]