GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ślepczyk jaskiniowy
Ślepczyk jaskiniowy

Ślepczyk jaskiniowy

Ślepczyk jaskiniowy należy do rzędu kąsaczokształtnych i rodziny kąsaczowatych. Występuje w wodach Meksyku w Ameryce Północnej. Ryba ta żyje w podziemnych małych i dużych rzekach, strumieniach oraz potokach. Ślepczyk jaskiniowy jest niewidomy i stąd pochodzi jego nazwa.

Ślepczyk jaskiniowy nazywany jest również: śleporybem Jordana, ślepczykiem, ślepcem jaskiniowym i śleporybem. Ryby te żyją w całkowitych ciemnościach, dlatego wzrok nie jest im potrzebny. Posiadają wyostrzony słuch i węch oraz narząd linii bocznej. Ciało ich pozbawione jest pigmentacji, a oczy zostały zredukowane.

Charakterystyka ogólna

Ślepczyk jaskiniowy jest niedużą rybą. Samice są mniejsze niż samce. Długość ich ciała wynosi w granicach 8-9 cm, a samca około 10 cm. Forma jaskiniowa ślepczyka posiada korpus biało-różowy, który pokryty jest połyskującymi łuskami.

Samica jest bardziej krępa i bledsza niż samiec. Gatunek ten nie ma wykształconych oczu, tylko więcej kubków smakowych i zębów. Narybek posiada początkowo oczy, które w przeciągu około 11 dni zanikają. Zostają zarośnięte tkanką łączną.

Ryba ta wykorzystuje linię boczną  do wykrywania małych zmian ciśnienia wody. Umożliwia to nawigację  i zdobywanie pokarmu. Wyczuwa nie tylko najmniejsze drgania wody, ale również potrafi lokalizować wroga i współtowarzyszy oraz napotkane przeszkody. Ślepczyk jest rybą stadną i towarzyską. Powinien być trzymany w jednogatunkowym akwarium.

Ślepczyk jaskiniowy jest bardzo żywotny, dlatego potrzebuje dużo miejsca do pływania. W swoim naturalnym środowisku nie ma dostępu do światła. Jest to bardzo interesująca ryba, która bytuje w podwodnych jaskiniach. Akwarium dla ślepczyków powinno być urządzone na wzór środowiska naturalnego.

Ślepczyk jaskiniowy

Rozmnażanie ślepczyków

Ślepczyk jaskiniowy jest rybą bardzo płodną. Parę ślepczyków  należy umieścić  w obszernym zbiorniku, co najmniej 100 litrowym. Woda powinna być dobrze przefiltrowana i miękka oraz napowietrzona. Akwarium należy zaciemnić. Na dnie zbiornika powinien być ruszt i umieszczona siatka oraz duże kamienie.

Uchroni to młode przed zjedzeniem przez rodziców. Po tarle dorosłe osobniki powinny zostać odłowione. Samica może złożyć nawet do 1000 jajeczek. W naturze ryby te zrzucają lepką ikrę do szczelin skalnych. Do rozmnażania ryb nadaje się zbiornik wyłącznie tarliskowy. Wylęg porusza się  po około 60 godzinach, a po 3-5 dniach pływa po akwarium.

Przyczepia się do urządzeń w zbiorniku, kamieni i szyb przy udziale gruczołu lepnego. Jest on umieszczony na głowie. Młode trzeba odpowiednio karmić. W pierwszych dniach życia należy podawać im doniczkowce, orzęski i drobny plankton.

W późniejszym okresie trzeba karmić pylistą i suchą paszą oraz rozwielitkami. Po dwóch miesiącach potomstwo ślepczyka jaskiniowego można karmić jak dorosłe ryby. Młode ryby gotowe są do rozmnażania już po 4 miesiącach życia. Ślepczyk jest rybą rozdzielnopłciową.

Podsumowując ślepczyk jaskiniowy należy do ryb ławicowych. Jest mało wymagający, bardzo płodny i odporny na niesprzyjające warunki środowiskowe. Doskonale nadaje się dla początkujących akwarystów. Reakcja ryby na światło nie zanikła całkowicie. Ślepczyków nie należy łączyć z innymi gatunkami. Ryby te nie są agresywne, ale bardzo żarłoczne.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top