GeoZoo » Pies » Różnice między psem a kotem
Różnice między psem a kotem

Różnice między psem a kotem

Różnice między psem a kotem dotyczą nie tylko wyglądu tych zwierząt. Posiadają one odmienne zachowanie, różne potrzeby, odmienną fizjologię. Istnieją również różnice w budowie anatomicznej. Poza tym gatunki te prowadzą zróżnicowany styl życia.

Różnice między psem a kotem nie przeszkadzają w nawiązaniu przyjaźni pomiędzy tymi uroczymi drapieżnikami. Psy górują w polskich domach, chociaż często trzymane są razem z kotami. Te dwa gatunki ssaków potrafią się właściwie komunikować i niejednokrotnie wspierają się wzajemnie. Te najpopularniejsze zwierzęta domowe są bardzo inteligentne i ciekawe świata.

Różnice w wyglądzie i zachowaniu

Różnice między psem a kotem wynikają od momentu udomowienia tych zwierząt. Pies przede wszystkim został udomowiony z powodu wykorzystania go do pracy, np. pasterstwa, polowania czy stróżowania. Natomiast kota udomowiono w celu zwalczania gryzoni, których pożywieniem było zboże.  

Do podstawowych różnić w wyglądzie i zachowaniu między psem a kotem należy zaliczyć:

  • Wiele psich ras nie tyko posiada małych, średnich czy dużych przedstawicieli, ale również olbrzymich. W przypadku kotów waga ich rzadko przekracza 20 kg. Natomiast masa ciała psów może sięgać nawet ponad 70 kg.
  • Charakterystyczną cechą kotów jest wyciągalność pazurów. W zależności od sytuacji może on chować i wysuwać pazury. W razie potrzeby kot wysuwa pazury i kieruje ku dołowi. Kocie pazury działają jak chwytne palce. Pazury psa są stałe. Nie posiada on umiejętności chowania i wysuwania pazurów.
  • Pies i kot do komunikacji używają ogona. Jednak jego poruszanie nie zawsze oznacza radość ze strony kota. Większość kotów macha ogonem z powodu niezadowolenia czy zestresowania. Natomiast psy najczęściej machają ogonem z radości lub na powitanie swojego domownika.
  • Wszystkie koty są wspaniałymi łowcami, a w przypadku psów tylko określone rasy.
  • Psy są często zwierzętami pracującymi w służbach mundurowych, gdzie doczekały się zasłużonej emerytury. Nie ma tam miejsca dla kotów. Koty mogą być jedynie zwierzętami wspomagającymi terapię, podobnie jak niektóre rasy psów.
  • Psy biorą udział w trudnych sportach kynologicznych i niekiedy z obciążeniem. Na przykład mogą ciągnąć sanie. Koty ze względu na swoje rozmiary i styl życia nie nadają się do udziału w  tego rodzaju sportach.
  • Psi węch jest lepiej rozwinięty niż ten sam narząd zmysłu u kota. Z tego względu psy są doskonałymi tropicielami. Niektórym rasom nawet woda nie przeszkadza w poszukiwaniach. Psy po odpowiednim szkoleniu nadają się również do wykrywania narkotyków.

Różnice między psem a kotem

Różnice pokarmowe

Różnice między psem a kotem dotyczą również pożywienia. Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi, natomiast koty to stworzenia bezwzględnie mięsożerne. Z tego wynikają różnice w podawanym pokarmie.

Do najbardziej istotnych z nich należą:

  • Odpowiednio zbilansowana dieta do potrzeb gatunkowych. Oznacza to, że kot powinien otrzymywać posiłki z przewagą mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Z kota nie można uczynić wegetarianina, ponieważ wpłynie to niekorzystnie na jego zdrowie, a nawet życie. Jedzenie z mniejszą ilością białka zwierzęcego jest dla kota nieatrakcyjne.
  • Sposób podawania pokarmu i wody. Psy najczęściej lubią, żeby woda i posiłek znajdowały się w bliskiej odległości od siebie. Natomiast większość kocich ras woli, żeby źródło pokarmu znajdowało się w różnych miejscach.

Schorzenia psów i kotów

Różnice między psem a kotem występują również w jednostkach chorobowych. Psy należą do rodziny psowatych, a koty do rodziny kotowatych. Psy mają podobne schorzenia jak koty, ale w większości przypadków różnią się one między sobą.

Mogą być różne przyczyny i objawy chorób. Różny przebieg choroby spowodowany jest odmienną budową ciała i stylem życia, a także fizjologią tych zwierząt.

Niżej podane są wybrane różnice między psem a kotem w przypadku jednostek chorobowych:

  • Koty często są pacjentami gabinetów weterynaryjnych z powodu potrącenia przez samochód czy motocykl oraz upadku z większej wysokości. Może to być spowodowane niezabezpieczonym balkonem czy tarasem. Natomiast psy do lecznicy dla zwierząt trafiają przeważnie z innych powodów. Na przykład z powodu procesu zwyrodnieniowego, związanego z zerwaniem więzła krzyżowego.
  • U psów przewód trzustki uchodzi w innym miejscu niż przewód wątroby. Z tego względu schorzenia tych organów mogą przebiegać jako oddzielne jednostki chorobowe. Natomiast u kota przewody wyprowadzające tych narządów uchodzą w tym samym miejscu. Z tego powodu choroba dotyczy często jednocześnie wątroby i trzustki, a niejednokrotnie również jelit. W przypadku kotów może się przenosić z jednego organu na drugi.
  • Psy w podeszłym wieku często cierpią na niedoczynność tarczycy, a koty mają do czynienia z nadczynnością tego organu.
  • Wraz z wiekiem psy częściej mają problemy z przerostem prostaty niż kocury. Może to wynikać, że większość kotów poddawanych  jest kastracji niż psów.
  • W wieku geriatrycznym psy częściej cierpią  na stany zapalne i niewydolność wątroby. Natomiast u kotów występują częste problemy z nerkami.
  • Choroby zakaźne psów i kotów najczęściej różnią się od siebie. Większość wirusów atakuje tylko jeden gatunek. Przykładem może być nosówka u psów, która nie występuje u kotów.
  • W przypadku pasożytów zewnętrznych, a zwłaszcza pcheł żerują one na psie lub kocie. Sporadycznie psia pchła może przejść na kota i odwrotnie też raczej się to nie zdarza. Jednak oba gatunki mogą być uczulone na ślinę pchły.

W przypadku chorób grzybiczych i bakteryjnych psy i koty mogą się wzajemnie od siebie zarażać. Różnice między psem a kotem pomagają także w wyborze tych zwierząt na domowych pupili. Należy pamiętać, że nie każdy musi być miłośnikiem kota czy psa.

Warto jest wiedzieć, że większość kotów pozostających w domu prędzej sobie poradzi z samotnością niż psy.

Różnice między psem a kotem są wyraźnie zaznaczone. Z tego względu nie należy tych dwóch gatunków traktować w taki sam sposób. Warto jest zapamiętać, że kot nie jest małym psem. Jest on zwierzęciem bardziej skrytym. Jednak niektóre kocie rasy zachowaniem przypominają psich towarzyszy.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top