GeoZoo » Kot » Schorzenia skórne u kota
Schorzenia skórne u kota

Schorzenia skórne u kota

Schorzenia skórne u kota mogą przebiegać łagodnie albo będą bardziej uciążliwe dla czworonoga. Trzeba sprawdzać regularnie wygląd skóry i obserwować zachowanie zwierzęcia. W razie dolegliwości skórnych należy zabrać kota do lecznicy dla zwierząt. Na budowę i funkcjonowanie skóry u kociego towarzysza wpływa w dużym stopniu dieta, która powinna być właściwie zbilansowana.

Schorzenia skórne u kota mogą mieć długotrwały przebieg lub trwać krótko w zależności od czynników wywołujących niedomagania. Przyczyn schorzeń może być wiele. Powodem tej choroby są przeważnie przypadłości  nabyte. Schorzenia skórne mogą występować z różnych powodów, takich jak: zła dieta, pasożyty zewnętrzne, zaburzenia hormonalne, bakterie, ropienie czy alergie skórne.

Właściwości skóry

Schorzenia skórne u kota nie powinny być lekceważone. Trzeba bacznie obserwować wygląd i zachowanie zwierzęcia. Skóra oddziela organizm kota od środowiska zewnętrznego. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, wnikaniem do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych i substancjami toksycznymi. Poza tym jest zabezpieczeniem przed promieniowaniem podczerwonym czy nadfioletowym.

Odgrywa również znaczącą rolę w procesie termoregulacji. Jest ona też barierą nieprzepuszczalną dla wody. Skóra reguluje gospodarką wodną organizmu. Może ona magazynować krew w swoich naczyniach. Skóra jest nadzwyczaj elastyczna, odpowiednio twarda i plastyczna oraz posiada bardzo wysokie zdolności regeneracyjne.

Skóra zbudowana jest z trzech warstw:

  • naskórka,
  • skóry właściwej,
  • tkanki podskórnej.

Naskórek to wielowarstwowy nabłonek płaski rogowaciejący. Komórki nienabłonkowe znajdują się między komórkami nabłonkowymi. Do komórek nienabłonkowych należą: melanocyty czyli komórki barwnikowe, komórki dendrytyczne, które związane są z układem immunologicznym, a także komórki czucia, mające powiązanie z układem nerwowym.

W podstawowej warstwie naskórka umiejscowione są komórki barwnikowe czyli melanocyty. Niektóre hormony kontrolują wytwarzanie melaniny. Naskórek największą grubość posiada w opuszkach kończyn, natomiast najmniejszą mają powieki. Na napletku warstwa zrogowaciała jest bardzo cienka, a gruba to warstwa rozrodcza.

Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej i włóknistej zbitej, która posiada dużą ilość włókien kolagenowych i sprężystych, tworząc gęstą sieć. Taka budowa skóry zapewnia jej dużą sprężystość i wytrzymałość. Kolagen, który jest białkiem stanowi około 70% suchej masy skóry. Włókno sprężyste stanowi tylko 3% suchej masy skóry i jest odpowiedzialne za jej sprężystość.

Tkanka podskórna utworzona jest z tkanki łącznej właściwej luźniej. Występuje w niej zmienna ilość tkanki tłuszczowej. U zwierząt po kastracji ściółka tłuszczowa jest przeważnie bardziej obfita. Dobrze rozwinięta tkanka podskórna jest przyczyną powstania fałdów skóry, między którymi tworzą się prawidłowe bruzdy skórne

Schorzenia skórne

Schorzenia skórne u kota powinny zostać zdiagnozowane przez kociego specjalistę. Warto przestrzegać odpowiednio zbilansowanej diety i  regularnej pielęgnacji kota w celu uniknięcia wielu chorób. Nie wskazane jest samodzielne leczenie zwierząt, które może nie być skuteczne, a nawet pogorszyć stan ich zdrowia. Podawane lekarstwa wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii.

Powszechne schorzenia skórne u kota:

  • Alergiczne pchle zapalenie skóry.
  • Atopowe zapalenie skóry
  • Zapalenie skóry wywołane nadwrażliwością pokarmową.
  • Grzybica. Występuje łysienie wokół zaczerwionego i obrzmiałego miejsca, przy czym brak jest swędzenia.
  • Ropne zapalenie skóry czyli ostra infekcja bakteryjna. Oprócz ostrego stanu zapalnego może wystąpić krwawienie.
  • Ropień. Jest to zgrubienie bądź opuchlizna. Może być powierzchowne albo podskórne, bolesne i niekiedy z wyciekiem.
  • Zaburzenia hormonalne. Występuje symetryczne łysienie bez połamanych włosów i podrażnienia skórnego.
  • Roztocza. Widoczne są białe płatki w sierści i łuskowata skóra.
  • Wszoły. Widoczne są małe, szarobiałe owady. Występuje łupież, zwłaszcza w okolicy głowy i barków. Koci towarzysz może się drapać.
  • Łysienie o podłożu nerwicowym. Występuje niesymetryczne łysienie i połamane włosy w wyniku nadmiernego wylizywania.
  • Ziarniniak eozynofilowy. Występuje owrzodzenie warg albo nosa.
  • Tłuszczak, krwiak, nowotwór skóry, torbiel gruczołu łojowego. Występuje zgrubienie lub opuchlizna powierzchowna lub podskórna, która nie jest bolesna.

Alergiczne pchle zapalenie skóry

Schorzenia skórne u kota to również alergiczne pchle zapalenie skóry. Reakcja alergiczna spowodowana jest ugryzieniem pchły i jej śliną. Zwierzę cierpiące na to schorzenie ma swędzącą i czerwoną skórę, która pokryta jest strupami. Pierwszym miejscem narażonym na stan zapalny jest okolica ogona, tam przeważnie gromadzą się pchły.

Te zewnętrzne pasożyty są bardzo skoczne i bez problemu znajdują miejsce na innej części ciała kociego przyjaciela. Na swędzenia mogą być również narażone miejsca, gdzie nie ma pcheł. Niejednokrotnie koty, które cierpią na alergiczne pchle zapalenie skóry, drapią się, wylizują i wygryzają to chore miejsce.

Doprowadza to do wtórnego zapalenia skóry. W takim przypadku skóra jest wilgotna, gorąca i czerwona. Niekiedy pojawiają się krosty i strupy. Nie muszą być widoczne ślady pcheł, żeby kot cierpiał na alergiczne pchle zapalenie skóry. Należy zastosować środek przeciw pchłom, a jeżeli zwalczanie pcheł nie odniesie rezultatu, zabierz kota do weterynarza.

Atopowe zapalenie skóry

Schorzenia skórne u kota to często obok pcheł atopowe zapalenie skóry. U zwierzęcia z atopią nierzadko występuje świąd twarzy, pachwin, kończyn, a także całego ciała. Kot może drapać swędzące uszy lub wygryzać kończyny. Takie nadmierne drapanie może spowodować skórne infekcje. Atopię wywołują czynniki środowiskowe.

Mogą to być na przykład: pyłki, trawy, pleśń czy roztocza. U kota podobnie jak u człowieka objawia się to katarem siennym na skutek oddychania powietrzem, które zawiera pyłki. Najtrudniej jest zdiagnozować i leczyć atopię. Na przykład pomocne będzie ustalenie na co uczulony jest kot. W takiej sytuacji trzeba zrobić testy alergiczne, obejmujące badanie krwi i testy śródskórne.

Zapalenie skóry wywołane nadwrażliwością pokarmową

Schorzenia skórne u kota mogą być wywołane nadwrażliwością pokarmową. Zwierzęta z tym problemem skórnym nierzadko mają stan zapalny i świąd pyszczka, uszu i kończyn. Czasami pojawiają się problemy z układem pokarmowym, np. gazy czy przewlekłe miękkie stolce. Problemy skórne wywołane nadwrażliwością pokarmową występują u zwierząt domowych tylko w granicach 10-30%.

Podstawą dobrego zdrowia i optymalnie działającego układu odpornościowego jest właściwa dieta. Należy zdiagnozować produkt, który wywołał alergię. Wrażliwe zwierzęta powinny mieć podawane odpowiednie pożywienie. Trzeba wprowadzić dietę próbną, która nazwana jest dietą o ograniczonym składzie bądź dietą eliminacyjną.

Podsumowując schorzenia skórne u kota mają różny przebieg w zależności od ich przyczyn. W każdym przypadku należy udać się z podopiecznym do lekarza weterynarii, który zbada kociego pacjenta, zdiagnozuje chorobę i zastosuje odpowiednie leczenie. Przede wszystkim wczesne wykryte schorzenie skórnego daje lepsze rezultat w leczeniu kociego przyjaciela.

Scroll to Top