GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryby chodzące po lądzie
Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie zostały odkryte przez badaczy i naukowców. Tego rodzaju umiejętność zwierzęta te nabyły na przestrzeni lat. Przekazały ją w genach pozostałym członkom swojej rodziny. Ryby spacerujące po lądzie posiadają unikatowe zdolności.

Ryby chodzące po lądzie stały się obiektami badań wielu naukowców. Eksperci znaleźli źródło zdolności chodzenia ryb po lądzie i zwiększyli wiedzę na ten temat. Umiejętność ta wśród rybich gatunków jest  rzadkością. Ryby chodzące po lądzie należą do ciekawych i jednocześnie nietypowych rybich okazów.

Poskoczek mułowy

Ryby chodzące po lądzie to niesamowity widok. Najlepiej poznanym gatunkiem ryby żerującej na lądzie jest poskoczek mułowy. Jest to ryba z rzędu okoniokształtnych i rodziny babkowatych. Obje płcie dorastają do 15 cm. Ta średniej wielkości ryba w środowisku naturalnym występuje na zachodnich wybrzeżach Afryki.

Ryby chodzące po lądzie - Poskoczek mułowy

Ryba ta lubi spacerować, dlatego w akwarium należy umieścić część lądową, najlepiej piaszczystą. Można również włożyć korzenie, które powinny wystawać nad powierzchnię. Preferuje wody słonawe, szczególnie mangrowcowe bagna wokół wysp i na wybrzeżu. Może on chodzić po lądzie i oddychać powietrzem, dzięki specjalnie przystosowanym skrzelom.

Większość swojego życia spędza poza morzem. W naturze chodzi i żeruje na lądzie. Broni swojego lądowego terytorium. Spacery lądowe ułatwiają tej rybie silne płetwy piersiowe. Poskoczek mułowy potrafi również  wysoko skakać i wspinać się. W warunkach akwariowych nie nadają się do rozmnażania.

Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie żyją w różnych środowiskach wodnych. Różnią się miedzy sobą wielkością, wyglądem, stylem życia i zachowaniem. Są to bardzo ciekawe i niecodzienne okazy. Często pochodzą one z różnych rzędów i rodzin. Według naukowców najwięcej jest gatunków z rodziny przylgowatych.

Wybrane ryby, które chodzą po lądzie należą do rzędu:

  1. Karpiokształtnych:
    • Cryptotora thamicola
  2. Okoniokształtnych:
    • Łaziec indyjski
  3. Sumokształtnych:
    • Channallabes apus

Cryptotora thamicola

Cryptotora thamicola to gatunek niedużej słodkowodnej ryby z rodziny przylgowatych. Zamieszkuje jaskinie północnej Tajlandii. Może osiągnąć długość do 2,8 cm. Jest to gatunek endemiczny. Wędruje po lądzie przy użyciu rozbudowanych mięśni i żeber. Ryba ta posiada niesamowite zdolności chodzenia po skałach i wspinania się po wodospadach. Cryptotora thamicola jest ślepa i brak jest u niej widocznego pigmentu.

Łaziec indyjski

Łaziec indyjski to gatunek ryby drapieżnej z rodziny błędnikowatych. Występuje w słodkich wodach na południu Azji. Długość ciała łazieca indyjskiego może dochodzić do 25 cm. Spaceruje lądem wspierając ciało na płetwach piersiowych i brzusznych oraz przy pomocy ogona i rozstawionych pokrywach skrzelowych.

Bez wody może przetrwać przez 6 dni, a w wysychającym potoku czy błocie nawet pół roku. Oddycha powietrzem atmosferycznym dzięki narządowi błędnikowemu, który zwany jest labiryntem. Jest to ryba agresywna, która zagraża innym gatunkom. Potrafi przetrwać w trudnych warunkach.  

Channallabes apus

Channallabes apus to gatunek ryby z rodziny długowąsowatych, która wyglądem przypomina węgorza. Żyje w błotnistych bagnach Angoli i Konga. Żywi się przede wszystkim żyjącymi na lądzie chrząszczami. Długość jej ciała może osiągnąć 40 cm.

Potrafi wysuwać z wody górną część ciała i wyginając głowę do dołu łapie owady. Dzięki elastycznemu kręgosłupowi wydostaje się z wody na ląd. Wydłużone ciało jest na lądzie jej stabilną podporą. Niekiedy jest hodowana w akwariach, które naśladują wodno-błotne naturalne środowisko channallabes apus.  

Podsumowując ryby chodzące po lądzie są obszarem zainteresowań naukowych. Badacze ciągle odkrywają nowe gatunki ryb i przeprowadzają związane z nimi eksperymenty. Spacerujące ryby po lądzie posiadają wyjątkowe umiejętności i nie są częstym widokiem. Życie takich ryb różni się znacznie od pozostałych gatunków.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top