GeoZoo » Zoologia » Pierwszy na świecie dwugłowy żółw pustynny
Pierwszy na świecie dwugłowy żółw pustynny

Pierwszy na świecie dwugłowy żółw pustynny

Pierwszy na świecie dwugłowy żółw pustynny to niecodzienny i bardzo rzadki widok. Niesamowita historia Magdy i Lenki obiegła świat, bo tak zostało nazwane to wyjątkowe stworzenie o dwóch głowach. Żółw ten wzbudził zainteresowanie nie tylko wśród pasjonatów zwierząt, ale również naukowców.

Pierwszy na świecie dwugłowy żółw pustynny znalazł się w 2011 roku w Księdze Rekordów Guinnessa w tej kategorii. Dwugłowość to policefalia czyli rzadka anomalia rozwojowa, która może wystąpić u różnych gatunków zwierząt. Powstaje w wyniku niepełnego podziału zarodka bliźniaczego, co oznacza, że rozwija się jeden osobnik z dwoma głowami zwykle o własnych mózgach. Może mieć to wpływ na różne zachowania.

Żółw pustynny

Pierwszy na świecie dwugłowy żółw pustynny od 11 lat zdobywa sławę na całym świecie. Gatunek ten w języku łacińskim to Centrochelys sulcata, który należy do rodziny żółwi lądowych i jest współcześnie jedynym przedstawicielem rodzaju Centrochelys. Żółw pustynny zamieszkuje tereny Afryki, najczęściej południową część Sahary.

Może osiągnąć wagę do 100 kg i długość do 76 cm. Samce są większe i masywniejsze, a samice mierzą w granicach 50-60 cm. Żółw te zajmuje trzecie miejsce pod względem rozmiarów i masy ciała na świecie. Wyprzedzają go jedynie: żółw olbrzymi i żółw słoniowy. Posiada pancerz grzbietowy w kolorze szaro-beżowym, o silnym wysklepieniu.

Młode osobniki są barwy jasnobrązowej. Cztery kończyny żółwia pokrywają długie i dość ostre wyrostki rogowe. Zwierzęta te nie są zbyt odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Żółw pustynny mocnych nóg używa do kopania głębokich tuneli, które stanowią dla niego schronienie przed upałami i zapada w nich w sen letni.

Zasiedla tereny pustynne i obrzeża obszarów sawannowych. Zwierzęta te są roślinożerne i w naturze większość swojego życia spędzają na poszukiwaniu pokarmu. W skład ich diety wchodzą suche trawy, zioła, rzadko padlina i odchody innych zwierząt.  Największą aktywność wykazują o świcie i wieczorem podczas pory deszczowej.

Samce są zwierzętami terytorialnymi. Samica składa w wykopanej przez siebie norze 15-30 jaj, których inkubacja trwa około 8 miesięcy. Zwierzęta te są długowieczne. W środowisku naturalnym gatunek ten może żyć ponad 50 lat, a w niewoli nawet do 80 lat, jeżeli ma stworzone odpowiednie warunki do życia.

Duża hodowla żółwi pustynnych znajduje się we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Tam w 2013 roku wykluł się po raz pierwszy ten gatunek żółwi. Na świat przyszło wówczas 8 młodych. Największym zagrożeniem dla żółwi pustynnych jest gatunek ludzki, który przekształca i niszczy ich naturalne siedliska.

Życie dwugłowego żółwia pustynnego

Pierwszy na świecie dwugłowy żółw pustynny to jeszcze stosunkowo młode stworzenie. W 2011 roku był jeszcze bardzo mały i delikatny, ponieważ miał wtedy zaledwie kilka tygodni. Żółw o dwóch głowach i 5 nogach czyli Magda i Lenka wykluły się w Żylinie na Słowacji. Jak wszystkie żółwie tego gatunku posiada charakterystyczne bruzdy w skorupie.

Opieka nad dwugłowym żółwiem wymaga szczególnej uwagi i wiedzy. Należy zapewnić mu odpowiednie warunki środowiskowe, dietę oraz regularne kontrole weterynaryjne. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić jak długo może żyć żółw o dwóch głowach.  Mogą pojawić się problemy z przyjmowaniem pokarmu i koordynacją ruchu. Jednak przy troskliwej opiece może żyć wiele lat.

Podsumowując pierwszy na świecie dwugłowy żółw pustynny jest ciekawym okazem, którego można zobaczyć w mediach społecznościowych. Stworzenie to należy uznać za prawdziwe cudo natury. Historia pokazuje, że nawet wśród naszej fauny zdarzają się niezwykłe zjawiska, które przypominają nam o istnieniu różnorodnego życia na naszej planecie.

Scroll to Top