Ryby pływające do tyłu wzbudzają podziw swoimi nadzwyczajnymi zdolnościami. Tylko niektóre gatunki ryb mogą pływać do tyłu. Do nich należą węgorze, które są rybami morskimi. W Polsce pod tym względem zasłynął węgorz europejski. To niesamowity widok obserwować rybę pływającą do tyłu.
Ryby pływające do tyłu wyróżniają się specjalnym stylem o nazwie lokomocji „anguilliform”, która wykorzystuje ruchy falujące ciała. Jednymi ze znanych ryb pływających do tyłu to węgorze. Drgania i związana z nimi orientacja każdego segmentu ciała wytwarzają niezbędną siłę napędową. Metachroniczne fale skurczowe tworzą falujące fale ciała.
Węgorz płynący do tyłu
Ryby pływające do tyłu posiadają ciało wydłużone i poruszają się lokomocją kątową. Najlepszym przykładem są różne gatunki węgorza. Dzięki elastycznemu ciału na całej swojej długości porusza się on serią falistych fal, które przechodzą od głowy do ogona. Powstałe fale falujące poruszają się do tyłu wzdłuż ciała szybciej niż poruszające się ciało do przodu.
Gdy fala falista cofa się, to jej amplituda i prędkość rośnie, wytwarzając największy ciąg napędowy w obszarze ogona. Do ciągu przyczyniają się wszystkie pofałdowane segmenty. Siła ciągu każdego segmentu ciała jest inna, ponieważ ich prędkość, nachylenie i amplituda są różne. Największą prędkość uzyskuje, gdy segment przecina oś lokomotoryczną.
Murena olbrzymia
Ryby pływające do tyłu to węgorze murena. Opisanych jest 16 rodzajów i 220 gatunków tych ryb. Największą z rzędu węgorzokształtnych i z rodziny murenowatych jest murena olbrzymia. Ma ona dwie szczęki wypełnione bardzo ostrymi zębami, jak brzytwa. Ma małe oczy i słaby wzrok, ale bardzo dobry węch.
Ryba ta dorasta do 2,4 metra, a niektóre okazy nawet do 3 metrów, a masa ciała sięga 30 kg. Ubarwienie ciała zmienia się wraz z jej dojrzałością. Dorosła murena ma lamparci wygląd. Na jej ciele widoczne są małe, ciemne plamki w różnych odcieniach. Gatunek ten nie posiada płetwy piersiowej i brzusznej.
Płetwa grzbietowa mureny olbrzymiej rozciąga się wzdłuż całego ciała, od tylnej części głowy aż do ogona. Samica składa w toni wodnej około 10 tysięcy jajeczek, z których wylęgają się przezroczyste larwy. Murena olbrzymia jest zwierzęciem terytorialnym.
Murena olbrzymia zamieszkuje rafy koralowe w rejonie Oceanu Indyjsko-Spokojnego. Jest najcięższą rybą z murenowatych. Może również wspólnie z innymi gatunkami ryb polować na swoje ofiary. Nie znanych jest więcej przypadków takiej współpracy. Jest to gatunek długowieczny. Może żyć 30 lat, a nawet dłużej.
Żeruje w nocy w ciemnych wodach oceanu. Jej dietę stanowią mniejsze gatunki ryb, inne murenowate, mięczaki i skorupiaki, a także głowonogi. W ciągu dnia jest nieaktywna i kryje się w szczelinach rafowych. Ryby pływające do tyłu to wspaniały widok dla pasjonatów mieszkańców świata podwodnego.
Węgorz europejski
Ryby pływające do tyłu to węgorze. W Zachodniej i Środkowej Europie, a także w Polsce takim przykładem jest węgorz europejski. Należy on do rzędu węgorzokształtnych i rodziny węgorzowatych. Zamieszkuje rzeki, jeziora i morza europejskie. Ubarwienie grzbietu jest ciemnozielone, boki jaśniejsze, a brzuch żółtawo- bądź szarawobiały.
Jest on mniejszy i znacznie lżejszy od mureny olbrzymiej. Samica tego gatunku jest większa od samca i może osiągnąć długość 2 metrów i wagę około 7 kg, a samiec dorasta do 60 cm. Ciało jego jest wydłużone podobnie jak pozostałych węgorzy. Gatunek ten nie posiada płetwy brzusznej, a płetwa grzbietowa i odbytowa połączone są z płetwą ogonową.
Skórę węgorza pokrywa gruba warstwa śluzu. Pożywieniem węgorza europejskiego są mniejsze ryby, a także raki podczas wylinki. Jego naturalnym środowiskiem jest woda słonawa. Niekiedy po wilgotnym podłożu lądowym, porośniętym trawą i mchem potrafi przemieszczać się z szybkością 3 km/h.
Jest to ryba długowieczna żyjąca kilkadziesiąt lat. Gatunek ten żyje przy dnie, a zimą spędza zagrzebany w mule. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia populacja węgorza europejskiego zmalała o ponad 90%. Przyczyniły się do tego zanieczyszczenia wodne, budowane zapory na zbiornikach, a także nadmierne odławianie tych ryb.
Ryby pływające do tyłu mają bardzo sprawne ciało, a także doskonały węch i dotyk. Wzrok ich jest słabszy. Ich zwinne i falujące ciało potrafi szybko poruszać się zarówno do przodu, jak i do tyłu. Obserwacja rybich okazów to wspaniałe i interesujące hobby. Warto jest nagrać film z rybami pływającymi do tyłu.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]