GeoZoo » Pies » Najpopularniejsze rasy psów
Najpopularniejsze rasy psów

Najpopularniejsze rasy psów

Na temat powstawania ras można mówić wówczas, kiedy wystarczająca grupa osobników, należących do tego samego gatunku ulega rozmnażaniu przy  uwzględnieniu: środowiska, użyteczności, geografii czy historii, zachowując te same cechy. Nie ma dokładnie podanego czasy, w którym człowiek zaczął ingerować w hodowlę psów.

Proces tworzenia ras miał miejsce w okresie, kiedy człowiek zaczął prowadzić osiadły tryb życia, związany z hodowlą zwierząt domowych i uprawą ziemi, porzucając życie koczownika. Na początku zostały wyłonione rasy psów regionalnych. Selekcja ta była dokonana przez ludzi i środowisko. Takim przykładem rasy mogą być odkryte szczątki psów torfowych. Na podstawie pozostałych w skałach szczątek organizmów, które pochodzą około 4500 lat p.n.e. można wyszczególnić 5 podstawowych typów psa z tamtego okresu:

  • wilkowate,
  • charty, których charakterystyczna budowa ciała umożliwia osiąganie dużych prędkości przy pogoni za zwierzyną podczas polowań,
  • mastyfy, bardzo duży pies obronny, bojowy lub myśliwski, który dawniej charakteryzował się płową sierścią,
  • psy pasterskie, nieprzeciętnie odważne, broniące zwierząt hodowlanych przez drapieżnikami,
  • pointery, to jedna z grup psów, które należą do wyżłów irlandzkich i brytyjskich.

W Polsce pierwsza książka “Myślistwo z Ogary” na temat ras psów, zwłaszcza ogarów i chartów pojawiła się w XVII wieku, która została napisana przez Jana Ostroroga. Dodatkowo w tamtych czasach rasy ssaków z gatunków psa domowego wybierane były na podstawie przydatności w gospodarstwie.

W czasach dzisiejszych rasy psów wyselekcjonowane są przez organizację kynologiczną na podstawie wzorca rasy i ukierunkowane szczególnie ze względu na wygląd zewnętrzny oraz przekazywanie swoich cech fizycznych i psychicznych potomstwu.

Na przestrzeni wieków hodowcy psów dokonując selekcji tych ssaków doprowadzili do pokaźnych różnic pomiędzy psami z tego samego gatunku, nie tylko pod względem rozmiaru, ale także wagi, charakteru, koloru sierści czy kształtu.

Nie istnieje jednolita systematyka ras, przede wszystkim ze względu na niżej podane powody:

  • wiele ras, które wcześniej przeznaczonych było do określonego celu, w dzisiejszych czasach pełni dużo funkcji,
  • Niektóre rasy psów popularne są na całej kuli ziemskiej,
  • Istnieją rasy psów które żyją w jednym kraju czy w bliskim jego zasięgu.

Istnieje tysiące ras psa domowego, przede wszystkim myśliwskie. W dzisiejszych czasach w rejestrach kynologicznych widnieje około 400 ras.

Do podstawowych grup ras psów pod względem użyteczności należą:

  • psy użytkowe, które są psami pasterskimi, służbowe, stróżujące, pociągowe oraz towarzyszące osobom niepełnosprawnym,
  • psy myśliwskie, między innymi wyżły, płochacze, psy gończe,
  • psy do towarzystwa

Przykładowy podział współcześnie występujących grup psów ze względu na ich budowę

  • molosy, duże psy, głownie pasterskie, do których należą: dogi, mastyfy,
  • charty, jeden z najstarszych typów psa, wykorzystywane podczas polowań nie kierują się węchem tylko wzrokiem,
  • teriery, dawniej jako psy myśliwskie, do polowania na lisy, wydry, borsuki, szczury czy myszy, dzisiaj raczej psy towarzyskie,
  • szpice, wśród których znajdują się psy: myśliwskie, pasterskie i pociągowe,
  • pinczery, które są rasą niemiecką i należą do psów obronnych i stróżujących,
  • sznaucery, psy o różnej wielkości.

Według regulaminu hodowli psów rasowych celem hodowli powinno być doskonalenie psów pod względem psychicznym, fizycznym i użytkowym z wzięciem pod uwagę podstaw naukowych. Ważne jest żeby hodowcy kierowali się dobrem tych zwierząt.

Rasy polskich psów cieszą się za granicą dużym uznaniem.

Do tych szczególnie wyróżnionych należy pięć ras, które nie tylko mają długą historię, ale również są piękne:

  • Polski owczarek nizinny wpisany na listę psów rasowych. Pies ten mimo, że zaliczany jest do rodziny owczarków jest średniej wielkości. Owczarki te odznaczają się dużym temperamentem, są inteligentne i radosne. Nadal są wykorzystywane w charakterze stróży w domowych gospodarstwach czy na pastwiskach. Jednak w większości to ulubiony pupil człowieka o charakterystycznym długim futrze.
  • Owczarek podhalański, który znany jest jako pies stróżujący w polskich górach. Do Europy przyjechały z Azji. Owczarek to pies pasterski, który na Podhalu zagościł od XV wieku. Pojawił się w Polsce znacznie później niż chart polski. Sierść owczarka podhalańskiego jest koloru białego.
  • Gończy polski jest myśliwskim psem, który był nierzadko trzymany na polskim dworze. Te psy posiadają niemały temperament i dużą wytrzymałość. Mają silne mięśnie i czarne umaszczenie z rudym i czarnobrązowym podpaleniem. Dobrze sprawdzają się także w roli psów stróżujących.
  • Chart polski żyje w Polsce od XII wieku. Podobnie, jak pies gończy został wychowany na polskim dworze. Jest to typowy pies myśliwski, który brał udział w polowaniu dzikiej zwierzyny. W XX wieku psy te nie były popularne i zaczęły zanikać.W czasach współczesnych liczba chartów w Polsce jest mała i większości są to psy ozdobne, rzadko obecnie uczestniczą w polowaniach.
  • Ogar polski to również pies myśliwski. Rasa ta była popularna XX wieku i w czasach dzisiejszych znowu została przywrócona popularność. Psy te cieszyły się dawniej jeszcze większą popularnością niż psy gończe czy charty. Psy te nie tylko potrafią polować, ale także czuwają nad bezpieczeństwem ludzi. Dodatkowo psy te są inteligentne i podatne na tresurę. Znane są również w Niemczech i we Francji.

Współcześnie rasy tych pięciu psów spotykana jest rzadziej niż w czasach średniowiecza. Nadal jednak przyciągają swoim wyglądem i bystrością.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top