Transport zwierząt chroniony jest przez przepisy prawne państw. W Europie prawa zwierząt w transporcie określa Rozporządzenie Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań. W Polsce na tym Rozporządzeniu oparte są obowiązujące przepisy.
Transport zwierząt musi odbywać się w ściśle określonych warunkach i po odpowiednim szkoleniu przewoźników i osób obsługujących przewożone zwierzęta. Prawa zwierząt transportowanych określa ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. W Rozdziale 7 ustawy zawarte zostały zasady postępowania ze zwierzętami w transporcie.
Mowa jest w nim o zapewnieniu praw transportowanym zwierzętom i godne ich traktowanie. Rozporządzenie nr 1/2005 ma zastosowanie do transportu zwierząt kręgowych w obrębie Wspólnoty Europejskiej. Nie ma ono zastosowania do transportu zwierząt, który nie jest związany z działalnością gospodarczą. Transport zwierząt może być drogowy, kolejowy, powietrzny i morski.
Uprawnienia powiatowego lekarza weterynarii
Transport zwierząt polega na przewozie żywych zwierząt kręgowych w trosce o ich dobrostan, za który odpowiedzialna jest osoba towarzysząca podczas ich przewozu. Na terytorium państwa członkowskiego mogą zostać wprowadzone bardziej rygorystyczne środki związane z przewozem zwierząt.
Zadania i uprawnienia powiatowego lekarza weterynarii oparte są na Rozporządzeniu nr 1/2005.
Polegają one na:
- Przeprowadzaniu kontroli.
- Wydawaniu na wniosek decyzji w sprawach:
- zezwoleń dla przewoźników w przypadku długotrwałych przewozów,
- licencji dla kierowców i osób obsługujących transportowane zwierzęta,
- świadectwo zatwierdzenia środka transportu drogowego do przewozu zwierząt nieparzystokopytnych lub gatunków domowego bydła, kóz, owiec, świń lub drobiu.
- Prowadzeniu rejestru zezwoleń, licencji kierowców i osób obsługujących oraz zatwierdzenia świadectw.
- Przeprowadzaniu odpowiednich szkoleń dla przewoźników i osób obsługujących. Przewoźnicy transportować zwierzęta zgodnie z obowiązującymi przepisami technicznymi. Odpowiednio transportowane zwierzęta w wentylowanych kontenerach i na odległość 65 km, nie wymagają dodatkowej osoby obsługującej.
- Udzielaniu upoważnień do przeprowadzania szkoleń dla przewoźników i osób obsługujących. Program szkolenia powinien obejmować:
- zakres załączników I, II albo IV do Rozporządzenia nr 1/2005,
- plan realizacji szkolenia,
- listę osób, które zostały uprawnione do przeprowadzenia szkolenia.
- Wydawaniu zaświadczeń lub licencji, potwierdzających kwalifikacje w zakresie transportu lub obsługi zwierząt. Następuje to niezwłocznie po otrzymaniu protokołu z przeprowadzonych szkoleń i egzaminów.
Zadania ministra właściwego do spraw rolnictwa
Transport zwierząt kręgowych powinien przebiegać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Poza powiatowym lekarzem weterynarii czuwa na tym minister właściwy do spraw rolnictwa.
W drodze Rozporządzenia zgodnie z prawem unijnym określa:
- Tryb powołania komisji egzaminacyjnej.
- Sposób przeprowadzenia egzaminu kończącego szkolenia osób przewożących i obsługujących przewożone zwierzęta.
- Zakres informacji zawartych w protokole po przeprowadzonym szkoleniu i egzaminie.
- Wzory zaświadczeń dla przewoźników i osób obsługujących transportowane zwierzęta.
Podczas transportu bardzo ważna jest ochrona zwierząt. Koszty szkoleń ponoszą przewoźnicy lub operatorzy punktów gromadzenia. Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę powinien udzielić mu stosownej pomocy lub powiadomić o tym zdarzeniu właściwe władze.
Transport zwierząt kręgowych wymaga odpowiedniej wiedzy i zaangażowania ze strony przewoźnika i osoby obsługującej. Zwierzęta transportowane należy traktować w sposób humanitarny. Każde zwierzę zdolne jest do odczuwania cierpienia i bólu, ponieważ jest istotą żywą. Wszystkim zwierzętom należy się poszanowanie ich praw przez człowieka. Jednak transport zwierząt nie zawsze odbywa się zgodnie z przepisami.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]